Finał turnieju debat oksfordzkich
09.12.2021 r. na Wydziale Ekonomicznym UG odbyły się finałowe debaty oksfordzkie o tematyce ekonomii i ochrony środowiska w ramach projektu „Science Clubs..”
09.12.2021 r. na Wydziale Ekonomicznym UG odbyły się finałowe debaty oksfordzkie o tematyce ekonomii i ochrony środowiska w ramach projektu „Science Clubs w Uniwersytecie Gdańskim - znane i nieznane oblicza nauki”.
Turniej rozpoczął się we wrześniu 2021 r.
Do turnieju zakwalifikowało się 8 drużyn, które przeszły przez fazę międzyszkolną 26.10.2021 r. i półfinałową 17.11.2021 r. Uczestnicy projektu wzięli również udział w warsztatach z zakresu kompetencji miękkich i umiejętności mówcy.
Uroczyste rozpoczęcie turnieju debat oksfordzkich nastąpiło 9 grudnia 2021 r. o godz. 10.00 z udziałem dr hab. Beaty Grobelnej, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, Dziekan Wydziału Chemii UG i kierownik projektu „Science Clubs w Uniwersytecie Gdańskim - znane i nieznane oblicza nauki”
oraz dr Magdaleny Markiewicz, prodziekan ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Wydziału Ekonomicznego UG i koordynatorki zadania projektowego dotyczącego debat oksfordzkich.
W debacie o III miejsce, która odbyła się o godzinie 10.30 zmierzyły się drużyny reprezentujące:
- Sopockie Autonomiczne Liceum (Marta Fredrich, Hubert Matejuk, Filip Michalewski, Julia Rudziks) oraz
- I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie (Kacper Grzybowski, Jakub Mazella, Olga Mozgiel, Mikołaj Wódkowski).
Teza w rozgrywce o III miejsce to:
„Ograniczenie wzrostu gospodarczego sprzyja ochronie środowiska”
W debacie tej, przebiegającej w atmosferze merytorycznych argumentów i ambitnych zmagań, wygrała drużyna I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej- Curie w Tczewie, reprezentująca stronę propozycji.
W ramach debaty finałowej przedmiotem rozważań była teza:
„Popularyzacja samochodów elektrycznych będzie miała negatywny wpływ na środowisko”
Uczestnikami debaty finałowej były drużyny reprezentujące:
II Liceum Ogólnokształcące im. dr. W. Pniewskiego w Gdańsku (Martyna Ciszkiewicz, Olga Dawidowska, Igor Lipiński, Natalia Olechnowicz) oraz
Salezjańskie Liceum im. Św. Jana Bosko w Rumi (Weronika Cwynar, Maja Lewandowska, Amelia Netter, Natalia Szwagrowska).
Debata przebiegała na bardzo wysokim poziomie, zarówno merytorycznym, jak i erystycznym, a argumentom propozycji i opozycji przysłuchiwało się ponad 150 uczniów i nauczycieli szkół biorących udział w turnieju.
Decyzją jury wygrało II Liceum Ogólnokształcące im. dr. W. Pniewskiego w Gdańsku, zdobywając piękny puchar turnieju debat oksfordzkich.
Wszyscy uczestnicy finałowej fazy turnieju otrzymali dyplomy i nagrody.
Serdecznie gratulujemy!
W debatach turniejowych i warsztatach wzięły udział również II Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Sopocie, XIX Liceum Ogólnokształcące im. Mariana Mokwy w Gdańsku,
XX Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniew Herberta w Gdańsku oraz Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza w Gdańsku.
Warto podkreślić, że przebieg turnieju cechował się respektowaniem zasady fair play, życzliwej współpracy w ramach drużyn i podkreśleniem szacunku dla drużyn przeciwnych.
Tematyka wszystkich debat dotyczyła aktualnych problemów wpisujących się w idee zrównoważonego rozwoju, tj. kwestii ekonomicznych, gospodarczych, środowiskowych, klimatycznych, z zakresu biznesu chemicznego, a młodzież pod kierunkiem opiekunów dydaktycznych ze szkół średnich miała okazję zgłębiać te zagadnienia i następnie prezentować wieloaspektowe spojrzenie na każdy z podejmowanych kolejno tematów.
Projekt „Science Clubs w Uniwersytecie Gdańskim - znane i nieznane oblicza nauki” jest współfinansowany w ramach programu Ministerstwa Nauki i Edukacji „Społeczna odpowiedzialność nauki”.
Zdjęcia: Weronika Trzeciak