International institutions - sectoral studies
INDEKS - sectoral studies
World Tourism Organization
World Trade Organization
International Civil Aviation Organization
United Nations Economic Commission for Europe
United Nations Industrial Development Organization
United Nations Conference on Trade and Development
World Health Organization
International Labour Organization
United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization

 

World Tourism Organization
Światowa Organizacja Turystyki WTO
(ang. World Tourism Organization,  http://www.world-tourism.org
Organizacja powstała w 1975 r., z siedzibą w Madrycie na bazie Międzynarodowej Unii Organizacji Propagujących Oficjalną Turystykę (ang. International Union of Official Tourist Propaganda Organizations IUOTPO). W jej skład wchodzi 141 państw członkowskich, zajmuje się promowaniem turystyki, rozwoju zrównoważonego, wpływu pozytywnego na rozwój gospodarczy, przy zachowaniu praw człowieka i podstawowych wolności. Zbiera również i opracowuje dane (na podstawie własnych założeń metodologicznych wykorzystywanych obecnie w praktyce w większości krajów) dotyczące turystyki, szczególnie międzynarodowej.

 

World Trade Organization
(ang. World Trade Organization, http://www.wto.org
Organizacja międzynarodowa powstała w 1995 r. na bazie GATT (Układu Ogólnego w Sprawie Ceł i Handlu) z siedzibą w Genewie. Jej głównym zadaniem jest liberalizacja międzynarodowego handlu dobrami i usługami, obniżanie ceł i taryf, przestrzegania praw własności intelektualnej, prowadzenie wspierającej handel polityki inwestycyjnej, rozstrzyganie sporów dotyczących wymiany handlowej. Kraje przystępujące do WTO zobowiązane są do dostosowania ustawodawstwa wewnętrznego do norm organizacji oraz udzielania koncesji handlowych podmiotom zagranicznym. WTO zajmuje się m.in. analizą informacji z zakresu ekonomii i handlu.

 

International Civil Aviation Organization
(ang. International Civil Aviation Organization, ICAO, http://www.icao.org )
Organizacja założona w 1944 r. w Montrealu. Zajmuje się rozwojem techniki i organizacji międzynarodowego transportu lotniczego w aspekcie bezpieczeństwa, nawigacji, meteorologii, łączności, procedur, kontroli ruchu i zagadnień prawnych. Dysponuje bogatymi bazami danych z zakresu transportu lotniczego.

 

United Nations Economic Commission for Europe
(ang. United Nations Economic Commission for Europe, UNECE, http://www.unece.org )
Jedna z pięciu gospodarczych komisji regionalnych ONZ, założona w 1947 r. Głównym celem jest wzmacnianie współpracy gospodarczej między krajami członkowskimi, a ponadto ekonomiczne analizy, statystyka oraz podejmowanie badań sektorowych w zakresie przemysłu, handlu, energii, transportu, przedsiębiorstwa. Publikuje od 1948 r. regularnie (ostatnio w cyklach półrocznych) Economic survey of Europe z bogatą analizą statystyczną gospodarki w Europie.
 

 

United Nations Industrial Development Organization
(ang. United Nations Industrial Development Organization, UNIDO, http://www.unido.org )
Agenda ONZ utworzona w 1966 r., z siedzibą w Wiedniu. Działa na rzecz rozwoju przemysłu. Celem ogólnym organizacji jest wspomaganie rozwoju i przyspieszenia uprzemysłowienia krajów rozwijających się. Główne zadania to: pomoc krajom o słabej infrastrukturze przemysłowej w zakresie kierowania przemysłem i stymulowania wzrostu gospodarczego, pomoc w uzyskaniu kredytów w celu finansowania określonych przedsięwzięć przemysłowych, planowanie rozwoju przemysłowego, inwestycji i przetwarzania surowców wtórnych. Organizacja udostępnia dane i publikacje z zakresu uprzemysłowienia i rozwoju

 

United Nations Conference on Trade and Development
(ang. United Nations Conference on Trade and Development, UNCTAD,
 http://www.unctad.org )
Agenda ONZ, utworzona w 1964 r. Działają stale cztery główne komisje – surowcowa, przemysłowa, obrotów niewidzialnych i transportu morskiego. Zadaniem UNCTAD jest koordynacja całej działalności międzynarodowej w dziedzinie współpracy gospodarczej, regionalnej i polityki rozwojowej (liczne dane w tym zakresie).

 

World Health Organization
(ang. World Health Organization, WHO, http://www.who.int/en/ )
Agenda ONZ z siedzibą w Genewie, założona w 1948 r. W jej skład wchodzą 192 kraje. Celem WHO jest dążenie do poprawy i ochrony zdrowia wszystkich ludzi, a oznacza to zwalczanie chorób zakaźnych, rozwój służby zdrowia, szkolnictwa, oświaty medycznej (głównie w krajach rozwijających się) oraz działalność informacyjno-statystyczną. WHO zbiera dane na temat populacji, chorób, służby zdrowia.

 

International Labour Organization
(ang. International Labour Organization, ILO, http://www.ilo.org )
Organizacja założona w 1919 r. jako jednostka organizacyjna Ligi Narodów. Po II wojnie światowej przekształcona w afiliowaną przy Organizacji Narodów Zjednoczonych wyspecjalizowaną organizację, zajmującą się problemami pracowników i warunków ich pracy) – dane z zakresu zatrudnienia, bezrobocia, w ramach organizacji działa biuro statystyki.

 

United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization
Organizacja do spraw Oświaty, Nauki i Kultury
(ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, UNESCO, http://www.uis.unesco.org )
Organizacja założona w Londynie w 1945 r. przez 44 państwa (w tym Polskę). Za główne cele stawia utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa poprzez oddziaływanie na sferę wychowania, nauki i kultury poszczególnych członków, wymianę kulturalną i wzajemne poznanie różnych kultur. Organizacja dysponuje informacjami na temat szkolnictwa i zasobów kulturowych.