Wydział Ekonomiczny na Baltexpo 2023

Opublikowano 13 października 2023 roku

12 października 2023 r. pracownicy i studenci Wydziału Ekonomicznego UG wzięli udział w Dniu Kariery w ramach 22. Międzynarodowych Targów i Konferencji Baltexpo organizowanych na terenie Amberexpo w Gdańsku.

Baltexpo to jedno z najważniejszych wydarzeń branży morskiej w Europie Środkowo-Wschodniej i miejsce, w którym od ponad 40 lat spotykają się kluczowe podmioty sektora morskiego, by wspólnie kreować przyszłość branży morskiej.

Agenda Dnia Kariery Baltexpo 2023 obejmowała prezentacje firm, instytucji i uczelni.

W ramach pierwszej prezentacji Dnia Kariery Pani dr hab. Dorota Pyć, prof. UG, dyrektor Centrum Badań nad Gospodarką Morską w UG wygłosiła wykład „Energetyczne ścieżki kariery” połączony z przedstawieniem oferty edukacyjnej Uniwersytetu Gdańskiego, kierunków studiów I i II stopnia oraz podyplomowych, a w tym także „morskich” specjalności Wydziału Ekonomicznego, którymi są międzynarodowy transport i handel morski oraz morskie sektory offshore.

Wydarzenie wspierała swoim zaangażowaniem kadra akademicka WE: dr Magdalena Markiewicz - prodziekan WE ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, oraz pracownicy naukowo-dydaktyczni z Zakładu Gospodarki Morskiej w Katedrze Transportu i Handlu Morskiego: dr hab. Hanna Klimek, prof. UG – opiekun specjalności międzynarodowy transport i handel morski na kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze, dr hab. Ernest Czermański prof. UG – kierownik Zakładu Gospodarki Morskiej oraz dr Małgorzata Bielenia.

W Baltexpo 2023 wzięli bardzo aktywny udział studenci Wydziału Ekonomicznego UG: Kacper Gierejczyk, Filip Karpik, Ada Kępczyńska, Nikola Kiszewska, Małgorzata Piernicka, Ivan Sak.

Studenci WE UG chętnie dzielili się swoją wiedzą dotyczącą studiowania na Uniwersytecie Gdańskim, w tym również na Wydziale Ekonomicznym, w ramach specjalności międzynarodowy transport i handel morski na kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze (studia stacjonarne I i II stopnia) oraz morskie sektory offshore na kierunku Ekonomia (studia stacjonarne II stopnia).

Studenci mieli także możliwość zapoznania się z ofertą pracodawców w sektorze gospodarki morskiej, zgromadzenia informacji i materiałów do przygotowywanych prac dyplomowych, a także zwiedzenia uniwersyteckiego jachtu Oceanograf.

W wydarzeniu wzięło udział wielu bardzo wielu uczniów szkół średnich, zwłaszcza ostatnich klas, studentów, nauczycieli, oraz osób szukających możliwości podjęcia pracy w sektorze gospodarki morskiej, bądź poszukujących oferty szkoleń i specjalistycznych kursów, dzięki którym mogą uzupełnić swoje umiejętności lub podjąć zatrudnienie w sektorze gospodarki morskiej, a także gotowe na przebranżowienie i chcące sprawdzić, jakie kompetencje powinni uzupełnić i jakie kierunki kształcenia podjąć.

Baltexpo towarzyszyły liczne zaplanowane aktywności, takie jak prelekcje, spotkania, pokazy, w tym również propozycje edukacyjne szkół wyższych. Ścieżki zwiedzania stoisk obejmowały stoiska przygotowane przez porty morskie i lotnicze, firmy projektowe, wykonawców infrastruktury wykorzystywanej w branży morskiej, sektorze militariów, offshore, start-up i MŚP.

Oprac. Magdalena Markiewicz