|
Celem Studiów jest przekazanie wiedzy o prawidłowościach rozwoju regionalnego w Unii Europejskiej oraz instrumentach polityki regionalnej, które - po wejściu Polski do UE- są istotnym narzędziem oddziaływania na rozwój regionów: województw, powiatów i gmin. Ważnym elementem kształcenia jest zapoznanie słuchaczy z konkretnymi możliwościami aplikowania, procedurami obowiązującymi przy składaniu wniosków o finansowanie projektów do Funduszy Strukturalnych oraz z zadaniami i obowiązkami związanymi z zarządzaniem projektami.
Słuchaczom przekazywana jest wiedza teoretyczna (ilustrowana przykładami dobrych praktyk i pozytywnych doświadczeń unijnych regionów). Stanowi ona wprowadzenie do zajęć praktycznych, na które położony jest szczególny nacisk. Zajęcia te odbywają się w formie warsztatów, w czasie których słuchacze Studiów piszą konkretne wnioski aplikujące o dofinansowanie z Funduszy Strukturalnych. Projekt wniosku może być pisany indywidualnie lub w małych grupach.
W roku akademickim 2016/2017 zorganizowana zostanie dziesiąta edycja Studiów. Doświadczenia zdobyte w poprzednich latach pozwoliły na wypracowanie sprawdzonej formuły zajęć. Wykłady i warsztaty prowadzone są przez osoby współuczestniczące w procesach programowania polskiej polityki regionalnej oraz praktyków zajmujących się ewaluacją wniosków.
Absolwenci oceniają bardzo wysoko poziom Studiów, a uzyskaną wiedzę uznają za bardzo przydatną (co roku przeprowadzamy ankiety dotyczące ewaluacji wykładów, ćwiczeń i kadry).
Oferta Studiów skierowana jest do pracowników samorządów wszystkich szczebli, organizacji pozarządowych, małych i średnich przedsiębiorstw, do przedstawicieli sektora edukacji, służby zdrowia oraz wszystkich osób zainteresowanych problemami rozwoju i promocji regionów chcących zdobyć nową, przydatną wiedzę.
Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych wykładowców, praktyków i ekspertów. Należą do nich między innymi: Jan Szymański – Dyrektor Departamentu Programów Regionalnych UMWP, Kamila Siwak – Z-ca Dyrektora Departamentu EFS UMWP, Bartosz Gappa – Kierownik Referatu Realizacji Projektów Regionalnych w Pionie ds. Obsługi Projektów Infrastrukturalnych UMWP, Marcin Cichowicz – Europejskie Forum Doradztwa, dr Anna Golejewska – pracownik Katedry Ekonomiki Integracji Europejskiej UG i ekspert ARP S.A.
Absolwent Studiów posiada praktyczne umiejętności w zakresie: ubiegania się o pomoc z Funduszy Strukturalnych, pisania konkretnych wniosków oraz zarządzania cyklem projektu.
Koszt studiów
Całkowity koszt studiów (2 semestry) wynosi 3500 zł. Płatność w całości lub w 2 równych ratach.
Kierownik Studiów: dr hab. Krystyna Gawlikowska-Hueckel, prof. UG, Katedra Ekonomiki Integracji Europejskiej, Wydział Ekonomiczny, Uniwersytet Gdański
Z-ca Kierownika Studiów ds. organizacyjnych: dr Anna Golejewska, Katedra Ekonomiki Integracji Europejskiej, Wydział Ekonomiczny, Uniwersytet Gdański
Obsługa administracyjna: mgr Anna Żebrowska, pok. 125, tel. 58 523 14 33, e-mail: a.zebrowska@ug.edu.pl
Rekrutacja
Rekrutacja na studia podyplomowe odbywa się za pośrednictwem narzędzia Internetowej Rejestracji Kandydatów na Studia Podyplomowe - IRK (https://podyplomowi.irk.ug.edu.pl/index.web)
Terminy i etapy rekrutacji: 25.07-14.10.2016
a) rejestracja w IRK (od-do): 25.07.-14.10.2016
b) egzaminy/rozmowy kwalifikacyjne - nie
c) dostarczenie dokumentów (dyplom ukończenia studiów lub zaświadczenie o statusie studenta ostatniego roku studiów I lub II stopnia) : 03.10-14.10.2016
d) ogłoszenie listy osób wstępnie przyjętych: kontakt telefoniczny
e) dostarczenie dowodu wpłaty I raty: I zjazd
W razie pytań, prosimy o kontakt z obsługą administracyjną Studiów.
Przedstawiony program ma charakter ramowy i mogą w nim nastąpić niewielkie zmiany, również na podstawie Państwa sugestii:
1. Podstawy prawne europejskiej polityki spójności 2014-2020. Strategia Europa 2020.
2. Podstawy wdrażania Funduszy Strukturalnych w Polsce na poziomie krajowym i regionalnym: Krajowy Program Reform, Umowa Partnerstwa, Strategia Rozwoju Kraju 2020, Strategie Rozwoju Województw, Zintegrowane Inwestycje Terytorialne i Zintegrowane Porozumienia Terytorialne, inteligentne specjalizacje.
3. Regionalne Programy Operacyjne 2014-2020.
4. Krajowe Programy Operacyjne 2014-2020.
5. Przedsiębiorczość i innowacje w programach unijnych.
6. Zarządzanie cyklem projektu: czynniki decydujące o sukcesie napisania oraz prowadzenia projektu, procedury oceny wniosku, tryby i kryteria wyboru projektów, uprawnienia i obowiązki wynikające z umowy o dofinansowanie projektu, przepływy finansowe i system rozliczeń w ramach projektu, metody monitoringu i ewaluacji, zagadnienia związane z przygotowaniem projektów inwestycyjnych, w tym projektów generujących dochód i projektów nie inwestycyjnych.
7. Dokumentacja uzupełniająca do wniosków o dofinansowanie, harmonogram rzeczowo-finansowy, biznes plan, ocena oddziaływania na środowisko.
8. Kwalifikowalność kosztów w ramach Funduszy Strukturalnych i Funduszu Spójności.
9. Montaż finansowy projektu.
10. Pomoc publiczna w projektach współfinansowanych przez UE.
11. Zamówienia publiczne w procesie wdrażania projektów.
12. Pisanie wniosków o dofinansowanie projektów inwestycyjnych i nie inwestycyjnych, warsztaty w grupach.
13. Pisanie wniosków - projekty dyplomowe opracowane w ramach seminariów dyplomowych.