Wydział dla osób z niepełnosprawnościami
Wydział dla osób z niepełnosprawnościami
Na Uniwersytecie Gdańskim funkcjonuje od wielu lat Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnością (Biuro osób z niepełnosprawnością | (ug.edu.pl) ), które wspomaga osoby z niepełnosprawnościami oraz specyficznymi potrzebami edukacyjnymi. Do zadań Biura należy także udostępnianie wózków elektrycznych dla studentów z niepełnosprawnością ruchu w obrębie UG, szkolenia w zakresie obsługi sprzętu i oprogramowania specjalistycznego.
Zapewnienie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami jest kluczowym elementem działalności Wydziału Ekonomicznego, w ramach dbałości o osiągnięcie celów i wyzwań zrównoważonego rozwoju, integrację i równouprawnienie społeczne.
Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego ściśle współpracuje z BON, a jako podmiot publiczny spełnia wszystkie minimalne wymagania w zakresie trzech obszarów dostępności, o których mowa w art. 6 ustawy - architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej (ustawa z 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, Dz.U.2022.2240).
Budynek Wydziału Ekonomicznego UG jest nowoczesny i przystosowany do wykorzystania przez osoby ze szczególnymi potrzebami.
1) w zakresie dostępności architektonicznej:
W budynku Wydziału Ekonomicznego znajdują się różnego rodzaju ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Przed każdym wejściem do budynku znajdują się podjazdy dla wózków i/lub windy. Przestronne parkingi samochodowe posiadają dedykowane miejsca dla osób niepełnosprawnych, umożliwiając im zaparkowanie pojazdu w bezpośrednim sąsiedztwie budynku. Wszystkie wejścia do budynku zlokalizowane są w sposób zapewniający osobom z upośledzonym aparatem ruchu bezpieczne i wygodne dotarcie. Do sal wykładowych prowadzą odpowiedniej szerokości korytarze oraz podjazdy lub windy.
Przed każdym wejściem do budynku znajdują się podjazdy dla wózków i/lub windy. Drzwi do audytoriów mają odpowiednią szerokość dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Budynki są wyposażone w windy, którymi osoba niepełnosprawna może się dostać na każde piętro. Wszystkie kondygnacje połączone są dźwigami osobowymi przystosowanymi do poruszania się osób niepełnosprawnych. Odpowiednio przystosowane są także łazienki i toalety.
Budynek jest wyposażony w oznakowania związane z rozmieszczeniem pomieszczeń, nad wejściem do każdego korytarza znajdują się opisy sal i laboratoriów, a przy wejściu do budynku znajduje się portiernia, której pracownicy są odpowiednio przygotowani do udzielenia pomocy osobom niepełnosprawnym. Ponadto zarówno przyciski w windach, jak i etykiety z nazwami i numerami każdej z sal również pomieszczeń dziekanatowych wyposażone są w oznakowanie z alfabetem Braille’a. Drzwi do audytoriów mają odpowiednią szerokość dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Do sal wykładowych prowadzą odpowiedniej szerokości korytarze oraz podjazdy lub windy.
W razie zdarzenia takiego jak pożar, budynki są wyposażone w wózki ratunkowe umożliwiające wyprowadzenie osoby niepełnosprawnej po schodach przy niedziałających windach. Wyjścia ewakuacyjne znajdują się w kilku miejscach każdego budynku.
2) w zakresie dostępności cyfrowej:
W związku z potrzebami osób ze szczególnymi potrzebami w zakresie wzroku informacje na stronach internetowych zawierają odpowiednią rozdzielczość, a także możliwość odczytu przez osoby niedowidzące. W ramach szerokiej gamy udogodnień na Uniwersytecie Gdańskim istnieje możliwość korzystania z Pracowni Usług Cyfryzacyjnych, która świadczy usługę skanowania, adaptacji, digitalizacji (SAD) materiałów dydaktycznych, jeśli użytkownicy w wyniku posiadanej niepełnosprawności, np. z dysfunkcją wzroku, mają różnorakie trudności z dostępem do materiałów drukowanych w formie tradycyjnej.
3) w zakresie dostępności informacyjno-komunikacyjnej:
Strona wydziałowa jest przygotowana z uwzględnieniem zaleceń wynikających z wytycznych dot. wspierania możliwości korzystania z niej przez osoby niepełnosprawne i szkoleń przeprowadzanych przez uczelniane Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnością.
Użytkownicy z niepełnosprawnością wzroku mają możliwość dostępu do Akademickiej Biblioteki Cyfrowej.
Istotna w kontekście korzystania ze źródeł bibliograficznych przez osoby niepełnosprawne jest także możliwość wsparcia ze strony Asystenta Bibliotecznego lub Asystenta Informatycznego w Bibliotece Głównej UG (BUG).
W przypadku zadań związanych z włączeniem studentów, wykorzystywane jest także wsparcie ze strony Konsultanta Dydaktycznego, który wspiera studentów w procesie kształcenia podczas zajęć i pracy indywidualnej: Konsultant Dydaktyczny | Biuro osób z niepełnosprawnością (ug.edu.pl)
Uniwersytet Gdański posiada także w ramach funkcjonowania Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością wypożyczalnię sprzętu i oprogramowania specjalistycznego, w tym dla studentów z dysfunkcją słuchu oferowane jest w ramach działalności Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością wyposażenie w system FM.
Na Wydziale Ekonomicznym Pełnomocnikiem Dziekana ds. Osób z Niepełnosprawnością jest dr Tomasz Gutowski, Prodziekan ds. Studenckich i Jakości Kształcenia.
Opracowanie: dr Magdalena Markiewicz