Pomorskie Warsztaty Naukowe
W połowie września ruszył na Uniwersytecie Gdańskim Projekt Zdolni z Pomorza 2.0.
Projekt Zdolni z Pomorza 2.0 ma na celu wsparcie uzdolnionych uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych z województwa pomorskiego. Główne założenia to rozwój talentów młodzieży, niwelowanie dysproporcji w dostępie do edukacji oraz rozbudzenie kreatywności i innowacyjności uczniów. Dodatkowo projekt ma na celu podniesienie kompetencji nauczycieli w zakresie pracy z uzdolnionymi uczniami.
Wykładowcy Wydziału Ekonomicznego włączyli się aktywnie w projekt w ramach ścieżki Zrównoważony biznes, przygotowując warsztaty odbywające się na WMFI w Kampusie Oliwa oraz na WE w Kampusie Sopot.
W dniach 16-20 września 2024 r. odbyło się wiele interdyscyplinarnych wykładów i warsztatów.
Warsztaty w Kampusie Oliwa w ramach ścieżki wiodącej „Zrównoważony biznes” poprowadzili doświadczeni dydaktycy WE, wprowadzając ciekawe tematy ekonomiczne:
dr Sylwia Machowska-Okrój przedstawiła Zagadki struktur rynkowych: od konkurencji doskonałej do monopolu,
dr Dorota Książkiewicz - Zarządzanie kryzysowe w praktyce: jak radzić sobie w trudnych sytuacjach?,
dr Maciej Krzemiński przeprowadził warsztaty nt. Czy wiesz, że projekty realizujesz od lat? A teraz trochę o tym, jak to robić profesjonalnie.
Dr Ewa Ignaciuk przygotowała zajęcia nt. Działalność gospodarcza szyta na miarę, czyli jak wybrać prawidłową formę organizacyjno-prawną działalności gospodarczej w Polsce, a mgr Przemysław Wysiński nt. Co w finansach piszczy? Jak rozpoznać, że przedsiębiorstwo osiągnęło sukces.
Przygotowaliśmy także dodatkowe zajęcia poznawcze w sopockim Kampusie Uniwersytetu Gdańskiego, na które składał się m.in. spacer kuratorski „Opowieści sopockiego kurortu. Wizyta w Art Inkubator”.
19 września 2024 r. młodzież szkolna pod opieką nauczycieli przybyła do Sopotu w celu odbycia spaceru po mieście. Grupa ruszyła spod budynku Straży Pożarnej znajdującego się nieopodal Wydziału Ekonomicznego.
Roli przewodników wycieczki podjęli się dr Sylwia Machowska-Okrój i dr Jarosław Kempa.
Na uczniów i nauczycieli czekały ciekawe opowieści o Sopocie, historii miasta i jego walorach, które przygotował dr Jarosław Kempa, oprowadzający naszych gości po kurorcie. Dziękujemy bardzo przy tej okazji instytucji kultury Art Inkubator przy pięknej ulicy Goyki za przyjęcie nas ciepło w swoich gościnnych progach w czasie wędrówki.
Po dotarciu na miejsce grupą młodzieży zaopiekowała się Pani Dyrektor obiektu Joanna Cichocka – Gula, dziennikarka i reżyserka, oprowadzając młodych ludzi po historycznym pałacyku z 1894 r. Młodzież dowiedziała się, że Art Inkubator jest samorządową instytucją kultury. Jej podstawowym zadaniem jest prowadzenie działań mających na celu tworzenie i upowszechnianie kultury, edukacja kulturalna i wsparcie środowisk twórczych.
Uczestnicy wycieczki obejrzeli też wystawę malarstwa i fotografii dostępną w zwiedzanym obiekcie. Następnie wycieczka, oglądając miasto, udała się przez park wprost nad Zatokę Gdańską. Celem było molo w Sopocie. Spacerowi towarzyszyła słoneczna pogoda i ciekawe opowieści przewodnika. Zakończenie wycieczki młodzież postanowiła zwieńczyć konsumpcją pysznych lodów.
Ale to nie koniec atrakcji czekających na zdolnych uczniów! Uczniowie w ramach popołudniowych zajęć poznawczych mieli także okazję poznać Wydział Ekonomiczny i Wydział Zarządzania w ramach części programu „Atrakcje kampusu sopockiego. Wizyta w laboratorium London Stock Exchange. Gra terenowa”.
Wizyta studyjna w niezwykłym laboratorium London Stock Exchange Group, czyli Eikon Lab na Wydziale Ekonomicznym pozwoliła młodym uczestnikom odkryć tajniki dynamicznie zmieniających się parametrów rynków walutowych i giełdowych. Te zajęcia poprowadziła dr Monika Szmelter.
Uczniowie mieli także przyjemność zobaczyć, jak pracują naukowcy i gdzie podejmowane są ważne decyzje, odwiedzając salę posiedzeń Rady Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego oraz przestronne aule wykładowe.
Przewodniczkami młodzieży były dr Ewa Ignaciuk i dr Magdalena Markiewicz.
Niezwykłym zainteresowaniem cieszyła się także mapa świata, przy której rozmarzyliśmy się na temat możliwości odwiedzenia różnych krajów i odbycia fascynujących podróży.
Gratulujemy wszystkim uczniom i nauczycielom udziału w programie Zdolni z Pomorza, dziękujemy naszym wspaniałym wykładowcom za przygotowanie pełnych uśmiechu i wiedzy ambitnych zajęć.
Oprac. dr Magdalena Markiewicz
Koordynatorka programu Zdolni z Pomorza 2.0. na Wydziale Ekonomicznym UG
#Fundusze UE, #Fundusze Europejskie
#ZdolnizPomorza #WEUG #uniwersytetgdanski #StudentWEUG
Informacje na temat projektu:
Zdolni z Pomorza 2.0 – Uniwersytet Gdański | Uniwersytet Gdański (ug.edu.pl)