MIPMAL - Międzynarodowe studia dla przyszłych liderów branży portów i logistyki
Wspólny kierunek studiów magisterskich Port Management and Logistics (MIPMAL) powstał we współpracy z portami ze wszystkich stron Europy – to idealne przygotowanie do kariery w międzynarodowej branży morskiej logistyki i zarządzania portami.
Dzięki wieloletniej współpracy uczelni partnerskich nadmorskiego sojuszu SEA-EU pierwsi studenci MIPMAL rozpoczną studia już w 2025 r.!
- Naszą ambicja jest wyposażenie absolwentów w wiedzę pozwalającą na pracę w branży morskiej. Te różne kompetencje posiadają wspólny mianownik, jest nim znajomość funkcjonowania przedsiębiorstw, które muszą ze sobą współpracować. - powiedział koordynator prac nad MIPMAL na UG dr hab. Przemysław Borkowski, prof. UG. - Nasi absolwenci będą zatem rozumieli uwarunkowania działania spedytora wynikające z tego co robią jego klienci i podmioty z którymi musi współpracować. Analogicznie, jeśli nasz absolwent znajdzie zatrudnienie u operatora portowego, będzie rozumiał, jak funkcjonują i jakie oczekiwania mają przedsiębiorcy logistyczni i spedytorzy.
W przygotowanie kierunku MIPMAL zaangażowali się zarówno wykładowcy z uczelni partnerskich SEA-EU jak i przedstawiciele firm z branży portowej i logistyki. Celem tej współpracy jest utworzenie środowiska przyjaznego zdobywaniu wiedzy i rozwoju umiejętności, które bazuje na najlepszych praktykach i wiedzy środowiska biznesowego i akademickiego.
Każdy semestr MIPMAL to unikalny moduł dydaktyczny poświęcony innemu aspektowi branży morskiej logistyki. Studenci wpierw zgłębią tajniki operacji portowych, następnie zdobędą wiedzę z zakresu logistyki i gospodarki portowej, a na trzecim semestrze poznają niezbędne prawa portowe i procesy cyfryzacji. Podczas ostatniego semestru studenci MIPMAL staną przed wyborem pomiędzy zrealizowaniem praktyk w instytucji zewnętrznej a napisaniem pełnej pracy magisterskiej.
- Nasi studenci będą mogli odbyć praktyki w portach, zaś praca dyplomowa może być przeprowadzona dwoma ścieżkami: akademicka i biznesową – tłumaczy dr hab. Przemysław Borkowski, prof. UG. – W pierwszym przypadku obejmuje jedynie krótką praktykę w przedsiębiorstwie portowym i pracę dyplomową o profilu bardziej badawczym, w drugim więcej czasu dedykowane jest praktyce a mniejsza jego część badaniom teoretycznym. Wówczas praca ma charakter praktyczny i będzie bazowała na rozwiązaniu konkretnego problemu przedstawionego przez partnera biznesowego.
W ramach przygotowań do utworzenia MIPMAL twórcy kierunku spotkali się ze przedstawicielami największych portów w Gdańsku, Kadyksie, Splicie, Algarve i na Malcie. Współpraca z biznesem nie kończy się na wsparciu w projektowaniu studiów, część zajęć MIPMAL poprowadzą eksperci z branży logistyki morskiej i portów. Co więcej, praktyki w ramach ostatniego semestru będzie można zrealizować w jednej z instytucji, która zaangażowała się w przygotowania kierunku.
Temat studiów MIPMAL jest nierozłącznie związany z mobilnością, transportem i wymianą międzynarodową, podobnie studenci tego kierunku będą podróżować między uczelniami nadmorskimi SEA-EU. Zależnie od momentu rozpoczęcia studiów, pierwszy rok toku nauczania odbędzie się na Uniwersytecie w Kadyksie lub w Splicie, a drugi rok będzie realizowany u jednego z pozostałych partnerów MIPMAL: UG, Uniwersytetu Maltańskiego lub Uniwersytetu w Algarve.
Studia MIPMAL to wrota do kariery w branży morskiej logistyki i zarządzania portami, w której rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów. Dzięki praktycznej ścieżce absolwenci jeszcze przed otrzymaniem dyplomu stoją już jedną nogą w sektorze morskiej gospodarki.
- Według danych Światowej Organizacji Handlu (WTO) 80% całego wolumenu handlu przechodzi przez port – mówi prof. Przemysław Borkowski.
Czym są sojusze Uniwersytetów Europejskich?
Idea utworzenia Uniwersytetów Europejskich powstała podczas posiedzenia przywódców krajów Unii Europejskiej w 2017 r., w Göteborgu. Już wtedy wymieniono utworzenie wspólnych kierunków studiów, jako jeden z najważniejszych celów tej inicjatywy. Niespełna dwa lata później, w 2019 r., setki europejskich uczelni zrzeszonych w sojuszach rozpoczęło pracę nad budową uniwersytetów przyszłości - opartych m.in. na mobilności, zrównoważonym rozwoju oraz dzieleniu wiedzą i dobrymi praktykami. W 2019 r. Uniwersytet Gdański był jedną z pierwszych polskich uczelni, która dołączyła do programu i już od 5 lat współpracuje z 8 innymi nadmorskimi uniwersytetami w ramach sojuszu europejskiego SEA-EU.