O Katedrze

O Katedrze

Foto

 

Katedra Polityki Transportowej i Integracji Gospodarczej (KPTiIG) na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego jest jednostką naukowo-dydaktyczną o długiej tradycji badawczej i edukacyjnej. Jej działalność koncentruje się na prowadzeniu badań związanych z polityką transportową, logistyką oraz procesami integracji gospodarczej, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym oraz kształceniu studentów w tym zakresie. Katedrą kieruje dr hab. Ryszard Rolbiecki, profesor UG.

Założyciele Katedry byli wychowankami prof. zw. dr hab. Lucjana Hofmana. Katedra powstała wraz z reformą systemu kształcenia w 1990 r. jako jedna z pięciu Katedr specjalności Transport i Logistyka. W październiku 2023 r. do Katedry dołączyli członkowie dotychczasowej Katedry Integracji Europejskiej (wychowankowie prof. dr hab. Andrzeja Stępniaka), w wyniku czego Katedra w rozszerzonym składzie otrzymała nazwę w obecnym brzmieniu.

Pracownicy Katedry prowadzą badania nad szerokim spektrum zagadnień związanych zarówno z transportem, jak i integracją gospodarczą. W obszarze transportu badania obejmują różne aspekty zrównoważonego rozwoju transportu, nowoczesnych technologii w logistyce, rozwoju infrastruktury transportowej, integracji transportu z innymi sektorami gospodarki oraz wpływu polityki transportowej na gospodarkę. W obszarze integracji gospodarczej zespół Katedry zajmuje się badaniami dotyczącymi ekonomicznych aspektów funkcjonowania Unii Europejskiej, funkcjonowania rynku wewnętrznego, polityk gospodarczych, w tym polityki konkurencji i pomocy publicznej czy polityki regionalnej oraz mechanizmami współpracy międzynarodowej na arenie europejskiej

Katedra współpracuje z wieloma krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi oraz przedsiębiorstwami i organizacjami badawczymi, co pozwala na łączenie teorii z praktyką i bieżącymi wyzwaniami rynku.

W ofercie dydaktycznej Katedry znajduje się szeroki wachlarz przedmiotów, które dają studentom możliwość zdobywania wiedzy teoretycznej oraz praktycznych umiejętności niezbędnych do pracy w wielu dziedzinach życia gospodarczego. Katedra kładzie duży nacisk na interdyscyplinarność kształcenia, co pozwala absolwentom odnaleźć się w przedsiębiorstwach o zróżnicowanym profilu zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

W ramach Katedry na studiach licencjackich na kierunku MSG prowadzona jest specjalność „Projekty w Biznesie Międzynarodowym”. Studenci specjalności w roku akademickim 2023/2024 zdobyli I miejsce w ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Zarządzaniu Projektami orgaznizowanej przez Polski Oddział PMI - międzynarodowej organizacji zarządzania projektami – Project Management Institute.

 

 

View changelog

Submitted on śr., 10/09/2024 - 11:06 by Dariusz Niemczak Changed on śr., 11/06/2024 - 10:50 by Roland Olszewski