Pomorskie Warsztaty Naukowe

W połowie września ruszył na Uniwersytecie Gdańskim Projekt Zdolni z Pomorza 2.0.

 

Projekt Zdolni z Pomorza 2.0 ma na celu wsparcie uzdolnionych uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych z województwa pomorskiego. Główne założenia to rozwój talentów młodzieży, niwelowanie dysproporcji w dostępie do edukacji oraz rozbudzenie kreatywności i innowacyjności uczniów. Dodatkowo projekt ma na celu podniesienie kompetencji nauczycieli w zakresie pracy z uzdolnionymi uczniami.

 

Wykładowcy Wydziału Ekonomicznego włączyli się aktywnie w projekt w ramach ścieżki Zrównoważony biznes, przygotowując warsztaty odbywające się na WMFI w Kampusie Oliwa oraz na WE w Kampusie Sopot.

 

W dniach 16-20 września 2024 r. odbyło się wiele interdyscyplinarnych wykładów i warsztatów.

 

Warsztaty w Kampusie Oliwa w ramach ścieżki wiodącej „Zrównoważony biznes” poprowadzili doświadczeni dydaktycy WE, wprowadzając ciekawe tematy ekonomiczne:

 

dr Sylwia Machowska-Okrój przedstawiła Zagadki struktur rynkowych: od konkurencji doskonałej do monopolu,

dr Dorota Książkiewicz - Zarządzanie kryzysowe w praktyce: jak radzić sobie w trudnych sytuacjach?,

dr Maciej Krzemiński przeprowadził warsztaty nt. Czy wiesz, że projekty realizujesz od lat? A teraz trochę o tym, jak to robić profesjonalnie.

Dr Ewa Ignaciuk przygotowała zajęcia nt. Działalność gospodarcza szyta na miarę, czyli jak wybrać prawidłową formę organizacyjno-prawną działalności gospodarczej w Polsce, a mgr Przemysław Wysiński nt. Co w finansach piszczy? Jak rozpoznać, że przedsiębiorstwo osiągnęło sukces.

 

Przygotowaliśmy także dodatkowe zajęcia poznawcze w sopockim Kampusie  Uniwersytetu Gdańskiego, na które składał się m.in. spacer kuratorski „Opowieści sopockiego kurortu. Wizyta w Art Inkubator”.

 

19 września 2024 r. młodzież szkolna pod opieką nauczycieli przybyła do Sopotu w celu odbycia spaceru po mieście. Grupa ruszyła spod budynku Straży Pożarnej znajdującego się nieopodal Wydziału Ekonomicznego.

Roli przewodników wycieczki podjęli się dr Sylwia Machowska-Okrój i dr Jarosław Kempa.

 

Na uczniów i nauczycieli czekały ciekawe opowieści o Sopocie, historii miasta i jego walorach, które przygotował dr Jarosław Kempa, oprowadzający naszych gości po kurorcie. Dziękujemy bardzo przy tej okazji instytucji kultury Art Inkubator przy pięknej ulicy Goyki za przyjęcie nas ciepło w swoich gościnnych progach w czasie wędrówki.

 

 

Po dotarciu na miejsce grupą młodzieży zaopiekowała się Pani Dyrektor obiektu Joanna Cichocka – Gula, dziennikarka i reżyserka, oprowadzając młodych ludzi po historycznym pałacyku z 1894 r. Młodzież dowiedziała się, że Art Inkubator jest samorządową instytucją kultury. Jej podstawowym zadaniem jest prowadzenie działań mających na celu tworzenie i upowszechnianie kultury, edukacja kulturalna i wsparcie środowisk twórczych.

 

Uczestnicy wycieczki obejrzeli też wystawę malarstwa i fotografii dostępną w zwiedzanym obiekcie. Następnie wycieczka, oglądając miasto, udała się przez park wprost nad Zatokę Gdańską. Celem było molo w Sopocie. Spacerowi towarzyszyła słoneczna pogoda i ciekawe opowieści przewodnika. Zakończenie wycieczki młodzież postanowiła zwieńczyć konsumpcją pysznych lodów.

 

 

Ale to nie koniec atrakcji czekających na zdolnych uczniów! Uczniowie w ramach popołudniowych zajęć poznawczych mieli także okazję poznać Wydział Ekonomiczny i Wydział Zarządzania w ramach części programu „Atrakcje kampusu sopockiego. Wizyta w laboratorium London Stock Exchange. Gra terenowa”.

 

Wizyta studyjna w niezwykłym laboratorium London Stock Exchange Group, czyli Eikon Lab na Wydziale Ekonomicznym pozwoliła młodym uczestnikom odkryć tajniki dynamicznie zmieniających się parametrów rynków walutowych i giełdowych. Te zajęcia poprowadziła dr Monika Szmelter.

 

 

Uczniowie mieli także przyjemność zobaczyć, jak pracują naukowcy i gdzie podejmowane są ważne decyzje, odwiedzając salę posiedzeń Rady Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego oraz przestronne aule wykładowe.

Przewodniczkami młodzieży były dr Ewa Ignaciuk dr Magdalena Markiewicz.

 

Niezwykłym zainteresowaniem cieszyła się także mapa świata, przy której rozmarzyliśmy się na temat możliwości odwiedzenia różnych krajów  i odbycia fascynujących podróży. 

 

 

Gratulujemy wszystkim uczniom i nauczycielom udziału w programie Zdolni z Pomorza, dziękujemy naszym wspaniałym wykładowcom za przygotowanie pełnych uśmiechu i wiedzy  ambitnych zajęć.

 

Oprac. dr Magdalena Markiewicz

Koordynatorka programu Zdolni z Pomorza 2.0. na Wydziale Ekonomicznym UG

 

#Fundusze UE, #Fundusze Europejskie
#ZdolnizPomorza #WEUG #uniwersytetgdanski #StudentWEUG

 

Informacje na temat projektu:

Zdolni z Pomorza 2.0 – Uniwersytet Gdański | Uniwersytet Gdański (ug.edu.pl)

 

Loga Pomorskie Warsztaty Naukowe

 

View changelog

Submitted on wt., 10/01/2024 - 11:43 by Waldemar Kuczewski Changed on śr., 10/09/2024 - 09:04 by Waldemar Kuczewski