II Konferencja - InfoGlob'09

Kryzys w gospodarce światowej zaznaczył swoją obecność. Dotknął przede wszystkim rynki finansowe i w konsekwencji przeniósł się na gospodarkę realną. Gospodarka światowa odczuwa go z różnym nasileniem i w różnym stopniu w sferze produkcji, inwestycji, konsumpcji. Kryzys jest również obecny i szczególnie bolesny w sferze społecznej. Jego skutki są również widoczne w sferze ekologii. Wpływa destrukcyjnie na proces globalizacji, na relacje jakie w tym procesie zachodzą, hamuje dynamikę przepływu czynników produkcji i nie sprzyja budowaniu trwałych współzależności między rynkami a produkcją. Te niekorzystne zjawiska należy dogłębnie analizować i oceniać, zapobiegać wynikającym z nich negatywnym skutkom.

 

Rządy poszczególnych państw winny być nie tylko nastawione na ochronę własnych gospodarek, ale przede wszystkim winny wspólnie podejmować takie działania i wprowadzać takie instrumenty, które zreformują globalny ład korporacyjny w kierunku społecznej odpowiedzialności korporacji, przyczynią się do stabilizacji na rynkach finansowych i towarowych i stopniowo wyprowadzą gospodarkę światową z głębokiego kryzysu. Służyć temu winna wzajemna wymiana informacji i doświadczeń. Należy stworzyć szersze pole do naukowych dyskusji, wymiany poglądów, niezbędne są systematyczne badania pozwalające na stawianie konkretnych diagnoz pozwalających na podejmowanie racjonalnych decyzji o dużo mniejszej skali ryzyka.

 

Kryzys, który w pewnym okresie staje się hamulcem rozwoju gospodarki globalnej może być dla działających w jej strukturze podmiotów doskonałą lekcją przygotowującą do zbudowania nowej wizji gospodarki światowej, nacechowanej innym podejściem do pieniądza i dostrzegającej w dużo większym stopniu, niż dotychczas, pierwiastek społeczny. Etyka w biznesie winna stać się codziennością, a współpraca czymś całkowicie naturalnym. J.E Stiglitz tak pisze: „Doprowadzenie do tego, żeby globalizacja przynosiła oczekiwane efekty, nie będzie sprawą łatwą. Ci, którzy odnoszą korzyści z obecnego systemu, będą się sprzeciwiać zmianom, a są oni bardzo potężni. Ale siły wpływające na zmiany zostały już uruchomione. Dojdzie do reform, nawet jeśli początkowo będą one niewielkie.” [J.E.Stiglitz, Wizja sprawiedliwej globalizacji. Propozycje usprawnień. Warszawa 2007, s.32]. Przyśpieszy je na pewno kryzys i coraz większa świadomość społeczna a przede wszystkim dostrzeganie konsekwencji nagłego załamania się całej naszej cywilizacji opartej na podstawowych źródłach energii tj. na ropie naftowej i gazie, których złoża nie są przecież nie-ograniczone.

 

Organizatorzy konferencji, która jest drugą z kolei, poświęconą problematyce przedsiębiorstwa funkcjonującego w gospodarce globalnej żywią nadzieję, że przynajmniej w jakimś stopniu, nowe spojrzenie na przedsiębiorstwo i na jego pozycję w gospodarce globalnej zostanie zaakcentowane i wyraźnie podkreślone, zarówno w referatach jak i w dyskusjach.

 

Prof. dr Janusz Żurek


dokument word II Konferencja InfoGlob'09 - spis treści publikacji