Konferencja Transport Week 2023
Udział ekspertów z Wydziału Ekonomicznego UG w 12. edycji międzynarodowej konferencji Transport Week
12. edycja międzynarodowej konferencji TRANSPORT WEEK, organizowana przez Actia Forum odbyła się w Gdyni w dniach 14 i 15 marca 2023 r. Konferencja przyciągnęła ponad 200 ekspertów z sektora transportu, logistyki oraz energetyki offshore. Poruszano tematy związane z bieżącą sytuacją i głównymi trendami w rozwoju sektora transportu obszarze Morza Bałtyckiego, w tym kwestie dotyczące geopolityki, inteligentnych rozwiązań IT dla portów i przewoźników morskich oraz związanych z nimi cyberzagrożeń, a także wyzwania związane z rozwojem energetyki wiatrowej w projektach offshore. W Konferencji udział wzięli m.in. eksperci z Wydziału Ekonomicznego UG:
- Dzień 1 konferencji Transport Week moderowany był przez dr Dorotę Książkiewicz; wystąpienia i panele dyskusyjne dotyczyły tematyki czynników kształtujących obraz współczesnego sektora morskiego w regionie Bałtyku (Shaping the current face of the maritime sector).
- W panelu dyskusyjnym zatytułowanym ‘Sea ports in the Baltic Sea Region in comparison to other European counterparts – turnover records, new cargo opportunities and possible shifts in trading lanes’, udział wziął dr hab. Marcin Wołek, prof UG i jednocześnie wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni. Podkreślił, że rolą miasta jest budowanie i umacnianie współpracy na trzech poziomach, mianowicie:
- w relacji port – miasto podstawowymi narzędziami są polityka przestrzenna oraz strategie rozwoju obu podmiotów. I choć czasem występują napięcia (portowi brakuje powierzchni lądowych), to jednak oba podmioty są skazane na współpracę, która w jego opinii rozwija się dobrze;
- w relacji miasto – zarządcy infrastruktury kolejowej i drogowej – problemem jest znaczne opóźnienie w budowie kluczowej dla portu infrastruktury drogowej (Droga Czerwona,) oraz opóźniona o kilka lat modernizacja linii kolejowej nr 201 (Gdynia – Kościerzyna – Nowa Wieś Wielka koło Bydgoszczy). Plusem dla PKP PLK jako zarządcy infrastruktury kolejowej jest zmierzająca ku końcowi wielkoskalowa przebudowa stacji towarowej Gdynia Port.
- w relacji Gdynia – sąsiednie gminy – port Gdynia - kluczową platformą współpracy jest projekt Dolina Logistyczna, stwarzająca przestrzeń dla wielu towarzyszących portowi funkcji nie tylko w Gdyni, ale także w sąsiednich gminach. Przykładem jest rozwój infrastruktury logistycznej w gminie Kosakowo.
O cyberbezpieczeństwie w gospodarce morskiej rozmawiano w części konferencji przygotowanej przez „Namiary na Morze i Handel”, która odbyła się w ramach Transport Week. Tematyki cyberbezpieczeństwa w sektorze portowym dotyczyły zarówno wystąpienia i panele dyskusyjne, jak również wspólna rozgrywka gier strategicznych.
W trakcie Transport Week 2023 premierę miała także konferencja pt. ”Baltic Ports for Climate" zainaugurowana przez Baltic Ports Organization (BPO). Podczas tego spotkania dyskutowano na tematy związane ze zmianami klimatu i ich skutkami dla regionu M. Bałtyckiego oraz prezentowano projekty prowadzone w tym zakresie w portach morskich.