Naukowe święto kół studenckich na WE UG
Podsumowanie VII Kongresu Ekonomicznych i Ekologicznych Kół Studenckich – wystąpienia, koła naukowe, eksperci, laureaci, konkursy, gra terenowa, współpraca!
Szanowni Członkowie Społeczności Akademickiej,
Z radością pragniemy podzielić się z Państwem podsumowaniem kolejnej udanej edycji Kongresu Ekologicznych i Ekonomicznych Kół Naukowych (KEEKS) 2024, która odbyła się na naszej uczelni. Kongres ten, stanowiący forum dyskusji nad kluczowymi wyzwaniami naszych czasów, zgromadził na Wydziale Ekonomicznym pasjonatów nauki i zrównoważonego rozwoju podczas dwóch pełnych naukowych wrażeń dni, tj. 24 i 25 kwietnia 2024 r.
VII Kongres Ekonomicznych i Ekologicznych Kół Studenckich był ważnym elementem projektu „Zerujemy emisję – transfer wiedzy (z) Uniwersytetu Gdańskiego” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Patronat honorowy nad Kongresem objął Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Piotr Stepnowski.
Patronat nad KEEKSem 2024 sprawowało Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej, Centrum Zrównoważonego Rozwoju, Gazeta Uniwersytecka i Radio Mors.
W organizację Kongresu Ekonomicznych i Ekologicznych Kół Studenckich zaangażowane były: Koło Naukowe Biznesu Chemicznego, Koło Naukowe Finansów Międzynarodowych, Koło Naukowe HaZet, Koło Naukowe Polityki Gospodarczej, Koło Naukowe Przedsiębiorczości Start UP, Morskie Koło Naukowe, Naukowe Koło Logistyki, Ogólnouczelniane Koło Naukowe Gier Cyfrowych i Analogowych „UGranie” oraz (last but not least) Studencki Klub Biznesu.
W trakcie tegorocznej edycji KEEKS 2024, główne tematy dyskusji skupiały się wokół problemów zeremisyjności i zrównoważonego rozwoju. Prezentacje i panele dyskusyjne prowadzone przez naszych studentów przybliżyły licznie zgromadzonym uczestnikom głębsze zrozumienie tych zagadnień oraz wskazały potencjalne ścieżki rozwiązań.
Podczas Kongresu mieliśmy okazję:
- wysłuchać 15 wystąpień: 12 wystąpień studentów i 3 wykładów eksperckich, których wysłuchało łącznie ok. 450 uczestników,
- ogłosić wyniki konkursu filmowego honorując 6 laureatów głównych nagród,
- przeprowadzić interaktywną grę terenową,
- wysłuchać wykładu w języku angielskim,
- wszystko to dzięki wielkiemu zaangażowaniu 9 kół naukowych z 3 wydziałów Uniwersytetu Gdańskiego i ponad 80 studentów, w tym 6 moderatorów sesji, wraz z opiekunami kół naukowych i członkami zespołu projektowego.
24.04.2024 r. w pierwszej sesji Kongresu poruszane były m.in. zagadnienia dotyczące wyzwań, przed jakimi stoją przedsiębiorstwa redukujące emisję CO2, sposobów pomiaru śladu węglowego, wpływu zielonych wyzwań na zachowania konsumentów, a także wykorzystania dronów w transporcie bezpośrednim.
Do wyników badań studentów, którzy przeprowadzili badania na temat lęku ekologicznego wśród mieszkańców Trójmiasta, a w rezultacie przekonali się o niewielkiej świadomości dotyczącej sposobu pomiaru własnego śladu węglowego, odniosła się pani Joanna Kotowicz, menedżerka w Departamencie Programów Publicznych ESG w PKO BP, dzieląc się doświadczeniem związanym z budowaniem świadomości społecznej w tym obszarze podczas wystąpienia na temat "Jak zmierzyć ślad węglowy".
W drugiej części Kongresu poruszono zagadnienia istotne z punktu widzenia przedsiębiorczości: wolności gospodarczej i interwencjonizmu w teorii i praktyce ekonomii, rozwoju rynku paneli fotowoltaicznych i ich potencjału w poprawie efektywności produkcji, wpływu Zielonego Ładu na przyszłość polskiego rolnictwa oraz odwróconego obciążenia w podatku VAT w nawiązaniu do handlu prawami do emisji gazów cieplarnianych.
Trzeci panel związany był z kwestiami bezpieczeństwa i swobody decyzji konsumenta: świadomości dotyczącej „fast fashion”, wpływu na decyzje zakupowe konsumentów, wynajmu krótkoterminowego na rynku mieszkaniowym, wyzwań społeczno-gospodarczych związanych z elektryfikacją transportu drogowego, w tym aspektów wyboru samochodów elektrycznych przez konsumentów, kwestii piractwa morskiego w kontekście bezpieczeństwa handlu międzynarodowego oraz ekologicznym aspektom decyzyjnym w grach planszowych.
Podczas pierwszego dnia Kongresu został rozstrzygnięty konkurs filmowy „Emisja zanieczyszczeń - środowisko ludzi, zwierząt, roślin”.
Nagrody i dyplomy wręczył Laureatom wspierający wszystkich studentów swoją obecnością podczas sesji naukowych Kongresu Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia, dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG.
Rozstrzygnięcie konkursu filmowego KEEKS 2024
Puentą ekspercką w ramach wystąpień I dnia Kongresu było wystąpienia pana Wojciecha Tyborowskiego z Invest in Pomerania, który w bardzo ciekawy i kompleksowy sposób przedstawił zagadnienie „Ochrona środowiska a strategia pozyskiwania inwestycji województwa pomorskiego”.
Wszyscy prelegenci spotykali się z wieloma pytaniami, co świadczy o tym, jak ważne i interesujące tematy zostały poruszone podczas obrad.
Warto dodać, że Koło Naukowe UGranie zorganizowało tego dnia na Wydziale Ekonomicznym swoją filię - w sopockim kampusie powstało stoisko, na którym można było zagrać z członkami koła w gry o tematyce pro- i antyekologicznej oraz w gry ekonomiczne.
Drugi dzień Kongresu rozpoczął się edukacyjną miejską grą terenową „W poszukiwaniu śladu węglowego”. Gra przyciągnęła liczne grupy uczestników, w tym studentów z różnych wydziałów, a także młodzież szkolną. Ukryte QR kody po zeskanowaniu prowadziły do bardzo ciekawych pytań odnośnie do zagadnień związanych z emisją śladu węglowego, poszerzających wiedzę dotyczącą obniżenia emisji dwutlenku węgla w atmosferze oraz redukcji śladu węglowego. Interaktywne elementy były kluczowe dla rozgrywki, gdyż uczestnicy, za pomocą specjalnych kart musieli udzielić poprawnych odpowiedzi.
Kongres zwieńczył wykład ekspercki na temat "Great myths of the Great Depression", który 25.04.2024 r. wygłosił na zaproszenie Studenckiego Klubu Biznesu Lawrence W. Reed. Wykład pozwolił zapoznać się szczegółowo z tłem ekonomicznym i historycznym jednego z przełomowych wydarzeń współczesnej historii, które na zawsze wpłynęło na kształtowanie światowej gospodarki. Podczas wykładu dowiedzieliśmy się m.in. o inwestycjach realizowanych podczas tego trudnego dla świata czasu, takich jak tama H. Hoovera, oraz o gospodarczych uwarunkowaniach kryzysu.
Kongres Ekonomicznych i Ekologicznych Kół Studenckich był okazją do zapoznania się z ważnymi wynikami prac naukowych studentów działających aktywnie w kołach naukowych, poszukujących odpowiedzi na pytania badawcze związane z funkcjonowaniem dzisiejszego świata.
Świata, którego tempo rozwoju wyznaczają zmiany klimatyczne, zmiany środowiskowe, regulacje prawne związane z ESG. Idzie za tym konieczność budowania świadomości, jak ważne jest dbanie o planetę, na której żyjemy.
W imieniu szerokiego Komitetu Organizacyjnego KEEKS 2024 reprezentującego opiekunów i członków kół naukowych
oraz członków zespołu projektowego "Zerujemy emisję - transfer wiedzy (z) Uniwersytetu Gdańskiego" chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim Prelegentom, Uczestnikom oraz Organizatorom za wkład w sukces tego wydarzenia, długie godziny wspólnych prac i planów, których efektem było tak integrujące doświadczenie będące naszą ekologiczną cegiełką do budowy świata na przyszłe lata i dekady.
Do zobaczenia na kolejnych edycjach KEEKS!