Odmrożenie czasu i "wieloświaty" ekonomiczne
Zapraszamy na seminarium trzecie seminarium online dla nauczycieli ekonomii i nie tylko. Tytuł: "Odmrożenie czasu i «wieloświaty» ekonomiczne". Seminarium odbędzie się w dniu 17.10.2024 r. o godzinie 18:30 na platformie Moodle WNE Uniwersytetu Warszawskiego
Link do rejestracji: https://lnkd.in/dcGWGTH.
Prowadzący: dr hab. Tomasz Kopczewski prof. UW
Na początku króciutkie wprowadzenie o strzale czasu w teorii ekonomii i fizyki.
Potem około 15 minutowy eksperyment filozoficzno/ekonomiczny. Trzeba go koniecznie zrobić, aby doświadczyć dwóch ekonomicznych światów: ergodycznego i nieergodycznego / niezależnego i zależnego od ścieżki czasowej.
Potem analiza wyników eksperymentu i opowieść jak odmienne traktowanie czasu w ekonomii wpływa na percepcję problemów ekonomicznych. A będzie o czym mówić.
Poza swoją wartością edukacyjną, eksperyment ten ujawnia kilka istotnych ograniczeń metodologicznych w teorii ekonomii, takich jak brak zależności od ścieżki czasowej, założenie addytywności, symetria ryzyka oraz opieranie się na średnich procesów i rozkładzie normalnym. Problemy te są ściśle związane z rolą czasu w modelach ekonomicznych oraz jego "zamrożeniem," jak obrazowo określiła to Joan Robinson. Eksperyment ten poszerza rozumienie niepewności oraz ryzyka, a także wyjaśnia stochastyczny mechanizm nierówności ekonomicznych - bogaty stanie się bogatszy, a biedny zbiednieje i to wszystko przez przypadek.
Czyli jest to "mechanika kwantowa" ekonomii przystępnie opisana - kot Schrödingera może się pojawić lub nie w świecie nie-ergodycznym, w świecie ergodycznym będzie w połowie żywy. W ekonomicznym ujęciu możemy być biedni lub bogaci, ale dopiero po eksperymencie będziemy wiedzieć, który z tych stanów osiągnęliśmy :)