Spotkanie z prof. Paulem Collierem z University of Oxford wygłosił wykład na temat „Pominięci: nowa ekonomia dla zaniedbanych obszarów”
W dniu 15 kwietnia 2026 r. odbyło się spotkanie otwarte z prof. Paulem Collierem – wybitnym ekonomistą, profesorem Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz autorem publikacji poświęconych problematyce rozwoju gospodarczego.
Prof. Paul Collier wygłosił wykład poświęcony problematyce swojej książki pt. „Left Behind: A New Economics for Neglected Places”, w której analizuje sytuację regionów i społeczności pomijanych w procesach wzrostu gospodarczego.
Prof. Paul Collier w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na to, że współczesne nierówności dotyczą nie tylko jednostek, ale coraz częściej także miast, mniejszych ośrodków i regionów, które tracą szanse rozwojowe na rzecz dużych metropolii. Podkreślił również, że rozwój gospodarczy nie może być oceniany wyłącznie przez pryzmat efektywności i wzrostu, lecz powinien uwzględniać także spójność społeczną, godność pracy i siłę lokalnych wspólnot. Wykład stanowił zarówno pogłębioną diagnozę współczesnych wyzwań rozwojowych, jak i inspirację do poszukiwania bardziej inkluzyjnych modeli polityki gospodarczej.
Podczas wydarzenia miała miejsce premiera polskiego wydania najnowszej książki prof. Paula Colliera pt. „Pominięci: Nowa ekonomia dla zaniedbanych obszarów” , a dla aktywnych uczestników, którzy zadali najciekawsze pytania podczas dyskusji po zakończeniu wykładu, organizatorzy przygotowali egzemplarze książki, które autor chętnie podpisywał.
Wydarzenie zgromadziło liczne grono osób zainteresowanych współczesnymi wyzwaniami ekonomicznymi. W spotkaniu wzięli udział uczniowie sopockich szkół, wykładowcy i studenci Uniwersytetu Gdańskiego, liczni przedstawiciele Centrum Myśli Strategicznych oraz przedstawiciele władz dziekańskich Wydziału Zarządzania i Wydziału Ekonomicznego: dr hab. Anna Dziadkiewicz, prof. UG, prodziekan WZ ds. umiędzynarodowienia i rozwoju (prowadząca spotkanie) i dr Magdalena Markiewicz, prodziekan ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Dyskusję po wykładzie moderowała dr Beata Chmiel z Katedry Logistyki na Wydziale Ekonomicznym.
Spotkanie odbyło się w auli Wydziału Zarządzania UG w ramach VI edycji Samorządowego Kongresu Finansowego.
Wydarzenie to efekt współpracy Fundacji Centrum Myśli Strategicznych oraz Uniwersytetu Gdańskiego i zostało objęte patronatem Miasta Sopotu.
W przygotowanie i realizację wydarzenia zaangażowanych było wiele osób i instytucji, których wsparcie organizacyjne i merytoryczne przyczyniło się do wysokiego poziomu i sukcesu spotkania.
Strona główna - Centrum Myśli Strategicznych
Grupa MTP - lider branży spotkań w Polsce
Sopot.pl - Witamy na stronie miejskiej...
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu
Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza - Metropolie.pl
Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej | Nic o nas bez nas
Portal Jednostek Samorządu Terytorialnego Związek Powiatów Polskich
Polskie Regiony | Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej
Zdjęcia dzięki uprzejmości: Jakub Soja