Działalność naukowa
Działalność naukowa
Działalność naukowa, obok działalności dydaktycznej, jest priorytetem dla pracowników Katedry Logistyki. Pracownicy Katedry systematycznie rozwijają swoje umiejętności badawcze, korzystając z zaawansowanych metod naukowych oraz towarzyszących im technik oraz narzędzi (w tym informatycznych). Badania prowadzone w Katedrze mają na celu wspieranie rozwoju nauki w warstwie teoretycznej, jak również realizację badań ukierunkowanych na praktyczne wykorzystanie opracowanych rozwiązań w przedsiębiorstwach, innego rodzaju organizacjach czy przestrzeni publicznej.
Pracownicy Katedry prowadzą badania naukowe w różnych obszarach badawczych. Przede wszystkim rozwijają naukowo podejście do definiowania logistyki, systemów i procesów logistycznych, systemu wsparcia logistycznego, łańcucha dostaw i pojęć pokrewnych, określanych jako „sopocka szkoła logistyki”, którą zapoczątkował prof. Mirosław Chaberek, długoletni kierownik Katedry Logistyki. Rozwój tego podejścia przekłada się na rozwiązywanie problemów naukowych w każdym sektorze gospodarki, co potwierdzają liczne publikacje naukowe.
W zakres działań badawczych pracowników Katedry wchodzą następujące obszary badawcze:
- identyfikacja, projektowanie, mapowanie i modelowanie procesów logistycznych,
- optymalizacja procesów logistycznych,
- kontroling w logistyce,
- logistyka informacji, w tym informacji zarządczej,
- wykorzystanie technologii informatycznych w logistyce,
- logistyka w gospodarce 4.0,
- logistyka w mieście i obszarach podmiejskich,
- logistyka regionu,
- logistyka jednostek sektora publicznego,
- wsparcie logistyczne biznesu,
- strategie logistyczne,
- zarządzanie łańcuchem dostaw (w tym zielonych łańcuchów dostaw i łańcuchów dostaw o zamkniętej pętli),
- funkcjonowanie rynku usług mobilności i usług logistycznych (w tym tych związanych z ekonomią współdzielenia).
Prace badawcze, które powstają w Katedrze mają charakter wielowymiarowy i rozwijają pojęcie logistyki i pojęć jej pokrewnych w odniesieniu do funkcjonowania różnych aktorów w łańcuchach dostaw we wszystkich sektorach i gałęziach gospodarki, także w sektorze publicznym. Prace te są realizowane w ramach krajowych i międzynarodowych projektów badawczych, a także w ramach realizacji działalności statutowej Katedry.
Katedra współpracuje z licznymi ośrodkami akademickimi w Polsce i za granicą, prowadzone są liczne prace badawcze przy udziale naukowców m.in. z Czech, Irlandii, Słowacji, Włoch czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.