Wizyta studyjna w Narodowym Banku Polskim

Opublikowano 18 stycznia 2024 roku

W dniu 08.01.2024 r. odbyła się wizyta studyjna studentów specjalności finanse międzynarodowe i bankowość na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze (III rok SS1 oraz II rok SS2) i studentów działających w Kole Naukowym Finansów Międzynarodowych na Wydziale Ekonomicznym w siedzibie Narodowego Banku Polskiego Oddział w Gdańsku.


 

Celem wizyty było zapoznanie się studentów ze specyfiką działania banku centralnego z punktu widzenia procesów towarzyszących realizacji polityki pieniężnej, systemu płatniczego oraz nadzorowania cykli obiegu pieniężnego oraz sprawozdawczości w zakresie operacji walutowych i pieniężnych na szczeblu oddziału okręgowego.

 

Organizatorem wizyty studyjnej była dr Magdalena Markiewicz, opiekun specjalności specjalności finanse międzynarodowe i bankowość (FMiB) oraz opiekun Koła Naukowego Finansów Międzynarodowych (KNFM) na Wydziale Ekonomicznym UG. 

 

 

Przebieg wizyty w okręgowym oddziale NBP w Gdańsku

 

W trakcie oprowadzania studenci mogli się dowiedzieć wielu ciekawych informacji na temat budynku, w którym znajduje się siedziba Oddziału NBP, którego dzieje sięgają XIX wieku. Jako siedziba bankowa budynek funkcjonował już od 1906 r., a podczas II wojny światowej gmach nie został zniszczony, dlatego po dziś dzień możemy oglądać niezwykłe wnętrze banku. W budynku Oddziału oglądaliśmy także historyczne zdjęcia budynku NBP.


Wizyta rozpoczęła się od zapoznania studentów z zadaniami okręgowego oddziału NBP.


         


Najważniejszym pod względem merytorycznym punktem wydarzenia było spotkanie z Panem Wiktorem Kamińskim, Dyrektorem O/O NBP w Gdańsku.


Pan Dyrektor Wiktor Kamiński przedstawił i omówił różne aspekty bankowości centralnej i polityki pieniężnej w Polsce. W swoim wystąpieniu Pan Dyrektor poruszył bardzo wiele ciekawych wątków z zakresu działalności banków centralnych, a następnie wyjaśnił nam, jak wygląda praca od wewnątrz i czym się zajmują pracownicy NBP, co pozwoliło nam lepiej zrozumieć role takiego oddziału. W przeciwieństwie do warszawskiej centrali, działania okręgowych oddziałów NBP różnią się. Lokalne jednostki skupiają się na zbieraniu danych z odpowiednich województw, a także śledzeniu zmian na rynku nieruchomości.

 

Omówiono również szczegółowy zakres działalności oddziału okręgowego. Bardzo ciekawe było zapoznanie się ze strukturą Oddziału Okręgowego, na którego strukturę składają się: wydział kasowo-skarbcowy, wydział obsługi klienta (urzędy i instytucje), wydział statystyczno-dewizowy (badania rynku, rynku nieruchomości).

Podczas spotkania poruszone zostały bardzo różne, niezwykle interesujące tematy, od emisji pieniądza cyfrowego, poprzez zakup i sprzedaż obligacji, płynność pieniądza i operacje otwartego rynku, emisję monet kolekcjonerskich, determinanty i konsekwencje przyjęcia euro, aż po kryzys na rynku nieruchomości w 2008 r. i jego konsekwencje. Ponadto omówione zostały wątki dotyczące operacji w ramach działania systemu płatniczego oraz działalności banku centralnego i jego oddziałów okręgowych w okresie początku wojny za wschodnią granicą. Szczególnie ciekawy był wątek pieniądza elektronicznego jako waluty banków centralnych.

 

Studenci zadawali wiele pytań dotyczących tych  aspektów, stanowiących  ważne zjawiska wpływające na gospodarkę kraju i codzienne życie każdego z nas.

Wizyta była bardzo pouczająca i dostarczyła cennych informacji na temat aspektów funkcjonowania Narodowego Banku Polskiego.

 

 

Wizyta studyjna w NBP wpisywała się w inaugurację działań edukacyjnych w roku 2024, który jest Rokiem Edukacji Ekonomicznej. 





Szczególne podziękowania za możliwość organizacji wizyty kierujemy do Dyrektora Oddziału Okręgowego NBP w Gdańsku, pana Wiktora Kamińskiego oraz do pani Joanny Świerczyńskiej.