Młody Lean Lider – rozgrywki półfinałowe
5 marca 2018 r. na Uniwersytecie Gdańskim odbyły się ogólnopolskie półfinały programu edukacyjnego „Młody Lean Lider”.
Młody Lean Lider – rozgrywki półfinałowe konkursu 2017/2018 na UG!
5 marca 2018 r. na Uniwersytecie Gdańskim odbyły się ogólnopolskie półfinały programu edukacyjnego „Młody Lean Lider”. W gościnnych progach Wydziału Ekonomicznego oraz Wydziału Zarządzania spotkali się uczestnicy z całej Polski. Zarówno oni, jaki i organizatorzy, przebyli często setki kilometrów, by uczestniczyć w tym jedynym w swoim rodzaju wydarzeniu.
Program „Młody Lean Lider” łączy młodzież szkolną i jej nauczycieli, studentów i wykładowców oraz przedstawicieli nowoczesnego biznesu, w unikatowej formule rywalizacji opartej na gamifikacji (gra symulacyjna). Uczestnicy programu mierzą się w trzech etapach: budowaniu postaw, zdobywaniu wiedzy oraz praktycznym wykorzystaniu obu. Korzystają z wiedzy ekspertów wspierających ten program. A są to specjaliści i praktycy filozofii Lean, którzy na co dzień wdrażają ją w polskich przedsiębiorstwach, gdzie edukują zarówno kadrę zarządzającą, jak i szeregowych pracowników.
W dniu wydarzenia, do Gdańska przyjechało ponad 200 uczniów szkół podstawowych, zawodowych, gimnazjów, techników oraz liceów. Towarzyszyło im ponad 20 nauczycieli tychże jednostek oświatowych. Ze strony uczelni zaangażowani byli wykładowcy oraz kilkudziesięciu studentów. Rolę jurorów w konkursie pełnili przedstawiciele firm z całej Polski. W sumie blisko 300 osób emocjonowało się toczącą się tego dnia rozgrywką.
Młodzież podzielona na 20 zespołów uczestniczyła w symulacji międzynarodowego przedsiębiorstwa (osobne dla każdego zespołu), którego procesy zostały wiernie odzwierciedlone w przebiegu rozgrywki: relacje klient – dostawca, przebieg zamówień oraz zleceń produkcyjnych, proces produkcji, kontrola dostaw w magazynach, fakturowanie, księgowość klienta oraz płatności bankowe. A wszystko to rozrzucone na kilku kontynentach. Uczestnicy realizowali procesy przedsiębiorstwa oraz rozliczali je (w kilku walutach) według poniesionych kosztów oraz uzyskanych przychodów. Jak w prawdziwym przedsiębiorstwie liczył się ostateczny wynik finansowy oraz postawy członków zespołu oceniane przez szesnastu Jurorów. Gra toczyła się w kilku rundach (z limitem czasu, który wywoływał dodatkową presję!), pomiędzy którymi uczestnicy mieli możliwość wprowadzania usprawnień.
W czasie rozgrywek, które zaangażowały uczniów, nauczyciele w osobnej sali uczestniczyli w warsztatach rozwiązywania problemów. Poznali w ich trakcie metody oraz narzędzia stosowane w nowoczesnych przedsiębiorstwach. Z tym, że zostały one wykorzystane do analizy przyczynowo-skutkowej problemów żywcem wziętych z życia codziennego jednostek oświatowych, które reprezentowali (elementem przygotowania do warsztatów była ankieta, która zebrała od nauczycieli materiał do pracy z ekspertami). Jakież było zaskoczenie wielu z nich, kiedy metodami biznesowymi dochodzili do rozwiązań problemów, które z ich dotychczasowej perspektywy wydawały się być nie do rozstrzygnięcia
Wartym podkreślenia jest fakt, że całe przedsięwzięcie organizowane jest na zasadach wolontariatu. Organizatorzy, jurorzy, wykładowcy i studenci, a także sami uczniowie i nauczyciele na swój koszt organizują zajęcia, materiały, a także podróże i pobyt na miejscu rozgrywek.
Marcowe półfinały wyłoniły 10 zespołów, którzy przez najbliższe 2 miesiące odbędą szkolenia z zarządzania projektami. Następnie zajmą się rozwiązywaniem realnych problemów w 10 firmach rozrzuconych po całym kraju. Staną oko w oko z prawdziwymi procesami, będą je analizować, zaproponują rozwiązania, a ich wyniki przedstawią na finałach, które odbędą się w ostatnich dniach maja.
Organizatorzy składają szczególne wyrazy podziękowania władzom Uniwersytetu Gdańskiego za umożliwienie przeprowadzenia ogólnopolskich półfinałów na terenie uczelni. A w szczególności przedstawicielom Uniwersytetu, którzy zaszczycili nas swoją obecnością: dr Magdalenie Markiewicz, prodziekanowi ds. rozwoju i współpracy z biznesem Wydziału Ekonomicznego oraz prof. UG, dr. hab. Krzysztofowi Najmanowi, prodziekanowi ds. studiów stacjonarnych i jakości kształcenia Wydziału Zarządzania.
Więcej szczegółów na temat tego programu edukacyjnego „Młody Lean Lider” można znaleźć na stronie organizatora, którym jest LEAN EDUCATION: www.leaneducation.pl oraz na Facebook’u www.facebook.com/ leaneducation/.
Fotorelację z przebiegów półfinałów można obejrzeć tutaj: https://photos.app.goo.gl/E7l87uRebUZITfR52.