Ceremonia otwarcia nowej części budynku WE

Uroczystość otwarcia nowej części budynku Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się 10 czerwca 2013


Uroczystość otwarcia nowej części budynku Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się 10 czerwca 2013 r.

 

W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście oraz społeczność akademicka Uniwersytetu Gdańskiego, a szczególnie licznie zgromadzeni pracownicy Wydziału Ekonomicznego UG, którzy od nowego roku akademickiego będą już w pełni korzystać z nowego budynku.

 

Uroczystość poprowadził Dziekan Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Krzysztof Dobrowolski. Podziękował wszystkim służbom i jednostkom, które wsparły ten ambitny projekt oraz przedstawił historię Wydziału i przypomniał etapy budowy nowego gmachu.

 

JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Bernard Lammek podkreślił w swoim wystąpieniu, że zdobycie finansowania na nowy budynek Wydziału Ekonomicznego UG było możliwe dzięki ugruntowanej pozycji Wydziału jako jednej z najlepszych jednostek dydaktyczno-badawczych w zakresie ekonomii w Polsce oraz ogromnemu zaangażowaniu wielu osób i instytucji: m.in. Kancelarii Premiera, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Urzędu Miasta Sopotu. Inwestycja Uniwersytetu Gdańskiego spotkała się z życzliwością władz Sopotu – nowoczesna zabudowa, wygodny układ dróg, parkingów i chodników, zielony teren – wszystko to sprawi, ze sopocki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego nabiera nowego charakteru.

 

Jak zauważył Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski: Uniwersytet Gdański i Wydział Ekonomiczny dzięki nowej inwestycji i znakomitym osiągnięciom naukowo-dydaktycznym pięknie wpisuje się w wizerunek Sopotu jako miasta ludzi dobrze wykształconych i przedsiębiorczych.

 

        

 

W części artystycznej wystąpił Tomek Olszewski, poeta, kompozytor, pieśniarz, autor 4 płyt, na co dzień prezenter Radia Gdańsk oraz można było zwiedzić wystawę zdjęć fotogalerii z etapów budowy nowego budynku.

 

        

 

Wartość inwestycji to niemal 22 miliony złotych.Dotacja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyniosła 16 milionów złotych. 2 miliony złotych – co jest sytuacją na polskich uczelniach wyjątkową – zostały przekazane przez absolwenta Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, który wyjechał z Polski do Stanów Zjednoczonych. Nieżyjący już absolwent UG – Pan Stanisław Kogutowski zapisał darowiznę na rzecz Wydziału w testamencie. Testament wykonała – jego siostra Pani Halina Armstrong, także nieżyjąca już absolwentka UG i pieniądze zostały przekazane przez fundusz powierniczy.Niemal 600 tysięcy złotych zostało przekazanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na termomodernizację budynku Wydziału Ekonomicznego. Pozostała część to środki własne uczelni.

 

W ramach inwestycji powstał pięciokondygnacyjny budynek o powierzchni 5550 metrów kwadratowych (wielkość dotychczasowej siedziby to około 12000 metrów kwadratowych, co oznacza, że powierzchnia Wydziału powiększyła się o niemal 50 proc.). Nowo zaprojektowany budynek w funkcjonalny sposób wykorzystuje przestrzeń pomiędzy skrzydłami dotychczasowej siedziby Wydziału i tworzy z nim integralną całość. W nowo wybudowanej części Wydziału mieści się nowoczesna aula na 400 osób i sala wykładowa na 150 osób, Sala Rady Wydziału, 16 sal dydaktycznych, w tym dwie komputerowe, sale ćwiczeniowe, nagrań oraz pomieszczenia sanitarne i techniczne.

 

Wykonawcą nowej części budynku Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego wybranym w przetargu nieograniczonym w systemie „Zaprojektuj i wybuduj” została firma Allcon Budownictwo z Gdyni. Projekt wykonała firma Arco. 

 

Na terenie wokół Wydziału powstanie także nowy funkcjonalny układ dróg i chodników i miejsca parkingowe. Po przebudowie łącznie znajduje się tam 317 miejsc postojowych oraz 36 miejsc w hali garażowej nowej części budynku. Jak na Sopot przystało – na całym teren wokół budynku Wydziału Ekonomicznego powstanie dużo pięknie zagospodarowanej zieleni. 

 

Siedziba Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie została zaprojektowana w końcu lat 60. XX wieku i była przeznaczona dla 2 tysięcy studentów. Obecnie na Wydziale studiuje ponad 4500 studentów: 2130 studentów studiów stacjonarnych, 1850 studentów studiów niestacjonarnych, 396 słuchaczy na 12 rodzajach studiów podyplomowych (w jęz. polskim i angielskim) oraz 150 doktorantów na studiach doktoranckich z ekonomii. Nowa część budynku pozwoli na rozwój kształcenia, badań naukowych i znacznie poprawi jakość studiowania na Wydziale. 

 

 

Wydział Ekonomiczny należy do czołowych wydziałów w Polsce kształcących w zakresie ekonomii. Kadra naukowa stawia na kształcenie studentów w powiązaniu z zawodową praktyką i badania naukowe wykorzystywane w gospodarce. Wydział kształci na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach pierwszego i drugiego stopnia na kierunkach ekonomia i międzynarodowe stosunki gospodarcze. Atutem jest bogata oferta zajęć w językach obcych, anglojęzyczna specjalność International Business, studia doktoranckie, także w języku angielskim, i bogata oferta studiów podyplomowych. Od października br. roku zostanie utworzony, we współpracy z Wydziałem Chemii, nowy unikatowy kierunek biznes i technologia ekologiczna. Założeniem programowym jest wyposażenie studentów w wiedzę niezbędną do prowadzenia własnej działalności w obszarach gospodarki związanych z ochroną środowiska i „zielonymi” technologiami. 

 

Studia na Wydziale Ekonomicznym dają profesjonalne przygotowanie do działania na rynku międzynarodowym i krajowym w warunkach ostrej konkurencji a oferta dydaktyczna współtworzona jest z trójmiejskimi przedsiębiorstwami i instytucjami. W ramach ścisłej współpracy ze środowiskiem biznesowym, przy Wydziale działa Rada Ekspertów, zrzeszająca wielu czołowych przedsiębiorców pomorskich, służących radą przy kształtowaniu założeń programowych i uczestniczących w prowadzeniu zajęć dydaktycznych. Na Wydziale działa pracownia komputerowa Thomson Reuters Data Suite, umożliwiająca dostęp do wiodącej na świecie bazy danych finansowych, dealing room – symulator departamentu skarbowego banku oraz specjalistyczne laboratorium logistyczne (Oracle, Aris). Zajęcia prowadzone są według światowych standardów, obejmujących: mikroekonomię, makroekonomię, gospodarkę światową, ilościowe metody ekonomiczne (matematyka, ekonomia matematyczna, informatyka, statystyka, ekonometria, rachunkowość), rozliczenia międzynarodowe, organizację i zarządzanie, naukę o przedsiębiorstwie, politykę gospodarczą, prawo cywilne, prawo handlowe oraz szereg przedmiotów indywidualnie dopasowanych do specjalności.

 

dr Beata Czechowska-Derkacz
żródło: http://www.ug.edu.pl/pl/?id_wyd=5320 

View changelog

Submitted on pon., 06/17/2013 - 00:00 by Importer Automatyczny Changed on pt., 09/13/2024 - 11:06 by Importer Automatyczny