VI Ogólnopolska Olimpiada Spedycyjno-Logistyczna

Opublikowano 07 kwietnia 2022 roku

7 i 8 kwietnia na Wydziale Ekonomicznym odbędą się zawody finałowe szóstej edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej. Olimpiada jest organizowana przez Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego dla uczniów szkół ponadpodstawowych zainteresowanych tematyką transportu, logistyki i spedycji, a w szczególności kształcących się w zawodach technik spedytor, technik logistyk, technik eksploatacji portów i terminali oraz magazynier-logistyk.

Wydział Ekonomiczny wygrał konkurs na przeprowadzenie Olimpiady finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Uczestnicy Olimpiady będą rywalizować o indeks Wydziału Ekonomicznego UG i atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe. Sponsorami nagród głównych dla laureatów Olimpiady są firma spedycyjna Nautiqus sp. z o.o. oraz Wydawnictwo TD s.c.

Do rywalizacji przystąpi 48 finalistów. Od 21 października 2021 roku do 4 marca 2022 roku przeprowadzono dwa etapy zawodów: szkolny i okręgowy, podczas których uczniowie rozwiązywali zadania i odpowiadali na pytania związane z funkcjonowaniem logistyki, transportu międzynarodowego i spedycji. Zadania przygotowywał zespół Komitetu Głównego Olimpiady zrzeszających naukowców i praktyków - wykładowców Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego.

Olimpiada z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Do pierwszego etapu obecnej edycji zgłosiło się 5462 uczniów z 275 szkół. Do zawodów drugiego stopnia zakwalifikowało się 812 uczestników ze wszystkich województw.

W zawodach finałowych uczestnicy będą rywalizować o indeksy Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego na kierunki ekonomia i międzynarodowe stosunki gospodarcze oraz nagrody. Fundatorami nagród są Ministerstwo Edukacji i Nauki i Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego, a nagród specjalnych nasi partnerzy komercyjni:

I miejsce – nagroda ufundowana przez Nautiqus sp. z.o.o

II miejsce – nagroda ufundowana przez Nautiqus sp. z.o.o

III miejsce – nagroda ufundowana przez Wydawnictwo TD s.c.

Ponadto, w tegorocznej edycji, po raz pierwszy wręczone zostaną nagrody dla najlepszego spedytora i najlepszego logistyka (ufundowane przez Wydawnictwo TD s.c.).

Olimpiada to nie tylko konkurs, to także budowanie społeczności profesjonalistów i przyszłych praktyków, czego przejawem są przygotowywane przez Wydział Ekonomiczny webinaria, seminaria, budowa sieci społeczności związanej z ideą Olimpiady. Program zawodów centralnych, oprócz części konkursowej obejmuje też inne atrakcyjne aktywności -  warsztaty dla uczniów i szkolenia dla nauczycieli – opiekunów, a także wizytę studyjną w największym terminalu kontenerowym na Bałtyku – DCT Gdańsk.

Informacje o sponsorach

Nautiqus sp. z.o.o

Nautiqus jest firmą spedycyjną, która od wielu lat zapewnia wybór najlepszych rozwiązań logistycznych związanych z organizacją międzynarodowego transportu, głównie produktów spożywczych. Firmę tworzy dynamiczny zespół doświadczonych spedytorów, żeglugowców i agentów celnych, dzięki którym Nautiqus jest w stanie zapewnić kompleksową obsługę w transporcie morskim i lądowym.

Wydawnictwo TD s.c.

Wydawnictwo TD jest wyspecjalizowanym wydawcą edukacyjnym. Wydawnictwo zajmuje się wydawaniem materiałów pomocniczych (ćwiczeń) do nauczania przedmiotów zawodowych, w szczególności pomagających  w przygotowaniu do części praktycznej egzaminów potwierdzających kwalifikacje, przede wszystkim w branży spedycyjno-logistycznej (kwalifikacje SPL). Autorzy są egzaminatorami i nauczycielami kształcącymi w tych branżach.  Wydawnictwo publikuje również materiały edukacyjne z innych dziedzin przydatne w pracy nauczyciela.