Podsumowanie Roku Edukacji Ekonomicznej 2024
Przedstawicielki Wydziału Ekonomicznego uczestniczyły w Regionalnym Forum Roku Edukacji Ekonomicznej – Impulsy Edukacyjne 2024
Kończący się już rok 2024 był szczególnym czasem dla edukacji ekonomicznej w Polsce. W tym roku obchodziliśmy wiele wyjątkowych rocznic, których świętowanie związane było z ważnymi wydarzeniami dla polskiej gospodarki i edukacji w zakresie ekonomii i finansów. Były to w szczególności:
- rocznica reform gospodarczych Władysława Grabskiego,
- rocznica powstania polskiego złotego,
- rocznica utworzenia Banku Polskiego,
- rocznica utworzenia Banku Gospodarstwa Krajowego,
- rocznica reform gospodarczych Władysława Grabskiego,
- rocznica wydania książki „Bankructwa Małego Dżeka” Janusza Korczaka.
Dla ich uczczenia rok 2024 na mocy uchwały Senatu został ustanowiony Rokiem Edukacji Ekonomicznej.
REE zainicjowany został przez sześć organizacji, takich jak: Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Czepczyński Family Foundation, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Fundacja GPW oraz Związek Harcerstwa Polskiego, a w komitetach honorowym i programowym znaleźli się m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie, przedstawiciele najważniejszych instytucji publicznych, świata nauki, organizacji branżowych i biznesowych.
Inicjatywa REE była również ważnym wsparciem dla procesu wdrażania nowego przedmiotu ekonomicznego do szkół ponadpodstawowych (Biznes i zarządzanie) oraz Krajowej Strategii Edukacji Finansowej.
Rok Edukacji Ekonomicznej ogłoszony przez Senat RP to nie tylko docenienie roli pokoleń zaangażowanych w rozwój edukacji finansowej, ale przede wszystkim inspiracja do działania na przyszłość. Wiele wydarzeń w ramach REE odbywało się w Trójmieście. Ważnym kamieniem milowym było podsumowanie REE podczas Regionalnego Forum Roku Edukacji Ekonomicznej – Impulsy Edukacyjne 2024 zorganizowanego 7 grudnia 2024 r. w Domu Harcerza w Gdańsku.
Konferencję otworzyli Senator RP Kazimierz Kleina, Członek Zarządu Województwa Pomorskiego Adam Gawrylik, Przewodniczący Komitetu Honorowego REE 2024 Krzysztof Pietraszkiewicz oraz Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego REE 2024 Waldemar Zbytek.
Podczas konferencji odbyły się dwie prelekcje. Pierwszą z nich, o koncepcji i wdrażaniu Krajowej Strategii Edukacji Finansowej, wygłosiła Pani Monika Wojciechowska, Pełnomocniczka Ministra Finansów ds. Strategii Edukacji Finansowej.
Drugą z nich „Edukacja ekonomiczna w Polsce w świetle badań i reform programowych” przedstawił przedstawiciel Komitetu Programowego REE 2024.
Następnie odbyła się debata „Wyzwania edukacji ekonomicznej w zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej”, którą poprowadził Waldemar Zbytek – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego REE 2024.
Uczestnikami debaty byli:
- Monika Wojciechowska – Pełnomocnik Ministra Finansów ds. Strategii Edukacji Finansowej,
- Damian Orzeł – Kierownik Referatu szkolnictwa zawodowego Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego,
- Grzegorz Kryger – Pomorski Kurator Oświaty,
- dr Magdalena Markiewicz – Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego,
- hm. Katarzyna Musyt-Łanowska – Skarbnik Chorągwi Gdańskiej ZHP.
Współczesny świat wymaga świadomego podejścia do finansów, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Eksperci przedstawili wiele konkretnych rozwiązań dotyczących tego, jak stworzyć efektywny system edukacji, który wyrówna szanse i przygotuje kolejne pokolenia do wyzwań gospodarczych. Podczas debaty poruszono m.in. następujące kwestie:
- Jakie kompetencje ekonomiczne są niezbędne w zmieniającej się gospodarce?
- Jakie kompetencje ekonomiczne powinny być rozwijane w szkołach i na uczelniach?
- Jak wdrażać Krajową Strategię Edukacji Finansowej w szkołach i uczelniach?
- Jak wspierać rozwój wiedzy finansowej w społeczeństwie i co możemy zrobić, by równość szans w edukacji finansowej była rzeczywistością?
Podczas Forum prezentację na temat edukacji ekonomicznej w szkołach oraz inicjatyw takich, jak upowszechnienie książki „Bankructwo małego Dżeka” jako lektury szkolnej oraz wprowadzenie nowego przedmiotu ekonomicznego „Biznes i zarządzanie” wygłosił Marcin Wąsik-Wiszniewski – Regionalny Dyrektor Programów Edukacji Ekonomicznej Fundacji Warszawski Instytut Bankowości.
Kolejnym punktem programu była prezentacja programów i projektów dotyczących edukacji ekonomicznej, przygotowanych przez związanych z inicjatywą REE 2024 prelegentów:
- dr hab. Beata Majecka, prof. UG – Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego o. w Gdańsku,
- Alina Bączar – Prezes Zarządu Fundacji Giełdy Papierów Wartościowych,
- Agnieszka Predygier – Kierownik Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej filii w Malborku,
- dr Paweł Kaczmarczyk – Dyrektor ds. Rozwoju i Partnerstwa Czepczyński Family Foundation.
Fot. PTE, ZHP.
Regionalne Forum Roku Edukacji Ekonomicznej - Impulsy Edukacyjne 2024 -Gospodarka
Prodziekan WE, dr Magdalena Markiewicz uczestniczyła także w Krajowym Forum Edukacji Ekonomicznej, które odbyło się 28 października 2024 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Była to konferencja organizowane przez Senat RP, SGH i Komitet Organizacyjny Roku Edukacji Ekonomicznej.
Podczas październikowego Forum odbyły się tematyczne panele dyskusyjne, w tym „Edukacja ekonomiczna – wspólne wyzwania, wspólna odpowiedzialność. Rola i zadania instytucji publicznych”, „Współpraca uczelni ekonomicznych i biznesu jako warunku pogłębiania wiedzy ekonomicznej społeczeństwa polskiego” oraz „Czy umiesz w oszczędzanie? Stać Cię na to!” na temat gospodarowania finansami.
Krajowe Forum Edukacji Ekonomicznej – Rok Edukacji Ekonomicznej 2024
Fot. Archiwum własne.
Wydarzeniem wpisującym się w REE był także Dzień Edukacji Finansowej zorganizowany na Giełdzie Papierów Wartościowych 23 października 2024 r. W ramach wydarzenia odbyła się debata ekspercka: Nowe pokolenie – nowe priorytety? Jak postawy i zachowania inwestycyjne młodych dorosłych wpływają na rynek finansowy. Debatę poprzedziła prezentacja raportu z badań "Inwestowanie oczami młodych dorosłych - wiedza, przekonania, postawy, zachowania"
Panelistami debaty byli:
- Piotr Dmuchowski, Wiceprezes Zarządu TFI PZU SA
- Michał Kobza, Członek Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie
- dr Magdalena Markiewicz, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym, Wydział Ekonomiczny, Uniwersytet Gdański
- dr Michał Masłowski, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych
Debatę moderowała dr hab. Katarzyna Sekścińska z Wydziału Psychologii UW, koordynatorka zespołu roboczego ds. badań i analiz Roku Edukacji Ekonomicznej 2024
Dzień Edukacji Finansowej
Więcej informacji na stronie: gpw.pl
Program: dzienedukacjifinansowej.pl
Fot. GPW i archiwum własne.
Z kolei 23 września 2024 r. odbyła się debata „Sygnalista – bohater czy zdrajca” organizowana przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Oddział Gdańsk.
Debata odbyła się w przededniu wejścia w życie ustawy o sygnalistach. Rozważano, jakie prawa chronią sygnalistów i jakie są konsekwencje ich działań? Czy ujawnianie nieprawidłowości jest zawsze moralnie uzasadnione?
Moderatorką debaty w stylu oksfordzkim była dr Magdalena Markiewicz, która na zaproszenie SKwP opracowała scenariusz debaty we współpracy z członkiniami Zarządu SKwP, Oddział Gdańsk, panią Dorotą Kanią i panią Moniką Matyszewską.
Panelistami debaty w roli Propozycji byli:
- Grażyna Voss - dr hab. prof. PBŚ - wiceprezes Zarządu Głównego SKwP, prezes zarządu Oddziału SKwP w Bydgoszczy,
- Robert Rzepiński - audytor śledczy, detektyw, rzecznik etyki w oddziale SKwP w Gdańsku,
- Kamil Jesionowski - Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, prezes firmy audytorskiej,
- Sebastian Kuś – przedstawiciel Policji w obszarze przestępstw gospodarczych, Prezes Zarządu Oddziału SKwP w Opolu.
Panelistami debaty w roli Opozycji byli:
- Piotr WItek - prezes firmy audytorskiej Moore Polska, członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów,
- Barbara Nawrocka – b. Dyrektor Gdańskiego Centrum Usług Wspólnych,
- Dr hab. Piotr Pałka, prof. SANS,
- Andrzej Popławski - przedstawiciel przedsiębiorstw.
W Loży Mędrców zasiedli:
prof. Witold Bock, prof. Anna Karmańska, Pani Ewa Sowińska.
Zapis debaty dostępny jest pod linkiem: Sygnalista zdrajca czy bohater?