Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego

Zachęcamy do zapoznania się z pamiątkowym filmem z inauguracji roku akademickiego 2024/2025 na Wydziale Ekonomicznym UG, która miała miejsce 3 października 2024 r.

 

 

 

Inauguracja Roku Akademickiego
Vivat Academia, Vivant Professores !

Dobrego Nowego  Roku     

Akademickiego!!
 

3 października 2024 r. uroczyście zainaugurowaliśmy rok akademicki 2024/2025 na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Uroczystość otworzył Dziekan Wydziału Ekonomicznego dr hab. Wojciech Bizon, prof.UG.

W imieniu własnym oraz członków Rady Wydziału Ekonomicznego Pan Dziekan  przywitał  zgromadzonych podczas inauguracji studentów i pracowników UG, emerytowanych pracowników wydziału, przedstawicieli innych trójmiejskich uczelni, przedstawicieli Rady Ekspertów, gości z instytucji, przedsiębiorstw, szkół i stowarzyszeń, absolwentów oraz wszystkich przyjaciół Wydziału Ekonomicznego.

Na podniosłą atmosferę akademickiego święta złożyły się uroczyste przemówienie Pana Prorektora ds. Rozwoju i Finansów UG, dr hab. Pawła Antonowicza, prof. UG, wręczenie medali, nagród i podziękowań, ślubowanie doktorów, wykład inauguracyjny prof. dr hab. Jacka Zauchy i przede wszystkim IMMATRYKULACJA, czyli  akt ślubowania studentów I roku, po którym uzyskują prawa studenta uczelni.

Za wspaniałą oprawę artystyczną odpowiadał  Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego, pod dyrekcją prof. dr. hab. Marcina Tomczaka.

Pan Prorektor dr hab. Paweł Antonowicz, prof. UG  w swoim  przemówieniu inauguracyjnym odniósł się do wyzwań stojących przed Uniwersytetem Gdańskim, w tym do budowania strategii w oparciu o wiedzę na temat trendów w nauce i edukacji oraz zmian w otoczeniu społeczno-gospodarczym.

Pan Prorektor ds. Rozwoju i Finansów  podkreślił znaczenie strategicznego rozwoju uczelni, zwracając uwagę na konieczność właściwego planowania, które będzie drogowskazem na przyszłość. Zaznaczył także znaczenie współpracy z różnymi podmiotami, w tym z biznesem, administracją oraz studentami, aby tworzyć innowacyjne rozwiązania. Istotnym elementem strategii uczelni jest inwestowanie zarówno w zasoby materialne, jak i niematerialne, co pozwala na rozwój w kontekście społeczno-gospodarczym.

W przemówieniu Pan Prorektor ds. Rozwoju i Finansów dr hab. Paweł Antonowicz, prof. UG zaakcentował sukcesy uczelni w dziedzinie nauk społecznych, a także potrzebę dalszego rozwoju międzynarodowego i współpracy międzysektorowej. Wskazał na rolę uczelni w kształceniu studentów oraz wyzwań związanych z zarządzaniem infrastrukturą i zasobami uczelni.

Pan Prorektor przywitał nowych studentów, zachęcając ich do zaangażowania i korzystania z dostępnych zasobów naukowych oraz rozwijania swoich umiejętności, które będą istotne w ich przyszłej karierze. Zwrócił również uwagę na globalne trendy w edukacji, w tym rosnącą konkurencję oraz potrzebę dostosowania oferty uczelni do oczekiwań studentów, w tym wprowadzenia mikropoświadczeń. Pan Prorektor ds. Rozwoju i Finansów dr hab. Paweł Antonowicz, prof. UG podkreślił także wagę budowania relacji między studentami, które mogą przekształcić się w przyszłe współprace zawodowe.

W przemówieniu inauguracyjnym Pan Dziekan Wydziału Ekonomicznego,  dr hab. Wojciech Bizon, prof. UG kierując się do studentów I roku przybliżył znaczenie i charakterystykę kształcenia poszczególnych katedr naszego wydziału.

W swoim przemówieniu Dziekan podkreślił długą historię Uniwersytetu Gdańskiego, który obchodzi właśnie 55-lecie kształcenia studentów i doktorantów. Zwrócił uwagę na osiągnięcia uczelni, szczególnie w dziedzinie ekonomii, nawiązując do tradycji sopockiej szkoły ekonomicznej, wywodzącej się z tajnego Uniwersytetu Ziem Zachodnich podczas II wojny światowej. Wydział Ekonomiczny stał się obecnie nieodłączną częścią Trójmiasta, a duża liczba studentów, w tym uczestniczących w programach międzynarodowych, świadczy o dużym zainteresowaniu studiami ekonomicznymi, mimo niepewności na świecie.

Dr hab. Wojciech Bizon, prof. UG wyraził zadowolenie z rosnącego zainteresowania młodych ludzi studiami ekonomicznymi i podkreślił uznanie, jakim cieszy się uniwersytet wśród lokalnych przedsiębiorców, którzy chwalą absolwentów za przygotowanie do pracy. Zaznaczył jednak, że droga do stania się dobrym ekonomistą pełna jest pytań i dylematów, zwłaszcza w dobie łatwego dostępu do informacji.

Nawiązując do wiersza Juliana Tuwima o współzależności zawodów, Dziekan, dr hab. Wojciech Bizon, prof. UG  podkreślił znaczenie współpracy oraz wzajemnych powiązań wszystkich dziedzin w „gospodarczym uniwersum”, po czym przedstawił charakterystykę poszczególnych katedr wydziału, ilustrując ich specyfikę.

Katedra Mikroekonomii zajmuje się wyborami i dylematami konsumentów, analizując, co dla nich ważne i jak podejmują decyzje zakupowe. Z kolei w Katedrze Zrównoważonych Procesów Rynkowych bada się mechanizmy działania rynków oraz sposoby przyciągania konsumentów, co ma kluczowe znaczenie dla wymiany dóbr i usług. Katedra Logistyki analizuje cały proces dostarczenia produktów na rynek – od surowców po gotowe towary – uwzględniając magazynowanie, łańcuchy dostaw i planowanie. Katedra Biznesu Międzynarodowego zajmuje się kwestiami związanymi z globalną produkcją i wyceną produktów, pomagając rozstrzygać, czy lepiej produkować lokalnie czy za granicą oraz jak ustalać ceny w różnych walutach. Katedra Ekonomii Międzynarodowej i Rozwoju Gospodarczego bada wpływ globalnych nierówności i zagrożenia wynikające z nieuczciwej konkurencji na gospodarki poszczególnych krajów. Z kolei w Katedrze Transportu i Handlu Morskiego bada się organizację globalnego handlu morskiego, kluczowego ze względu na duże wolumeny transportowanych towarów.

W Katedrze Polityki Transportowej i Integracji Gospodarczej akademicy zastanawiają się nad inwestycjami infrastrukturalnymi, takimi jak budowa autostrad, portów i mostów. Katedra Ekonomiki Transportu z kolei zajmuje się optymalizacją procesów transportowych, aby były one szybkie, tanie i efektywne.

Katedra Ekonomiki i Funkcjonowania Przedsiębiorstw Transportowych bada, jak efektywnie zarządzać transportem w firmach, a Katedra Rynku Transportowego analizuje, kiedy opłaca się zapłacić więcej za natychmiastową dostawę, a kiedy warto poczekać. Katedra Polityki Gospodarczej bada natomiast, jakie są ekonomiczne skutki dopłat do transportu zeroemisyjnego i ich wpływ na różne grupy społeczne. Na koniec, Katedra Makroekonomii zajmuje się prognozami i radami dla przyszłych pokoleń, oferując sprawdzone rozwiązania dotyczące gospodarki krajowej i globalnej.

Na zakończenie wyraził wdzięczność ustępującym władzom wydziału za prowadzenie go przez złożone wyzwania,  dziękując za poprzednie dwie kadencje kierowania wydziałem:  

Pani Dziekan dr hab. Monice Bąk, prof. UG oraz Prodziekanom: dr. hab. Przemysławowi Borkowskiego, prof. UG, dr. Tomaszowi Gutowskiemu i dr Magdalenie Markiewicz.

Dziekan podziękował całej kadrze akademickiej i administracyjnej za zaangażowanie w pracę w obszarze nauki i edukacji. , zaznaczając konieczność ciągłego doskonalenia i dążenia do wysokich standardów w dydaktyce i badaniach, aby utrzymać prestiż wydziału i sprostać oczekiwaniom studentów oraz partnerów zewnętrznych. Wyraził również nadzieję, że studenci po latach będą wspominać czas spędzony na Wydziale Ekonomicznym jako okres rozwoju osobistego i intelektualnego, bez względu na ich pochodzenie czy światopogląd.

Ważną częścią inauguracji była uroczysta promocja doktorska.

W tym roku akademickim stopień doktora uzyskało 21 osób. Podczas uroczystości ślubowali oraz odebrali dyplom doktora nauk ekonomicznych:

Bamituni Adam, tytuł rozprawy: Impact of FDI on the Nigerian economy: negative, positive or mixed effects?, promotor: dr hab. Joanna Pietrzak, prof. UG

Dominik Aziewicz, tytuł rozprawy: Polityka właścicielska państwa polskiego w obszarze przedsiębiorstw po 1989 roku, promotor: dr hab. Krzysztof Dobrowolski, prof. UG

Łukasz Bogdański, tytuł rozprawy: Zawodność rynku w świetle praktyki nieudanych fuzji i przejęć przedsiębiorstw w Polsce, promotor: dr hab. Andrzej Letkiewicz, prof. UG, promotor pomocniczy: dr Magdalena Markiewicz

Krystian Dębski, tytuł rozprawy: Logistyka innowacji w organizacjach opartych na wiedzy na przykładzie zakładów ubezpieczeń, promotor: dr hab. Cezary Mańkowski, prof. UG, promotor pomocniczy: dr Leszek Reszka, prof. UG

Agata Olechnowicz-Szewczyk, tytuł rozprawy: Behawioralne uwarunkowania podejmowania decyzji o dobrowolnych oszczędnościach na cele emerytalne w Polsce, promotor: dr hab. Teresa Kamińska, promotor pomocniczy: dr Elżbieta Babula

Czesław Warsewicz, tytuł rozprawy: Ekonomiczne i organizacyjne determinanty kształtowania funkcji operatora logistycznego 3PL w PKP Cargo,
promotor: prof. dr hab. Mirosław Chaberek, promotor pomocniczy: dr Leszek Reszka, prof. UG

Gratulujemy serdecznie Doktorom, ich Promotorom i Promotorom Pomocniczym pięknego zwieńczenia pracy naukowej!

W dalszej części uroczystości nastąpiło uroczyste wręczenie medali i nagród.

 
Medal Komisji Edukacji Narodowej z rąk Pana Prorektora  odebrała dr hab. Anna Blajer-Gołębiewska, prof. UG.

Nagrody Rektora Uniwersytetu Gdańskiego otrzymali:

dr hab. Krzysztof Dobrowolski, prof. UG - Nagroda indywidualna I stopnia za całokształt pracy badawczo-dydaktycznej,

dr hab. Joanna Bednarz, prof. UG, dr Agnieszka Szmelter-Jarosz - Nagrody indywidualne I st. za osiągnięcia naukowe udokumentowane publikacjami naukowymi,

dr hab. Hanna Treder, prof. UG - Nagroda indywidualna II stopnia za całokształt działalności,

dr hab. Sylwia Pangsy-Kania, prof. UG, dr Maria Matusiewicz - Nagroda indywidualna II st.  za osiągnięcia naukowe udokumentowane publikacjami naukowymi,

dr hab. Przemysław Borkowski, prof. UG, dr Tomasz Gutowski, dr Magdalena Markiewicz - Nagrody indywidualne II st. za osiągnięcia organizacyjne,

dr Renata Orłowska - Nagroda indywidualna II st. za wkład w umiędzynarodowienie Wydziału Ekonomicznego UG poprzez realizację projektów międzynarodowych, inicjowanie współpracy z zagranicznymi uczelniami i utworzenie kierunku studiów International Business,

dr hab. Ernest Czermański, prof. UG, dr hab. Ryszard Rolbiecki, prof. UG, dr Elżbieta Adamowicz, dr Adam Borodo, dr Aleksandra Gus-Puszczewicz - Nagroda zespołowa II st. za osiągnięcia naukowe potwierdzone realizacją projektu badawczego CRISTAL „Climate resilient and environmentally sustainable transport infrastructure, with a focus on inland waterways”,

dr hab. Marcin Wołek, prof. UG oraz dr Joanna Czerepko i dr Aleksander Jagiełło - Nagroda zespołowa II st. za osiągnięcia naukowe potwierdzone realizacją dwóch projektów międzynarodowych,

prof. dr hab. Jacek Zaucha, dr hab. Giuseppe Cirella, prof. UG, dr Aleksandra Borowicz - Nagrody indywidualne III st. za osiągnięcia naukowe udokumentowane publikacjami naukowymi,

dr Agata Olechnowicz-Szewczyk - Nagroda indywidualna III st. za pracę doktorską „Behawioralne uwarunkowania podejmowania decyzji o dobrowolnych oszczędnościach na cele emerytalne w Polsce”,

dr Sylwia Machowska-Okrój - Nagroda indywidualna III st. za osiągnięcia dydaktyczne i organizacyjne,

dr Leszek Reszka, prof. UG, dr Olga Dębicka - Nagroda zespołowa IV st. za osiągnięcia dydaktyczne wynikające z realizacji projektu Erasmus „Innovative Competence in Online Higher Education” oraz twórczy współudział w wykorzystaniu w praktyce wyników pracy projektowej.

 
Nagrody Rektora Uniwersytetu Gdańskiego dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi otrzymali:
 

mgr Małgorzata Balicka  - Nagroda indywidualna  III stopnia,

mgr Tomasz Jastrząbek, mgr Magdalena Kałduńska, mgr Kamila Kałędkiewicz, Teresa Szreder Nagroda indywidualna IV st.
 

Wszystkim nagrodzonym osobom serdecznie gratulujemy!

 

Ważnymi bohaterami wydarzenia byli przyszli studenci Wydziału Ekonomicznego UG, którzy podczas immatrykulacji wygłosili słowa ślubowania:

Wstępując do społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego, ślubuję

zdobywać wiedzę i postępować w mądrości, by służyć  ludziom gdziekolwiek

będę.  Ojczyźnie mojej, moim nauczycielom i kolegom, najbliższym swoim

i sobie przyrzekam wierność ideałom humanizmu i tradycjom tolerancji oraz

prawość postępowania, odwagę, dociekliwość i pracowitość w dążeniu do

prawdy. Uznając prawa zwierzchności akademickiej i obyczaje społeczności

studenckiej z  wolą sprostania moim obowiązkom  przystępuję do

wspólnoty budujących godność tej uczelni i godność stanu akademickiego.

Po uroczystym ślubowaniu złożonym przez studentów Dziekan dr hab. Wojciech Bizon prof. UG przekazał upominki studentom, którzy uzyskali najlepsze wyniki w procesie rekrutacji.

Niezwykle interesujący wykład inauguracyjny zatytułowany Ekonomia czarnych łabędzi wygłosił  prof. dr hab. Jacek Zaucha z Wydziału Ekonomicznego
 

Na zakończenie uroczystości tradycyjnie wybrzmiał utwór „Gaudeamus Igitur” w wykonaniu Akademickiego Chóru   Uniwersytetu Gdańskiego.

Chór wykonał ponadto we wspaniałym stylu koncertowym dwa ponadczasowe utwory:

 „Let It Be” zespołu The Beatles oraz “Can't Help Falling in Love” Elvisa Presleya.

Bardzo dziękujemy wszystkim gościom, pracownikom i studentom za liczne przybycie na uroczystość inauguracji!
 
 

Życzymy
wszystkim studentom i pracownikom
Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego oraz naszym gościom
dobrego, pełnego sukcesów Nowego  Roku Akademickiego 2024/2025 !

 

View changelog

Submitted on wt., 10/08/2024 - 13:30 by Waldemar Kuczewski Changed on czw., 10/10/2024 - 14:12 by Waldemar Kuczewski