Zespół Enactus UG zwyciężył po raz dwunasty
Studenci zespołu Enactus University of Gdansk zdobyli tytuł Enactus Poland 2014 National Champion, pokonując najlepsze zespoły uczelniane w Polsce.
2 czerwca 2014 r. w Teatrze Kamienica w Warszawie zespół Enactus University of Gdansk wywodzący się z Koła Naukowego Strateg Uniwersytetu Gdańskiego zdobył tytuł Enactus Poland 2014 National Champion, pokonując podczas konkursu najlepsze zespoły uczelniane w Polsce. W październiku wraz z zespołami z 39 krajów będzie rywalizować o tytuł mistrza świata podczas Enactus 2014 World Cup, który odbędzie się w Pekinie w Chinach.
Enactus to międzynarodowy program, w ramach którego spotykają się obecni liderzy, przedstawiciele biznesu oraz środowiska naukowego z liderami przyszłości, zdolnymi i aktywnymi studentami.
Te trzy grupy dążą wspólnie do pobudzenia przedsiębiorczości oraz aktywizacji zawodowej wybranych środowisk. W tym celu, każdego dnia na świecie studenckie zespoły Enactus z pomocą opiekunów naukowych i doradców biznesowych realizują projekty. Kierując się zasadami etyki, poszukują rozwiązań biznesowych oraz mechanizmów rynkowych, które trwale i skutecznie poprawią jakość życia lokalnych społeczności.
Podjęte działania powinny prowadzić do konkretnego, mierzalnego wyniku, tzn. mieć wpływ na sytuację ekonomiczną oraz status finansowy jednostek lub grup. Działania zespołów Enactus powinny zaowocować np. powstaniem nowych przedsiębiorstw, naprawą sytuacji istniejących lub poprawą sytuacji materialnej oraz środowiskowej wśród lokalnej społeczności.
„Przez cały rok akademicki ciężko pracowaliśmy nad realizacją naszych projektów, by zaprezentować je podczas finału konkursu Enactus Poland, gdzie rywalizowaliśmy z drużynami innych zespołów z całej Polski. Dzięki naszemu zaangażowaniu oraz efektom naszych projektów udało nam się zwyciężyć, tym samym będziemy mieli możliwość reprezentowania Uniwersytetu Gdańskiego oraz Polski na międzynarodowym konkursie Enactus w Pekinie.” – mówi Jakub Pszczoła z drużyny Enactus UG.
Podczas polskiej edycji konkursu studenci z Enactus UG mieli za zadanie zaprezentowanie swoich projektów, nad którymi pracowali przez cały rok akademicki. Gdańscy studenci zaprezentowali ponad 60 osobowej grupie sędziów dwa autorskie projekty:
Bo Ze Wsi – projekt mający na celu pomoc lokalnym rolnikom oraz producentom zdrowej żywności w sprzedaży ich produktów bez udziału pośredników oraz promowanie zdrowego stylu życia wśród lokalnej społeczności. Od dwóch lat studenci oferują mieszkańcom Trójmiasta zakup produktów prosto od wystawców na Bazarze Bo Ze Wsi w Domu Zarazy w Gdańsku Oliwie. Widząc bardzo duże zainteresowanie organizowanym cyklicznie Bazarem studenci w roku akademickim 2013/2014 studenci postanowili otworzyć kolejne Bazary Bo Ze Wsi w Hali Oliwii oraz Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym w Gdyni. Na każdym z trzech Bazarów Bo Ze Wsi klienci mają możliwość zakupienia produktów od 15 lokalnych wystawców. Bazar Bo Ze Wsi w Domu Zarazy odbywa się co 2 tygodnie w piątek w godzinach 14:00-19 oraz w każdy czwartek w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym w Gdyni oraz Gdańskiej Hali Oliwii w godz. 14.00 – 19.00. (facebook.com/bozewsi). Projekt Bo Ze Wsi to również edukacja przedszkolaków z zakresu zdrowej żywności. We współpracy w miastem Sopot studenci założyli ogródki warzywne, w których dzieci same uprawiają oraz dbają o warzywa.
SLOW – Second Life Of Waste (Daj odpadom drugą szansę!)- to projekt, który ma na celu promowanie ekologicznych postaw wśród mieszkańców Trójmiasta poprzez wskazanie, że odpady mogą mieć ekonomiczną wartość. Mało kto wie, że plastikową butelkę można przetworzyć. Dzięki kampanii edukacyjnej połączonej ze zbiórką butelek PET przeprowadzonej w 24 Gdańskich szkołach jako Ekorywalizacja dzieci mogły rywalizować ze sobą w słusznej sprawie. Przez 8 tygodni udało się zebrać 140 tysięcy plastikowych butelek oraz 18 ton makulatury. Następnie w skomplikowanym łańcuchu przetwórczym butelki zostały przetworzone na poliestrowe wypełnienie, które wykorzystano do produkcji 300 kołder oraz 300 poduszek. Zostały one przekazane do pomorskich noclegowni dla bezdomnych. Dzięki temu projektowi zeszłoroczny lider oraz członek Enactus UG założył firmę Selectis, która zajmuje się gospodarowaniem odpadami. Projekt SLOW został wyróżniony również nagrodą specjalną Banku PKO BP S.A. za najbardziej innowacyjny projekt Enactus Poland 2014.
W październiku br. Drużyna Enactus UG będzie reprezentować Polskę podczas Finałów Światowych konkursu Enactus, które odbędą się w Peknie w Chinach. Będzie tam rywalizować z zespołami z 39 krajów świata o tytuł Mistrza Świata.