Jak wypełnić Learning Agreement
Jak wypełnić Learning Agreement
Co to jest dokument OLA?
Online Learning Agreement jest dokumentem elektronicznym wypełnianym w systemie OLA.
Może się jednak zdarzyć, że niektóre uczelnie partnerskie nie wdrożyły jeszcze systemu OLA - wówczas konieczne jest wypełnienie dokumentu Learning Agreement w formie tradycyjnej.
Przed wyjazdem każdy student zobowiązany jest do przygotowania na platformie OLA (https://learning-agreement.eu) formularza Online Learning Agreement.
Następnie należy przesłać OLA drogą elektroniczną do Koordynatora Wydziałowego UG w celu akceptacji.
W kolejnym kroku OLA zostanie przesłane do Koordynatora odpowiedzialnego za uzgodniony program w uczelni przyjmującej.
Jak poprawnie wypełnić dokument OLA i jakie przedmioty tam umieścić?
Zakwalifikowani studenci zobowiązani są do zrealizowania programu studiów odpowiedniego dla ich kierunku/specjalności wykazując przewidziane przedmioty w Learning Agreement (OLA) i Internal Addendum. Dokumenty muszą zawierać łącznie 30 punktów ECTS/semestr;
Studenci wyjeżdżający na semestr zobowiązani są do zaliczenia przedmiotów umożliwiających im uzyskanie łącznej liczby równej lub większej niż 30 punktów ECTS, natomiast przy wyjeździe rocznym liczby równej lub większej niż 60 punktów ECTS;
Studenci nie mogą wybierać przedmiotów wcześniej zrealizowanych na Wydziale Ekonomicznym.
Rozliczenie przedmiotów ogólnych i specjalnościowych
Do Tabeli A wpisuje się przedmioty, które student powinien zaliczyć w uczelni partnerskiej za granicą w ramach programu Erasmus+, które są podobne pod względem treści i efektów kształcenia do tych w programie dla kierunku studiów w Uniwersytecie Gdańskim. Oznacza to, że wskazane jest znalezienie odpowiedników przedmiotów ogólnych i specjalnościowych.
Aby rozliczyć semestr, przedmioty należy wybrać w taki sposób, aby zapewnić uzyskanie co najmniej 30 ECTS/semestr lub 60 ECTS/rok akademicki w uczelni przyjmującej.
Do Tabeli B należy wpisać przedmioty realizowane na Wydziale Ekonomicznym w ramach obowiązującego programów studiów.
Tabela B + Internal Addendum powinny, zawierać wszystkie przedmioty przewidziane w programie studiów Uniwersytetu Gdańskiego na dany semestr/ rok akademicki, w którym realizowana jest wymiana.
Wybór przedmiotów musi zostać uzgodniony i zatwierdzony przez jednego z koordynatorów programu Erasmus+.
Rozliczenie języków obcych na Wydziale Ekonomicznym
Każdy student jest zobowiązany wybrać język obcy, który będzie realizował podczas toku studiów. Zasada ta obowiązuje również studentów zakwalifikowanych do wymiany w ramach programu Erasmus+.
Istnieją trzy możliwości rozliczenia lektoratu:
- Przeniesienie zajęć na następny semestr.
Lektorat oraz Egzamin kończący należy wpisać do Internal Addendum. Student zobowiązany jest również złożyć podanie do Prodziekana ds. Studenckich i Kształcenia o przeniesienie terminu realizacji zajęć.
- Pozostanie w stałym kontakcie online z Lektorem, a po powrocie na uczelnie macierzystą przystąpieniu do egzaminu końcowego.
W tym przypadku lektorat należy wpisać do Learning Agreement, a egzamin kończący do Internal Addendum. Przed wyjazdem należy skontaktować się z Lektorem prowadzącym zajęcia z języka obcego, w celu poinformowania go o mobilności Erasmus+ i wspólne podjęcie decyzji, czy ta opcja jest możliwa do zrealizowania.
- Zrealizować kurs z języka obcego podczas wymiany na uczelni goszczącej.
Studenci mogą wybrać dowolną liczbę kursów z zakresu nauki języków obcych. Będą one jednak zaliczane na Wydziale Ekonomicznym maksymalnie do 6 punktów ECTS.
Rozliczenie zajęć wychowania fizycznego (WF)
Zajęcia z wychowania fizycznego mają 0 punktów ECTS, jednak na mocy rozporządzeń ministerialnych student studiów stacjonarnych pierwszego stopnia jest zobligowany zrealizować 60 godzin tego przedmiotu w całym toku studiów.
Zajęcia z wychowania fizycznego należy umieścić w Internal Addendum. Dedline zaliczenia przedmiotu jest uznawany jako deklaracja o przeniesieniu tego przedmiotu na kolejny semestr i zobowiązuje studenta do zrealizowania tego przedmiotu po powrocie. Nie ma konieczności już składania podania o przeniesienie terminu realizacji zajęć.
Rozliczenie seminarium dyplomowego
Studenci rozpoczynający seminarium są zobowiązani się na nie zapisać.
Seminarium dyplomowe NIE jest wpisywane do Learning Agreement, ponieważ dla tego przedmiotu nie ma możliwości zrealizowania ekwiwalentu na uczelni goszczącej.
Seminarium powinno być wyszczególnione w Internal Addendum.
Zarówno studenci rozpoczynający jak i kontynuujący seminarium dyplomowe muszą poinformować promotora o planowanym wyjeździe w ramach programu Erasmus+ oraz:
- omówić sposób kontaktu (online, platforma itp.) i wymagania dotyczące zaliczenia semestru;
- dostosować się do wymagań promotora w celu osiągnięcia efektów uczenia się i oceny semestru.
Seminarium nie jest doliczane do sumy punktów ECTS uzyskanych podczas mobilności.
Wyjazd w ramach programu Erasmus nie zwalnia z obowiązku złożenia pracy dyplomowejw terminie określonym w Regulaminie Studiów UG.
Rozliczenie przedmiotów do wyboru
Przedmioty do wyboru należy wpisywać do Learning Agreement, jednak w przypadku tych przedmiotów wystarczy wpisać „Przedmiot do wyboru” zamiast nazw konkretnych przedmiotów.
Wypełnianie LA i kontakt z koordynatorami
Uzgodnienia dokonuje się wyłącznie na konsultacjach koordynatorów, na które należy się stawić przygotowanym (konsultacje odbywają się w formie stacjonarnej i on-line) – a więc z przygotowaną propozycją Learning Agreement oraz sylabusami wybranych przedmiotów na uczelni goszczącej. Prośby o zatwierdzenie wybranych przedmiotów w Learning Agreement przesyłane drogą mailową nie będą realizowane bez wcześniejszej konsultacji.
Z uwagi na liczne błędy w wypełnianych OLA oraz w przesyłanych emailach obowiązuje następująca procedura przygotowania Learning Agreement:
- Przygotuj propozycje ekwiwalentów dla realizowanych przedmiotów (miej sylabusy przedmiotów, które chcesz zaproponować jako ekwiwalenty z uczelni partnerskiej).
- Przedstaw swoją propozycję na bezpośrednich konsultacjach (stacjonarnie lub po uzgodnieniu online) z jednym z wydziałowych koordynatorów Erasmus+.
- Wypełnij OLA dopiero po tej konsultacji.
- NIE wysyłaj emaili z prośbą o konsultację Learning Agreement – skontaktuj się z koordynatorem na konsultacjach.
- Kontakt email (w sprawie Learning Agreement) jest akceptowalny dopiero po uzgodnieniach na konsultacjach, jeśli będzie jeszcze potrzebny.
Kontakt:
Koordynatorzy na WE | Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego
Formularz Learning Agreement musi zostać zatwierdzony przez jednego z koordynatorów programu ERASMUS+, a następnie przez Prodziekana Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu, zgodnie z poniższymi terminami:
- Nie później niż do 15 czerwca dla studentów wyjeżdżających na semestr zimowy lub cały rok;
- Nie później niż do 15 listopada dla studentów wyjeżdżających na semestr letni.