Innowacyjne kierunki na studiach II stopnia
„Telemedycyna i projekty w ochronie zdrowia” oraz „Biznes i technologia ekologiczna” to kierunki odpowiadające na wyzwania współczesnej gospodarki
"Telemedycyna i projekty w ochronie zdrowia. Health Care Technology" to unikatowy i pierwszy w Polsce tego typu kierunek, zaprojektowany w ramach projektu „PROgram Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego (ProUG)”.
Jest to kierunek na studiach niestacjonarnych II stopnia łączący spojrzenie ekonomiczne, prawne i techniczne. Potrzebny zwłaszcza w obecnych czasach, ale jednocześnie odpowiadający na potrzeby społeczne i wykorzystujący możliwości związane z rozwojem technologicznym.
Informacje o kierunku: https://www.youtube.com/watch?v=qjew8opVhkc
Wykładowcami są eksperci z trzech pomorskich uczelni oraz przedstawiciele pięciu przedsiębiorstw sektora ochrony zdrowia. Telemedycyna to kierunek, który z pewnością usprawni pracę w służbie zdrowia. Jest formą świadczenia usług medycznych i opieki zdrowotnej na odległość, mając na celu poprawę zdrowia pacjenta.
Wprowadzanie do ośrodków ochrony zdrowia oraz upowszechnianie w społeczeństwie systemów telemedycznych prowadzi do wzrostu komfortu pracy lekarzy i pacjentów i do ułatwienia dostępu do specjalistycznej opieki medycznej mieszkańcom małych miast i wsi.
Dodatkowo telemedycyna umożliwia zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów i nadzorowanie wyników jego leczenia, prowadzi również do zmniejszenia liczby hospitalizowanych pacjentów i zredukowania kosztów ich dojazdu do szpitali.
Co istotne stosowanie systemów telemedycznych umożliwia także uzyskanie szybkiej diagnozy w ratownictwie medycznym, ułatwia dostęp do profesjonalnej pomocy medycznej w poważnych, nagłych przypadkach lub w wypadku wystąpienia katastrof naturalnych.
Absolwenci kierunku będą gotowi do pracy w podmiotach ochrony zdrowia wdrażających najnowsze rozwiązania organizacyjne i techniczne, jak również do zarządzania takimi procesami. Poznają nowoczesne rozwiązania telemedyczne, telematyczne i biomedyczne, a także dowiedzą się jak je skutecznie i zgodnie z prawem wdrażać w placówkach zdrowia. Otrzymają również kompleksową wiedzę na temat zarządzania projektami w ochronie zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem pozyskiwania funduszy i negocjacji.
Programy tego rodzaju prowadzą najlepsze światowe uczelnie, w tym europejskie i amerykańskie m.in.: Harvard University (Healthcare Management) oraz the Stanford University (The Department of Health Research and Policy).
Na Uniwersytecie Gdańskim zajęcia na kierunku „Telemedycyna i projekty w ochronie zdrowia” prowadzone są na kierunku interdyscyplinarnym, na dwóch wydziałach: na Wydziale Ekonomicznym (odpowiedzialnym również za rekrutację na ten kierunek) oraz na Wydziale Prawa i Administracji.
Szczegółowe informacje i program studiów: Telemedycyna i projekty w ochronie zdrowia
Informacje o rekrutacji na kierunek: Telemedycyna i projekty w ochronie zdrowia
Biznes i technologia ekologiczna (BiTE) to interdyscyplinarny kierunek studiów prowadzony przez Wydział Ekonomiczny i Wydział Chemii, którego celem jest wyposażenie absolwenta w interdyscyplinarną wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu nauk ekonomicznych, ochrony środowiska i technologii ekologicznej. Jest to kierunek na studiach stacjonarnych II stopnia.
|
Student ma możliwość nauki diagnozowania sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw ekologicznych oraz wskazywania kierunków usprawnień jego działania, zdobycia kompetencji umożliwiających przygotowanie koncepcji biznesu ekologicznego i planu technologiczno – biznesowego w zakresie przedsiębiorstwa lub przedsięwzięcia ekologicznego.
Wśród umiejętności absolwenta należy wymienić planowanie i organizowanie procesów ekonomicznych w przedsiębiorstwie branży ekologicznej, eksploatacji urządzeń i instalacji ekologicznych oraz prowadzenia przedsiębiorstw tej branży.
Studenci mają okazję uczestniczenia w wykładach i ćwiczeniach prowadzonych przez wykładowców z dwóch wydziałów uniwersyteckich, jak również praktyków biznesu oraz udziału w przedmiotach specjalizacyjnych, np. Nanotechnologia a środowisko, Zielone zamówienia publiczne czy Negocjacje w biznesie.
Osiągnięcie efektów kształcenia studiów drugiego stopnia stwarza absolwentom możliwość zatrudnienia w przedsiębiorstwach z branży ekologicznej w działach: eksploatacji, sprzedaży, rozwoju, analiz, marketingu; instytucjach finansujących ekologię i przedsiębiorczość; jednostkach wspierania biznesu i firmach konsultingowych; przedsiębiorstwach budowlanych realizujących instalacje ekologiczne; przedsiębiorstwach handlowych z branży ekologicznej.
Szczegółowe informacje i program studiów: Biznes i technologia ekologiczna
Informacje o rekrutacji na kierunek: Biznes i technologia ekologiczna - rekrutacja