O Katedrze
Katedra Makroekonomii
Katedra Makroekonomii została powołana w roku akademickim 1996/97 jako jednostka dydaktyczno-badawcza Wydziału Ekonomicznego, przekształcając się z ówczesnego Zakładu Makroekonomii i Zakładu Socjoekonomii. Pierwszym kierownikiem Katedry został prof. UG. dr hab. Marian Turek, a od 2009 roku funkcję tę pełni prof. UG dr hab. Przemysław Kulawczuk.
W naszej katedrze są zarówno pracownicy naukowo-dydaktyczni jak i dydaktyczni. Prowadzą seminaria magisterskie, wykłady specjalizacyjne, obligatoryjne zajęcia z makroekonomii oraz instrumentarium badań ekonomicznych oraz zajęcia na studiach podyplomowych i MBA.
Praca naukowo-badawcza realizowana przez pracowników Katedry obejmuje:
- współczesne problemy i teorie makroekonomiczne;
- procesy transformacji gospodarczej, politykę gospodarczą i społeczną;
- aspekty gospodarki opartej na wiedzy, znaczenia nowych technologii, e-learningu ii innowacyjności;
- finanse publiczne i budżety lokalne;
- rozwój lokalny i regionalny, politykę regionalną;
- integrację bałtycką, rozwój zrównoważony Polski Północnej, planowanie przestrzenne wokół Bałtyku;
- wspieranie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw;
- badania marketingowe dla sektora bankowego;
- ekonomikę paliw i energii;
- rozwój sektora turystycznego.
Katedra utrzymuje ścisłe kontakty z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi, instytucjami rządowymi, organizacjami pozarządowymi oraz praktyką gospodarczą. Pracownicy Katedry świadczą usługi doradcze i szkoleniowe dla firm, agencji rządowych, Uniwersytetu Bałtyckiego. Uczestniczą w projektach europejskich, a także w badaniach marketingowych dla międzynarodowych koncernów. Wykonują ekspertyzy i analizy dla potrzeb administracji centralnej i lokalnej. Pełnią też funkcje stałych konsultantów i doradców zarówno wewnątrz Uniwersytetu, jak i w przedsiębiorstwach i jednostkach administracji publicznej, są członkami licznych rad i stowarzyszeń naukowych, zarówno w kraju, jak i za granicą.