Prof. dr hab. Danuta Marciniak-Neider
Wieloletni dyrektor Instytutu Handlu Zagranicznego, twórczyni laboratorium Reuters na WE, przewodnicząca Komisji ds. Ekspertów Polskiej Izby Spedycji i Logistyki
Prof. dr hab. Danuta Marciniak-Neider
Przebieg kariery naukowej
- 1973-2018 pracownik Instytutu Handlu Zagranicznego UG,
- 1975 r. uzyskała tytuł doktora nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Gdańskim,
- 1989 r. uzyskała stopień dr habilitowanego na Uniwersytecie Gdańskim,
- 1996 r. tytuł profesora Uniwersytetu Gdańskiego,
- Od 1990 r. stanowisko prof. zwyczajnego.
Pełnione funkcje, członkostwo w organizacjach
- Wicedyrektor (1990-1993) i dyrektor (4 kadencje: 1993-1999 oraz 2002-2008) Instytutu Handlu Zagranicznego. Członek Senatu UG (2 kadencje: 2008-2016), członek Konwentu Godności Honorowych UG (2012-2016), członek licznych komisji senackich, uczelnianych i wydziałowych.
- Kierownik Zakładu Transportu Międzynarodowego i Spedycji (2001-2002).
- Kierownik Zakładu Ekonomiki i Organizacji Handlu Zagranicznego (2002-2005)
- Kierownik Zakładu Międzynarodowych Rynków Finansowych (2008-2017)
- Przewodnicząca Rady Programowej kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze na Wydziale Ekonomicznym UG (2011-2018)
- Reaktor naukowy czasopisma Prace i Materiały Instytutu Handlu Zagranicznego (1982-1993)
- Członek NICE NETWORK - New Initiatives and Challenges in Europe (2006-2015)
- Członek komitetu redakcyjnego „PECUNIA Revista de la Facultad de Ciencias Económicas y Empresariales de la Universidad de León” (od 2006 r.) oraz „International Journal of Emerging and Transition Economies” (2008-2013)
- Przewodnicząca Komisji ds. Ekspertów Polskiej Izby Spedycji i Logistyki od 1995 r.
Nagrody
- Nagroda zespołowa Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki za osiągnięcia w dziedzinie autorstwa wyróżniających się podręczników dla studentów, za podręcznik pt. Organizacja międzynarodowych przewozów kontenerowych (1981)
- Nagroda indywidualna Ministra Edukacji Narodowej z tytułu osiągnięć naukowych za pracę habilitacyjną pt. Wpływ zmian międzynarodowego systemu walutowego na rozliczenia w transporcie międzynarodowym (1990).
- Kilkanaście nagród indywidualnych/zespołowych Rektora Uniwersytetu Gdańskiego za osiągnięcia naukowe (publikacje książkowe), w pracy dydaktyczno-wychowawczej i organizacyjnej oraz dwie nagrody zespołowe Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu za publikacje książkowe.
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2011)
- Medal Komisji Edukacji Narodowej (1998)
- Złoty Krzyż Zasługi (1996)
- Odznaka „Zasłużony Pracownik Handlu Zagranicznego” (1995)
- Medal 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego (2021)
Najważniejsze osiągnięcia naukowe i pozanaukowe
Autorka i współautorka ponad 230 publikacji, w tym 40 książek, z zakresu międzynarodowej. wymiany handlowej, w szczególności rozliczeń międzynarodowych i obsługi transportowo-spedycyjnej międzynarodowego obrotu handlowego. Podręczniki z zakresu rozliczeń międzynarodowych (Płatności w handlu zagranicznym – 4 wydania, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego; Rozliczenia międzynarodowe - redakcja i współautorstwo, PWE 2011 oraz Rozliczenia w praktyce handlu zagranicznego współredakcja i współautorstwo, PWE 2017, napisana wspólnie z praktykami z ING Banku Śląskiego) stanowią podstawą realizacji przedmiotu rozliczenia międzynarodowe w wielu uczelniach.
Efektem wieloletniej współpracy z Polską Izbą Spedycji i Logistyki jest Podręcznik spedytora, którego jest współautorką i współredaktorką (w latach 2002-2020 ukazało się siedem wydań). Podręcznik ten posiada certyfikat International Federation of Freight Forwarders Association z Zurychu, zgodności z międzynarodowymi standardami kształcenia spedytorów w skali globalnej, dla uzyskania cenionego w branży TSL (Transport Spedycja Logistyka) FIATA Diploma in Freight Forwarding.
Wyrazem osiągnięć w kształceniu studentów i młodych pracowników nauki jest ponad 30 nagród w konkursach na najlepsze prace licencjackie i magisterskie, za prace napisane pod jej kierunkiem, a także prace doktorskie (jest promotorem 12 prac doktorskich), w tym nagroda Prezesa NBP, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego.
Kładąc nacisk na rozwój naukowy studentów, w 2002 r. wraz ze swoimi seminarzystami, członkami Koła Naukowego Finansów Międzynarodowych, podjęła inicjatywę wydawania czasopisma Zeszyty Studenckie Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego „Nasze Studia”, która jest kontynuowana. Na wydanie pierwszego numeru w 2003 r. uzyskała grant z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a seminarzyści zostali członkami komitetu redakcyjnego. Czasopismo ukazuje się regularnie co dwa lata, a publikują w nim wyniki swoich badań studenci i doktoranci Wydziału Ekonomicznego. Od 2012 roku jest ujęte w wykazie czasopism punktowanych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ponad 40 jej seminarzystów opublikowało wyniki swoich badań prowadzonych w ramach prac magisterskich i licencjackich w tym czasopiśmie, a także w „International Business and Global Economy”.
W 1993 r. prof. D. Marciniak-Neider uzyskała wyróżnienie Fundacji Stefana Batorego w konkursie na inicjatywy dotyczące poprawy jakości nauczania na uczelniach wyższych „Włączanie studentów do prac badawczych pod kierunkiem promotora. Wykształcenie umiejętności prezentacji wyników badań z użyciem środków audiowizualnych”. W ramach projektu zorganizowała w 1994 r., wspólnie ze swoimi seminarzystami, studencką konferencję naukową nt. Finance and Banking Transformation in Poland. Konferencja ta na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń naukowych na Wydziale Ekonomicznym i dzięki również zaangażowaniu następców, organizowana jest corocznie. W 2019 r. odbyła się 25 konferencja. Od 1998 r. jej organizatorem jest studenckie Koło Naukowego Finansów Międzynarodowych, którego prof. D. Marciniak-Neider była opiekunem naukowym przez 20 lat (1998-2018).
Z jej inicjatywy zostało też utworzone w 2008 r., na Wydziale Ekonomicznym UG we współpracy z Thomson Reuters, jedyne wówczas w Europie Środkowo-Wschodniej laboratorium Thomson Reuters Data Suite (od 2019 r. funkcjonujące pod nazwą Refinitiv Eikon Lab), zapewniające nowoczesne narzędzia do badań oraz realizacji oferty dydaktycznej, w tym nowego przedmiotu z obszaru rynków finansowych - Akademia Refinitiv.
Jako dyrektor Instytutu Handlu Zagranicznego konsekwentnie realizowała ideę umiędzynarodowienia kształcenia. W czasie jej kadencji Instytut nawiązał największą w skali Uniwersytetu Gdańskiego współpracę z uczelniami zagranicznymi w zakresie semestralnej/rocznej wymiany studenckiej w ramach programów Unii Europejskiej TEMPUS i ERASMUS, a także umów dwustronnych. Wyrazem umiędzynarodowienia było też zatrudnienie w Instytucie w latach 1993-1997 czterech zagranicznych wykładowców, dzięki pozyskaniu grantów, w ramach programów Central European University Education Support Programme oraz CIVIC Education Project, a także uruchomienie w 2008 r. dzięki jej inicjatywie i zaangażowaniu, wspólnie z Uniwersytetem Łódzkim, Szkołą Główną Handlową, Uniwersytetami Ekonomicznymi w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie i Katowicach unikatowego kierunku studiów Międzynarodowe stosunki gospodarcze, na którym oferowane są studia International Business, zarówno licencjackie jak i magisterskie, prowadzone w języku angielskim.
Obszar pasji i zainteresowań
Zainteresowania pozanaukowe to ogród i podróże. Z ciekawszych podróży to ta dookoła świata - USA, w tym Hawaje, Australia, Singapur (2004); własnym samochodem drogą nr 1 okrążającą Islandię - pętla zaczynająca się i kończąca w Seydisfiordur (2002) Korea Północna, Chiny i powrót pociągiem trasą transsyberyjską z Pekinu do Moskwy (1990).
Motto:
W naukach ekonomicznych nie ma dobrej dydaktyki bez współpracy z praktyką. Stąd niezwykle ważne jest wykorzystanie kontaktów i współpracy z podmiotami gospodarczymi, menedżerami w procesie dydaktycznym.