Wykład prof. G. Kołodki - podsumowanie
17.05.2022 r. odbył się wykład prof. Grzegorza Kołodki „Świat w matni. Jak tam trafiliśmy i jak z tego wybrnąć”
W dniu 17 maja 2022 r. w Auli A na Wydziale Ekonomicznym UG w Sopocie odbył się wykład Profesora Grzegorza Kołodki, naukowca i polityka, jednego z głównych architektów polskich reform gospodarczych, czterokrotnego wicepremiera i ministra finansów w latach 1994-97 i 2002-03, a również maratończyka i podróżnika.
W spotkaniu współorganizowanym przez Wydział Ekonomiczny UG i Polskie Towarzystwo Ekonomiczne uczestniczyli m.in. studenci i pracownicy Wydziału Ekonomicznego, Wydziału Zarządzania i innych jednostek UG, członkowie Rady Ekspertów Wydziału Ekonomicznego i członkowie PTE.
Rozpoczynając spotkanie Dziekan Wydziału Ekonomicznego dr hab. Monika Bąk, profesor Uniwersytetu Gdańskiego przedstawiła Pana Profesora wskazując w szczególności na Jego dorobek publikacyjny i jego rozpoznawalność na całym niemalże świecie. Zaanonsowała również główny pretekst spotkania, którym była najnowsza książka autorstwa Profesora pt. „Świat w matni. Czwarta część trylogii”, która jest kontynuacją bestselerowej trylogii zainicjowanej książką opublikowaną w 2008 r. pt. „Wędrujący świat” (pozycja przetłumaczona na kilkadziesiąt języków na świecie), następnie ”Świat na wyciągnięcie myśli” oraz „Dokąd zmierza świat?”
Następnie głos zabrała dr hab. Beata Majecka, profesor Uniwersytetu Gdańskiego i Prezes Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Naukowego, która powitała członków PTE i zwróciła uwagę na wieloletnią współpracę Pana Profesora z PTE.
Wykład Profesora Kołodki był fascynującą wędrówką przez meandry współczesnej globalnej gospodarki, a Profesor przedstawiał wyzwania, jak i wskazywał na możliwe rozwiązania problemów. Była mowa o przemianach demograficznych i zmianach środowiskowych, ale też rewolucji naukowo-technologicznej zwłaszcza cyfryzacji i automatyzacji. Profesor komentował zjawisko nieinkluzywnej globalizacji oraz narastania obszarów wykluczenia i nierówności. Mówił o ogólnym kryzysie neoliberalnego kapitalizmu oraz zagrożeniach wynikających z kryzysu liberalnej demokracji i polaryzacji społeczeństw. Skomentował widmo drugiej zimnej wojny, zwłaszcza Zachód - Rosja i konfliktu USA – Chiny. Nie zabrakło też odniesienia się do najnowszych wydarzeń związanych z agresją Rosji na Ukrainę.
Po wykładzie uczestnicy mogli nabyć książkę i uzyskać dedykację od Autora.
O książce „Świat w matni”:
Świat trzeba ratować, odchodząc od antagonizmów w stronę współpracy globalnych potęg – USA, Unii Europejskiej oraz Chin i Rosji, a także Indii. Znajdą się i staną na ich czele przywódcy, którzy będą chcieli i potrafili tego dokonać. Miast zderzenia cywilizacji i wrogiej rywalizacji potrzebny jest dialog i współpraca. Świat znalazł się w matni. Możni tego świata muszą pojąć, że nie da się nieustannie wzbogacać – jakże często wyzyskując innych – bez oglądania się na towarzyszące temu z jednej strony koszty społeczne i ekologiczne, a z drugiej napięcia polityczne i konflikty zbrojne. Natomiast społeczeństwa krajów na dorobku, funkcjonujące w gospodarkach emancypujących się, muszą znaleźć własny, oparty na merytokracji sposób wykorzystania nieodwracalnej globalizacji na rzecz zrównoważonego rozwoju. Nie uda im się to bez zapanowania nad procesami demograficznymi i bez uporania się z korupcją dewastującą gospodarkę.
Autor poszukuje odpowiedzi na nurtujące nas pytania: jaka naprawdę jest sytuacja?, co łączy, a co dzieli różne miejsce na Ziemi?, co jest nieuchronne, a co może się zdarzyć?, co mamy robić, aby wyrwać się z nawarstwiających się kryzysów?
Opierając się na wszechstronnych interdyscyplinarnych badaniach i studiach porównawczych, a także czerpiąc z osobistych doświadczeń z licznych podróży oraz kontaktów z przywódcami i uczonymi tego niespokojnego świata, dzieli się przemyśleniami o zglobalizowanej gospodarce i jej politycznym i kulturowym otoczeniu, zwracając przy okazji uwagę na uwarunkowania i konsekwencje współczesnej rewolucji technologicznej.
Przy tym wszystkim kieruje się w swoich rozważaniach racjonalnością, a nie emocjami – tak w przypadku stawiania diagnoz, jak i formułowania recept. Gdy bowiem poddajemy się emocjom, to trudno o optymizm wobec wyjątkowego spiętrzenia negatywnych aspektów otaczającej nas rzeczywistości: nierówności ekonomicznych, wykluczenia społecznego, zmian klimatycznych, nierównowagi demograficznej i nowej zimnej wojny, na które nakłada się „czarna trójca” – populizm, nacjonalizm i autorytaryzm. Niestety, również liberalna demokracja szwankuje.
Zdecydowana większość zagrożeń, przed którymi stoimy, może być przezwyciężona. Może, ale nie musi. Aby to się udało, konieczna jest redefinicja celów gospodarowania oraz nowy paradygmat ekonomiczny, niezbędna jest reinstytucjonalizacja globalizacji i racjonalizacja polityki. Potrzebny jest nowy pragmatyzm. Na kartach tej książki autor pokazuje, jak ku temu zmierzać, aby wybrnąć z matni, w której znalazł się nasz świat.