Profesor Stanisław Ładyka

Jeden z twórców sopockiego ośrodka nauk ekonomicznych

Profesor Stanisław Ładyka wśród pracowników  Handlu Zagranicznego

Stanisław Ładyka urodził się 1 stycznia 1928 w Tarłowie. Magisterium uzyskał w Wyższej Szkole Handlu Morskiego (późniejsza Wyższa Szkoła Ekonomiczna - WSE) w 1952 r., jak również stopień doktora nauk ekonomicznych w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie. W 1973 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.

Pracę naukowo-dydaktyczną rozpoczął na WSE jeszcze w trakcie studiów magisterskich. W WSE kierował Katedrami: Ekonomii Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych oraz Instytutem Ekonomiki Handlu Zagranicznego. W 1972 r. został przeniesiony do Szkoły Głównej Planowania i Statystyki, gdzie objął kierownictwo nad Instytutami Ekonomiki Polityki Handlu Zagranicznego oraz Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych. W WSE w Sopocie pełnił funkcję prodziekana, dziekana i rektora oraz funkcję zastępcy organizatora Uniwersytetu Gdańskiego  w latach 1969-1970. W latach 1977-1981 pracował w Przedstawicielstwie Handlowym Polski w Montrealu na stanowisku radcy ekonomicznego. Profesor Ładyka był członkiem wielu rad naukowych przy ministerstwach szkolnictwa wyższego, ministerstwach handlu zagranicznego oraz resortowych instytutach naukowych. Był też doradcą ministra współpracy gospodarczej zagranicą, a także uczestnikiem Grupy Ekspertów UNCTAD.

W 2001 r. Stanisławowo Ładyce przyznany został tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego za wybitne dokonania naukowe w dziedzinie międzynarodowych stosunków gospodarczych oraz stworzenie podwalin tej dyscypliny naukowej w Polsce, szczególne zasługi w tworzeniu i rozwoju sopockiego ośrodka nauk ekonomicznych, wielce owocny wkład w kształcenie i rozwój kadry naukowej ekonomistów, działalność organizacyjną, która przyczyniła się do wysokiej pozycji Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i wydziałów ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Z ostatnich większych prac warto wskazać na dwukrotnie wydane przez PWN (w 1993 r. i 1997 r.), jednoosobowo dokonane tłumaczenie i adaptację renomowanego podręcznika autorstwa P.R. Krugmana i M. Obstfelda pt. “International Economics. Theory and Policy”, Harper Collins College Publications, wraz przewodnikiem autorstwa L.S. Goldberg i M.W. Klein pt. “Study Guide to Accompany Krugman and Obstfeld’s International Economics: Theory and Policy” (Harper Collins Inc.) oraz na oryginalną książkę Profesora, poświęconą teorii międzynarodowej regionalnej integracji gospodarczej pt. “Z teorii integracji gospodarczej”, SGH 2000.

 

View changelog

Submitted on czw., 05/31/2001 - 00:00 by Importer Automatyczny Changed on pt., 11/08/2024 - 10:58 by Waldemar Kuczewski