IX Konferencja - InfoGlob'17

W dniach 28-29 września 2017 roku na pokładzie promu Stena Spirit na trasie Gdynia-Karlskrona-Gdynia odbyła się IX Konferencja Naukowa InfoGlob 2017. Konferencja InfoGlob jest organizowana przez Instytut Transportu i Handlu Morskiego Uniwersytetu Gdańskiego od 2008 roku. W latach 2010-2016 odbywała się pod nazwą InfoGlobMar. W roku 2017 podjęto decyzję o podziale dotychczasowych obszarów badawczych prezentowanych na konferencji i powrocie do początkowej nazwy Konferencji InfoGlob. Tegoroczna edycja konferencji była organizowana przez Instytut Transportu i Handlu Morskiego we współpracy z Katedrą Ekonomii i Polityki Gospodarczej Akademii Morskiej w Gdyni, Zakładem Informatyki i Badań Jakości Środowiska Politechniki Warszawskiej, Wydziałem Budownictwa i Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Wydziałem Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.

 

Zakres tematyczny konferencji dotyczył wyzwań we współczesnej gospodarce światowej w ujęcie makroekonomicznym i mikroekonomicznym, w tym: przedsiębiorstwa w otoczeniu globalnym, nowych technologii w sektorach gospodarczych oraz ochrony środowiska: modelowania, prognozowania i monitoringu. Celem IX Konferencji Naukowej InfoGlob 2017 była integracja środowisk naukowych i praktykó;w gospodarczych, wymiana poglądów i prezentacja wyników badań naukowych oraz praktycznych doświadczeń dotyczących zakresu tematycznego Konferencji, a także wskazanie możliwości dalszych poszukiwań badawczych.

 

Podczas konferencji dyskutowano na tematy aktualnych problemów teorii i praktyki dotyczących kierunków rozwoju gospodarki, środowiska naturalnego i funkcjonujących w ich ramach przedsiębiorstw. Patronat honorowy nad Konferencją InfoGlob 2017 objął JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, dr hab. Jerzy Gwizdała, prof. UG. Przewodniczącym Rady Naukowej konferencji był dr hab. Krzysztof Dobrowolski, prof. UG.

 

W obradach uczestniczyli, obok pracowników Uniwersytetu Gdańskiego oraz Akademii Morskiej w Gdyni, przedstawiciele Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Opolskiej, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Wydziału Ekonomiczno-Informatycznego w Wilnie, Filia Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

 

Opublikowano łącznie 34 artykuły w następujących czasopismach: Challenges of Modern Technology, Przeglądzie Naukowym Inżynierii i Kształtowania Środowiska, Land Reclamation Series of Annals of Warsaw University of Life Sciences, Studiach i Materiałach Instytutu Transportu i Handlu Morskiego oraz elektronicznym czasopiśmie naukowym Współczesna Gospodarka.

 

Wzorem lat ubiegłych, konferencja była podzielona na część plenarną, sesje tematyczne oraz sesję posterową. Pierwsza część obrad konferencji, której przewodniczył prof. dr hab. Juliusz Engelhardt, dotyczyła wyzwań jakie stawiane są przed Polską i polskimi przedsiębiorstwami. Swoje interesujące referaty wygłosili: prof. Krzysztof Dobrowolski (Uniwersytet Gdański) - Polska w strefie i poza strefą euro - zagrożenia i korzyści w świetle nowych uwarunkowań politycznych i gospodarczych; prof. Małgorzata Porada-Rochoń (Uniwersytet Szczeciński) - Zaburzenia finansowe a restrukturyzacja finansowa przedsiębiorstw - determinanty i skutki; dr Aleksandra Hauke-Lopez (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu) - Konflikty w relacjach biznesowych ujęcie sieciowe; dr Marek Rutka (Uniwersytet Gdański) - Realizacja wyzwań innowacyjnej gospodarki na przykładzie firm branży motoryzacyjnej w Polsce.

 

Druga część obrad odbywała się w trzech zespołach problemowych:

Zespół 1 - Przedsiębiorstwo w otoczeniu globalnym,

Zespół 2 - Ochrona środowiska: modelowanie, prognozowanie i monitoring,

Zespół 3  - Nowe technologie w sektorach gospodarczych.

 

Rola moderatora, zespołu 1, przypadła prof. dr hab. Ewie Oziewicz (Uniwersytet Gdański) oraz dla prof. dr hab. Ryszarda Rutki (Uniwersytet Gdański). Za stołem prezydialnym w drugim panelu, który poświęcony był ochronie środowiska zasiadł mł. bryg. dr inż. Paweł Ogrodnik (Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie). Nowe technologie w sektorach gospodarczych były tematem trzeciego panelu, któremu przewodniczył prof. Jacek Winiarski z Uniwersytetu Gdańskiego.

 

dr hab. n. ek. inż. Aneta Oniszczuk-Jastrząbek, prof. UG