Wydział Ekonomiczny UG gospodarzem wydarzeń w ramach projektu CATALISI
W dniach 10–11 kwietnia 2025 r. na Wydziale Ekononicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbyły się dwa spotkania w ramach projektu CATALISI, realizowanego w programie Horyzont Europa. Projekt ten wspiera uczelnie wyższe w realizacji strategii transformacji instytucjonalnej w 14 obszarach interwencji, koncentrując się m.in. na zaangażowaniu społecznym i otwartości na potrzeby otoczenia.
10 kwietnia – Wymiana bliźniacza (Twinning): Uniwersytet dla społeczeństwa
Pierwszy dzień wydarzenia poświęcony był praktykom otwartej nauki oraz działaniom promującym zaangażowanie społeczne. Uczestnicy mieli okazję poznać inicjatywy Wydziału Ekonomicznego, skierowane do różnych grup odbiorców: dzieci, młodzieży, seniorów, NGO, firm i samorządów. Zwiedzili również infrastrukturę wspierającą codzienne działania wydziału.
Następnie uczestnicy spotkania udali się na kolejne spotkania m.in. do Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego, Mini-Muzeum Bursztynu oraz studia Radia MORS na kampusie głównym Uniwersytetu Gdańskiego.
11 kwietnia – Mobilisation and Mutual Learning (MML): Zaangażowanie społeczne w szkolnictwie wyższym
Drugi dzień miał charakter warsztatowy i odbył się na Wydziale Ekonomicznym w Sopocie. Celem wydarzenia było wzmocnienie zaangażowania społecznego w szkolnictwie wyższym poprzez rozwijanie współpracy pomiędzy uczelniami a interesariuszami zewnętrznymi. Wydarzenie miało również na celu usprawnienie transferu wiedzy, wsparcie transformacji instytucjonalnej oraz budowanie trwałej współpracy z interesariuszami. Szczególną uwagę poświęcono zaangażowaniu różnych grup interesariuszy: szkół średnich, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych. Uczestnicy badali praktyczne sposoby utrzymania długofalowych partnerstw oraz określali korzyści płynące z takich relacji zarówno dla uczelni, jak i dla partnerów zewnętrznych.
W programie znalazły się prezentacje dobrych praktyk UG, Prodziekan dr Magdalena Markiewicz zaprezentowała działania Wydziału Ekonomicznego, które są także realizowane na płaszczyźnie ogólnouczelnianej. W dalszej części uczestnicy programu Catalisi mogli zapoznać się z realizacją projektu: Olimpiada Spedycyjno-Logistyczna, podczas której goście obserwowali poszczególne sesje olimpiady i towarzyszących temu warsztatach, co pozwoliło im bezpośrednio doświadczyć skutecznych form zaangażowania społecznego uczelni.
Kolejnym istotnym tematem była rola partnerów biznesowych w rozwoju zaangażowania społecznego. Celem była wspólna identyfikacja barier w realizacji tzw. trzeciej misji uczelni oraz wypracowanie rozwiązań wspierających jej realizację. Poświęcona temu sesja omawiała, jak uczelnie mogą budować i utrzymywać więzi z sektorem prywatnym w celu wsparcia działalności akademickiej, wspierania innowacji i przyczyniania się do rozwoju regionalnego. W ramach tej sesji odbyła się prezentacja prowadzona przez prof. Dariusza Tłoczyńskiego oraz zaproszonych przedstawicieli biznesu. Omówiono w niej, w jaki sposób instytucje szkolnictwa wyższego mogą budować i utrzymywać partnerstwa z sektorem prywatnym, a także jak przedstawiciele biznesu postrzegają swoją rolę we wspieraniu uczelni – nie tylko poprzez finansowanie, lecz także poprzez współtworzenie treści edukacyjnych czy udział w programach rozwijających umiejętności.
Na zakończenie wydarzenia opracowano wstępną listę wyzwań i możliwych do wdrożenia rozwiązań, stanowiącą podstawę do dalszej współpracy między partnerami projektu CATALISI i innymi uczelniami.
Oba wydarzenia stanowiły przestrzeń do wymiany doświadczeń, prezentacji inicjatyw UG oraz wzmocnienia współpracy z partnerami zewnętrznymi. Spotkania pozwoliły również na refleksję nad rolą uczelni w rozwiązywaniu współczesnych wyzwań społecznych i kształtowaniu odpowiedzialnej nauki.
Więcej informacji o projekcie CATALISI: https://catalisi.eu