Obchody Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości na Wydziale Ekonomicznym
19.11.2024 r. na Wydziale Ekonomicznym UG odbyły się obchody XVII edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.
Celem tego globalnego święta przedsiębiorczości, odbywającego się od 2008 r. i angażującego miliony osób na całym świecie, jest inspirowanie i wspieranie ludzi, którzy chcą założyć działalność gospodarczą oraz rozwijać umiejętności i postawy przedsiębiorcze.
Warto podkreślić, że pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości byli: premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown, organizacja Make Your Mark oraz Fundacja Kauffmana, zaś Wydział Ekonomiczny UG już od niemal dekady jest partnerem obchodów tego międzynarodowego projektu, oferując uczestnikom: studentom, licealistom i innym zaproszonym gościom, liczne wydarzenia, w tym wiele interesujących prelekcji i warsztatów.
W czasie tegorocznych obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości licznie zgromadzona na Wydziale Ekonomicznym publiczność wysłuchała wykładów poświęconych zarówno prawnej, jak i finansowej stronie działalności przedsiębiorstw, kwestiom związanym z bezpieczeństwem konsumenta, pułapkami rynkowymi oraz walką o klienta toczącą się między polskimi dyskontami spożywczymi.
Dzień rozpoczął się spotkaniem „bankowym”. Uczestnicy wykładu pt. Instrumenty finansowania handlu międzynarodowego przeprowadzonego przez przedstawicieli ING Banku Śląskiego S.A. zapoznali się m.in. z zagadnieniem gwarancji bankowych, inkasa i akredytywy, a także poznali zasadnicze różnice pomiędzy leasingiem finansowym i operacyjnym. Podczas spotkania można było zapoznać się z wieloma praktycznymi przypadkami z życia, dowiedzieliśmy się także jak sfinansować wiele zwykłych i niezwykłych celów. Następnie pan Michał Kotlarz, prawnik z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER, w wykładzie pt. Podstawy prawne w biznesie, przedstawił procedurę rejestracji działalności gospodarczej w Polsce oraz podstawowe obowiązki podatkowe i ubezpieczeniowe ciążące na osobie prowadzącej działalność gospodarczą. Było to bardzo pouczające doświadczenie.
Kolejnym punktem tegorocznych obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości na Wydziale Ekonomicznym UG była konferencja pt. Wszystko na sprzedaż. W jej trakcie członkowie Koła Naukowego Finansów Międzynarodowych (KNFM) i Koła Naukowego Przedsiębiorczości START-UP przestawili wyniki swoich badań dotyczących działalności dyskontów spożywczych w Polsce oraz odpowiedzieli na liczne pytania publiczności.
Wśród wygłoszonych w ramach konferencji referatów pojawiły się tematy z czołówek stron gazet i reklam, w tym Dyskonty na polu bitwy marketingowej (referat wygłoszony przez Alicję Dudziak z KNFM), Bitwa o grosze: jak dyskonty obniżają ceny? (referat wygłoszony przez Mariettę Studzińską, Wiktorię Przybylską i Dominika Chomczyka z KNFM), Tanie zakupy, droga ekologia (referat wygłoszony przez Maję Orłowską i Julię Zarzecką z Koła Naukowego Przedsiębiorczości START-UP).
Nie był to koniec atrakcji, które organizatorzy przewidzieli dla uczestników tegorocznej edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Zgromadzeni w auli D słuchacze mieli bowiem także możliwość wysłuchania niezwykle interesującego wykładu pt. Różne oblicza phishingu, wygłoszonego przez absolwenta naszej Uczelni - Bartosza Radziewicza oraz wystąpienia Od persony do biznesu, czyli kulisy wykorzystania marki osobistej do prowadzenia działalności nierejestrowanej, które wygłosił Iwo Laskowski, członek Koła Naukowego Przedsiębiorczości START-UP
Zwieńczeniem całodziennych wydarzeń i niejako ich „wisienką na torcie” był wieczorny wykład online, przeprowadzony przez dr hab. Annę Marię Nikodemską-Wołowik, prof. UG, pt. Zakupy racjonalne, nie emocjonalne: jak bronić się przed manipulacją i unikać pułapek rynkowych? W trakcie wykładu ukazane zostały m.in. pułapki i techniki manipulacyjne, na które narażeni są konsumenci oraz zagrożenia wynikające z nadmiernej konsumpcji.
Dziękując wszystkim, w tym studentom i wykładowcom, nauczycielom i uczniom za liczne i aktywne uczestnictwo w tegorocznych obchodach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości pragniemy wszystkich już teraz zaprosić na przyszłoroczne wydarzenie.
W imieniu Komitetu Organizacyjnego Obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości na WE UG: dr Magdalena Markiewicz, dr Ewa Ignaciuk