Debata oksfordzka

Opublikowano 20 kwietnia 2017 roku

Serdecznie zapraszamy na debatę oksfordzką nad tezą „Studia wyższe w Polsce powinny być płatne”

Debata odbędzie się 25 kwietnia 2017 r. (wtorek) o godz. 13.30
Uniwersytet Gdański, Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne Wydziału Zarządzania
Aula C9, ul. Piaskowa 9, Sopot

Debatę poprowadzi Pan Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Sopotu


Debata oksfordzka to starcie na argumenty dwóch rywalizujących ze sobą stron, z których jedna broni tezy debaty, druga natomiast ma ją podważyć i obalić. Debata pozwala nie tylko wysłuchać polemiki obu stron, ale również włączyć się w dyskusję, po to, by na końcu zagłosować na stronę, która w opinii słuchaczy popisze się większym talentem retorycznym, jak i przyciągnie siłą swych argumentów.

W roli mówców broniących oraz oponujących tezę wystąpią studenci Uniwersytetu Gdańskiego, reprezentujący Wydział Ekonomiczny oraz studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Zespół UG opieką merytoryczną objął Pan dr hab. Henryk Ćwikliński, prof. UG. O tym, która drużyna będzie bronić propozycji, a która będzie próbowała ją obalić, zdecyduje losowanie. Argumenty obu stron ocenią i podsumują zaproszeni eksperci, którzy zasiądą w „Loży Mędrców”.

Debatę poprzedzi i zakończy głosowanie przeprowadzone wśród wszystkich zgromadzonych na sali uczestników debaty. Zwycięzcą debaty będzie drużyna, której argumentacja przekona większą liczbę głosujących.


Debata jest kolejnym tego typu wspólnym przedsięwzięciem organizatorów - Gdańskiej Akademii Bankowej oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Na przestrzeni niecałych dwóch lat odbyły sę już debaty oksfordzkie nad tezami: "Bez imigrantów Europa zginie", "Należy obniżyć wiek emerytalny", "Należy pomagać frankowiczom", czy "Unia Europejska rozpadnie się w ciągu najbliższych 5 lat". W debatach tych mierzyli się na argumenty studenci Wydziału Ekonomicznego oraz Wydziału Zarządzania UG, studenci SGH, a także uniwersytetów w Cambridge, Londynie i Oksfordzie.