Podsumowanie konferencji

Z okazji 30-lecia Ośrodka Badań Integracji Europejskiej 13.11.2013 r. odbyła się konferencja naukowa „Wyzwania i dylematy integracji europejskiej”

Podsumowanie konferencji „Wyzwania i dylematy integracji europejskiej” 13.11.2013

 

W listopadzie 2013 r. Ośrodek Badań Integracji Europejskiej Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, którego kierownikiem jest prof. dr hab. Andrzej Stępniak, obchodził 30-lecie funkcjonowania. Z tej okazji, w dniu 13.11.2013 r. na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie, odbyła się konferencja naukowa „Wyzwania i dylematy integracji europejskiej”.

Celem konferencji „Wyzwania i dylematy integracji europejskiej” było wskazanie najważniejszych wyzwań przed jakimi Unia Europejska dzisiaj staje. Integracja europejska, pomimo, że jest przykładem najbardziej zaawansowanej integracji regionalnej w świecie, przeżywa okresy „wzlotów” i stagnacji. Europa pokazuje, że ma dość energii i sił witalnych, by sprostać największym wyzwaniom. Wyzwań i dylematów ma przed sobą Europa sporo, niektóre z nich są wyolbrzymiane, a niektóre pomijane w dyskusji merytorycznej. Dlatego postanowiliśmy zaprosić najlepszych specjalistów z różnych dziedzin i życia praktycznego, aby nad tymi dylematami i wyzwaniami się pochylić.
 

  

           

 

Wybitni ekspercie, którzy wzięli udział w konferencji reprezentowali różne dziedziny nauki oraz praktyki. Byli to:
  • jako goście honorowi: Pani prof. dr hab. Danuta Huebner (Eurodeputowana i była Komisarz UE), Pan dr Jarosław Pietras (Dyrektor w Radzie Unii Europejskiej), Pan Prof. dr Willem Molle (Uniwersytet Erazma w Rotterdamie),
  • w panelu  prawno-instytucjonalnym: Pan Prof. UAM, dr hab. Zbigniew Czachór (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), Pan prof. dr hab. Zdzisław Brodecki (Uniwersytet Gdański), Pan Prof. UG, dr hab. Tomasz Koncewicz (Uniwersytet Gdański),
  • w panelu ekonomicznym: Pan prof. dr hab. Witold Orłowski (Niezależny Ośrodek Badań Ekonomicznych), Pan prof. UG, dr hab. Dariusz Filar (Uniwersytet Gdański), Pan Sławomir Żygowski, (Prezes Zarządu Nordea Bank Polska S.A.) oraz Pan Mariusz Karbowski (Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.),
  • w panelu dyskusyjnym moderowanym przez dra Stanisława Umińskiego (Uniwersytet Gdański): Pani prof. dr hab. Anna Zielińska-Głębocka (Uniwersytet Gdański, Rada Polityki Pieniężnej), Pani dr Julia Djarova (Dyrektor w ECORYS), Pan prof. dr hab. Alojzy Nowak (Uniwersytet Warszawski), Pan Prof. UG, dr hab. Henryk Woźniak (Uniwersytet Gdański), Pan prof. dr Leaonas Zitkus (Politechnika Kownieńska).
 

 

 

Przedmiotem merytorycznych rozważań podczas konferencji w dniu 13 listopada 2013 r. było bliższe przyjrzenie się ważnym dylematom i wyzwaniom Unii Europejskiej, tym, które muszą znaleźć rozwiązanie w następnej dekadzie i dalej. Przedmiotem dyskusji w rzeczywistości stały się oczekiwania co do dalszej unifikacji, bez której Unia (szczególnie UGiW) może nie przetrwać. Nie możliwe jest cofnięcie do etapu jedynie rynku wewnętrznego. Historia pokazuje, że UE pokonywały kryzysy w sposób oryginalny, szukając nowych dróg i wychodziła z nich jeszcze silniejsza. Mamy nadzieję, że i tym razem tak będzie.

Z dyskusji wynika, że najważniejszym problemem jest taka modyfikacja funkcjonowania UE, aby powstawały mechanizmy i narzędzia federalne. Przecież i tak budżet UE uzupełniony jest budżetami narodowymi (np. Pakt Stabilizacji w Eurolandzie). Zwiększenie kompetencji na szczeblu unijnym dotyczy wielu polityk, ale szczególnie polityki fiskalnej i zarządzania budżetami narodowymi. Wnioski, które płyną z dyskusji koncentrują się na kwestiach uzdrowienia strefy euro poprzez stworzenie mechanizmu zarzadzania gospodarczego na rzecz wzrostu. Stanowiłoby to uzupełnienie kompetencji Europejskiego Banku Centralnego, unii bankowej i dało impuls do dalszej integracji w zakresie unii fiskalnej, politycznej i społecznej.

Ośrodek Badań Integracji Europejskiej
Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego

 

  

  

View changelog

Submitted on czw., 12/19/2013 - 00:00 by Importer Automatyczny Changed on pt., 09/13/2024 - 11:06 by Importer Automatyczny