Minitargi Pracy MOJA KARIERA za nami
Biuro Karier UG od lat stara się umożliwiać studentom spotkania z pracodawcami, organizując na terenie Uniwersytetu Gdańskiego minitargi pracy. Ostatnia edycja wydarzenia, która odbyła się 6 maja na Wydziale Ekonomicznym, cieszyła się dużym powodzeniem, a zaprezentowało się na niej aż 19 firm.
- Staramy się, by pracodawcy czuli się u nas dobrze, by chcieli do nas wracać. Wydział Ekonomiczny i Wydział Zarządzania znajdują się poza głównym kampusem, więc jest dla nas bardzo ważne to, że firmy chcą do nas przyjechać, a studenci mają dostęp do pracodawców na miejscu - powiedziała dr Magdalena Markiewicz, Prodziekan Wydziału Ekonomicznego ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym.
Przestrzeń targów otwierało stoisko Biura Karier UG, organizatora wydarzenia. Zainteresowane osoby mogły poznać bliżej działalność Biura oraz wziąć udział w loterii. Oprócz gadżetów ufundowanych przez sponsorów można było np. wygrać wykonanie testu badającego style myślenia i styl działania.
- Bardzo mnie cieszy to, że przychodzą studenci z różnych wydziałów, nie tylko z Sopotu - zauważyła Aleksandra Stenke, Kierowniczka Biura Karier UG. - Wiele osób jest ciekawych, jak to wydarzenie wygląda i co tu się robi. Informujemy więc, jakich mamy wystawców i gdzie oni się znajdują, namawiamy też do nawiązywania kontaktu i bezpośredniej rozmowy z pracodawcami. Są studenci, którzy wcześniej sprawdzili listę wystawców i zwracają się bezpośrednio do tych firm, w których chcieliby pracować lub odbyć praktyki. Większość jednak chce się przejść po wszystkich stoiskach.
Aleksandra Stenke podkreśla, że tegoroczna, majowa edycja Minitargów Pracy MOJA KARIERA cieszyła się wyjątkowo dużą frekwencją, a wielu wystawców gromadziło wokół siebie tłumy zainteresowanych osób.
- Targi są cennym katalizatorem odkrywania możliwości, które trudno odkryć, przeglądając jedynie oferty internetowe - zauważyła Prodziekan Wydziału Ekonomicznego ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym dr Magdalena Markiewicz, co było zbieżne ze spostrzeżeniami studentów, odkrywających na targach nieznane im wcześniej firmy czy oferty.
Co interesowało osoby odwiedzające targi? Przede wszystkim aktualne oferty pracy i staży. Według wystawców liczni studenci zwracali uwagę na kłopot ze znalezieniem na rynku staży, które byłyby płatne. Wiele osób korzystało także z okazji spotkania z przedstawicielami firm i dopytywało o to, czym dokładnie dane przedsiębiorstwo się zajmuje oraz jak wygląda proces rekrutacji. Część odwiedzających zwróciła uwagę, że wiele ofert skupiało się na konkretnych branżach, takich jak IT, ekonomia, logistyka i zarządzanie, a brakowało ofert dla studentów kierunków humanistycznych i społecznych.
Płatne staże oferowała m. in. firma Vipro (w obszarze IT lub języków obcych) oraz Fundacja Integralia z programem Sprawny staż, skierowanym do osób z niepełnosprawnościami. O programie, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, opowiedziała przedstawicielka Fundacji, Elżbieta Wojciszke:
- Program Sprawny staż, z którym dziś występujemy, ma swoją czwartą edycję. Jest skierowany do studentów i absolwentów z niepełnosprawnościami. Jego zadaniem jest ułatwienie osobom, które z różnych powodów zdrowotnych stają przed wyzwaniem i często trafiają na bariery w poszukiwaniu zatrudnienia. W związku z tym chcemy tymi ofertami stażowymi pomóc im w zbudowaniu doświadczenia. Do naszego programu stażowego zgłaszają się duże firmy z całej Polski, oferujące staże w różnych obszarach zadaniowych: analityczne, HR-owe, finansowe czy w obszarze logistyki. Staże z reguły trwają trzy miesiące lub dłużej. Są też całkiem efektywne, bo ok. 40% stażystów znajduje potem zatrudnienie w firmach, w których staż odbywały.
A jakich kandydatów szukają firmy? Wiele zależy od wymagań konkretnego obszaru lub stanowiska, choć niektóre umiejętności czy kompetencje sprawdzają się na wielu polach.
- Nie ma jednego, idealnego profilu, którego szukamy - stwierdziła Karolina Sas-Bojarska z Ocean Network Express. - Taki profil nie istnieje w żadnej pracy. Na przykład nasza firma składa się z kilku działów, które zajmują się rozmaitymi zadaniami wymagającymi różnych kompetencji. W jednym obszarze świetnie się odnajdą ludzie otwarci, skorzy do rozmów, z wysoko rozwiniętymi kompetencjami interpersonalnymi, którzy nie będą się bali stawić czoła trudnym przypadkom, do kogoś zadzwonić czy napisać. Inny dział będzie wymagał raczej umiejętności analitycznych: skupienia się na liczbach, analizie danych itp. To, czego szukamy niezależnie od obszaru, to znajomość języka angielskiego (ze względu na międzynarodowy charakter firmy) oraz znajomość Excela lub Google Sheets. Natomiast chcę podkreślić, że kiedy spotykamy się z kandydatami, chcemy przede wszystkim poznać człowieka. Jest dla nas ważne to, w jaki sposób kandydaci opowiadają o sobie, o tym, co robią, czego się dotychczas nauczyli i jak to wykorzystują. Liczy się również otwartość, chęć do nauki i umiejętność współpracy.
Warto podkreślić, że oprócz „twardych” kwalifikacji ogromne znaczenia mają kompetencje miękkie, przede wszystkim umiejętności interpersonalne, takie jak umiejętność nawiązywania rozmowy. Kształtowaniu tych umiejętności miały służyć ćwiczenia, które zadała swoim studentom dr Magdalena Markiewicz:
- Studenci mieli rozmawiać z pracodawcami i sprostać takim wyzwaniom, jak nawiązanie kontaktu z firmą, którą słabo znają. Dodatkowo mieli okazję do sprawdzenia własnych kompetencji, np. jak funkcjonują w nowej sytuacji, w interakcji z nieznaną osobą. Mogli się dowiedzieć, co jest oczekiwane przy danym profilu pracy i w jaki sposób powinni zaplanować najbliższą przyszłość, by rozwinąć potrzebne umiejętności.
Niezmiernie ważne są też kompetencje miękkie. Wiele osób skupia się na znajomości konkretnych narzędzi, programów czy wskaźników. Tymczasem istotne są także: umiejętność znajdywania rozwiązań czy kreatywnego poszukiwania sedna problemu, otwartość, współpraca, umiejętność nawiązywania kontaktu, dbałość o relacje itd. - To są rzeczy, których nie uczymy się na studiach wprost, a mają ogromne znaczenie - podkreśla dr Magdalena Markiewicz.
Kolejna edycja Minitargów Pracy MOJA KARIERA jesienią. Tymczasem zachęcamy do regularnego odwiedzania strony Biura Karier UG!
Źródło UG, fot. B. Jętczak