Offshore Wind Educational Fair

Posted on 2024-03-15

6.03.2024 r. studenci i studentki Wydziału Ekonomicznego wzięli udział w Edukacyjnych Targach Offshore Wind

Targi Edu Offshore Wind to największe wydarzenie związane z edukacją w rozwijającej się branży Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce. W wydarzeniu wzięło udział ponad 8 tys. osób w młodym wieku, potencjalnie przyszłych studentów i następnie kadr w tej branży.

Zielone technologie oraz morska energetyka wiatrowa to interdyscyplinarne branże, do których potrzeba specjalistów z wielu dziedzin. Tę różnorodność widać było na wystawie Uniwersytetu Gdańskiego.

Na Wydziale Ekonomicznym oferowane są dwie „morskie” specjalności studiów:
międzynarodowy transport i handel morski na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze (studia stacjonarne I i II stopnia) oraz morskie sektory offshore na kierunku ekonomia (studia stacjonarne II stopnia).

Jak stwierdził Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG - Jesteśmy największą uczelnią na Pomorzu, mamy ponad 20 tys. studentów, dlatego tworzymy różnorodną ofertę, tak aby była dostosowana do potrzeb bardzo zróżnicowanej młodzieży szkół średnich i innych osób zainteresowanych studiami.

W Targach wzięli udział liczni przedstawiciele jednostek i wydziałów UG.

Transport dla studentów z Uniwersytetu Gdańskiego zapewnił Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Z przejazdu i udziału w Edukacyjnych Targach Offshore skorzystało ponad 100 studentów i studentek z Wydziału Ekonomicznego.

W Targach wzięli udział studenci specjalności międzynarodowa ekonomia menedżerska na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze (studia stacjonarne I stopnia), studenci specjalności ekonomika transportu i logistyka na kierunku ekonomia.

Wraz ze studentami w Edukacyjnych Targach Offshore wzięli udział wykładowcy akademiccy Wydziału Ekonomicznego: dr Aleksandra Gus-Puszczewicz, dr Andrzej Poszewiecki, dr Leszek Reszka, prof. UG, dr Małgorzata Bielenia i dr Katarzyna Osiecka-Brzeska.

 

fot. Magdalena Michalik

 

 

Jednym z głównych tematów rozmów w przestrzeni wystawienniczej UG była aktywność po zajęciach. O działalności dodatkowej opowiadali także reprezentanci studenckich mediów UG, czyli Neptun TV i Radia MORS, a także studenci reprezentujący 12 kół naukowych UG. Wydział Ekonomiczny reprezentowało Naukowe Koło Logistyki.

W trakcie targów odbyło się wiele inicjatyw związanych z promocją branży offshore oraz promocją regionu Pomorza. 6 marca Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk ogłosił laureatów konkursu o Stypendia Marszałka Województwa Pomorskiego dla najlepszych pomorskich studentów.

Studenci Uniwersytetu Gdańskiego przedstawili także najlepsze rozwiązania z branży morskiej, tym samym wygrywając konkurs Baltic Challenge by Starter i wyjazd studyjny do Brukseli!

Panel dyskusyjny pt. „Przyszłość jest teraz. Jak edukacja społeczna może kształtować liderów w sektorze offshore?” poprowadziła Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG.

W rozmowie wzięli udział m.in. Prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej Mariusz Witoński, członek zarządu „CRIST OFFSHORE” Bogusz Pniewski, Agnieszka Bondarenko z Pomorskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy oraz przedstawicielka firmy RWE Małgorzata Babska.

Organizacją i zaplanowaniem całej przestrzeni targów przeznaczonej dla Uniwersytetu Gdańskiego zajęło się Centrum Transferu Technologii oraz Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG, a koordynacją udziału studentów po stronie Wydziału Ekonomicznego – dr Elżbieta Adamowicz i dr Magdalena Markiewicz.


Pełna relacja z Edukacyjnych Targów Offshore:

Tysiące uczniów na targach Edu Offshore Wind. Uniwersytet Gdański największym wystawcą wśród uczelni | Aktualności - Uniwersytet Gdański (ug.edu.pl)