Współpraca UG z NICE Network

Opublikowano 05 października 2023 roku

NICE Network (New Initiatives and Challenges in Europe) to międzynarodowa, międzyuczelniana sieć, którą tworzy blisko 40 instytucji partnerskich z około 30 krajów rozszerzonej Europy, Bliskiego Wschodu i Azji. Współpraca z NICE Network trwa od 2002 r. Zainicjowała ją prof. dr hab. Ewa Oziewicz, a w kolejnych latach dołączyły prof. dr hab. Danuta Marciniak-Neider (od 2005 r.) i dr hab. Joanna Bednarz, prof. UG (od 2015 r.) z ówczesnego Instytutu Handlu Zagranicznego (od 2019 r. Katedra Biznesu Międzynarodowego).


Członkowie sieci NICE Network organizują coroczne spotkania, aby rozwijać wspólne projekty, nawiązywać i realizować długoterminowe umowy partnerskie dla studentów i wykładowców, wymieniać się pomysłami. Prof. dr hab. Ewa Oziewicz przez 8 lat aktywnie brała udział w pracach Komitetu Sterującego NICE Network. Aktualnie członkinią Komitetu Sterującego jest dr hab. Joanna Bednarz, prof. UG (kadencja 2019/20-2023/24).


To wieloletnie zaangażowanie i systematyczna praca zaowocowały licznymi umowami dwustronnymi zawartymi w ramach programu Erasmus+. Na liście wydziałowych umów jest ich ok. 50, a będzie więcej, ponieważ aktualnie, oprócz umów z uczelniami z krajów UE, dobrze rozwija się zwłaszcza współpraca z uczelniami z krajów bałkańskich. Tymi umowami opiekuje się dr hab. Joanna Bednarz, prof. UG.

 

Każdego roku gościmy na Wydziale Ekonomicznym profesorów i wykładowców z zagranicy, którzy oferują zajęcia naszym studentom i doktorantom. Jedną z takich osób była prof. Karine Oganisjana z Riga Technical University na Łotwie. Pani Profesor dwukrotnie prowadziła warsztaty z zakresu metodologii badań ekonomicznych. W ostatnich latach gościliśmy przedstawicieli Hochschule Bremen, Fahochschule Nordhausen, Hochschule für Technik und Wirtschaft Dresden, IMC University of Applied Sciences Krems, University of Applied Sciences Upper AustriaSchool of Management w Steyr, Windesheim University z Zwolle, Artevelde Hogeschool z Gandawy, Tomas Bata University w Žlinie, Turku University of Applied Sciences, PAR University College w Rijece.

 

Profesorowie z uczelni będących członkami NICE Network wchodzą w skład Rady Naukowej czasopisma IBaGE (International Business and Global Economy, ISSN 2300-6102). Z kolei profesorowie z Wydziału Ekonomicznego zapraszani są do rad naukowych czasopism zagranicznych i konferencji w uczelniach partnerskich, np. prof. Ewa Oziewicz jest od wielu lat członkiem Editorial Board “Business Management and Education” w Vilnus GediminoTechnicos Universitates na Litwie oraz Consejo Asesor, Revista de la Facultad de Ciencias Economicas y Empresariales “PECVNIA” w Universidad de Leon w Hiszpanii.


W latach 2008-2018 ukazywała się wspólna publikacja IJETE – International Journal of Emerging and Transition Economies, będąca wynikiem współpracy w ramach NICE Network z uczelnią turecką Dokuz Eylul University. Redaktorami po stronie polskiej były kolejno: dr hab. Iwona Sobol (2008-2010), dr hab. Iwona Sobol i dr Magdalena Markiewicz (2011-2013), a następnie dr hab. Sylwia Pangsy-Kania, prof. UG. Czasopismo to było publikowane na przemian w Gdańsku i w Izmirze (https://ekonom.ug.edu.pl/web/IJETE/index.html?lang=en&ao=home_page).

 

Beneficjantami bliskiej współpracy w ramach NICE Network są studenci Wydziału Ekonomicznego, którzy mogą studiować za granicą w ramach umów funkcjonujących w programie ERASMUS+ jak i umowy dwustronnej podpisanej z Kyungpook National University Daegu w Korei Południowej (jej opiekunem jest dr Tomasz Czuba).

 

Od 1999 r. odbywają się też dwustronne zagraniczne wizyty studyjne studentów z Wydziału Ekonomicznego i Hochschule Bremen z Niemiec (http://ekonom.ug.edu.pl/web/wymiana/), których opiekunkami były kolejno: dr Renata Orłowska, dr Magdalena Markiewicz i dr Katarzyna Bałandynowicz-Panfil, dr Magdalena Jażdżewska-Gutta i dr Monika Grottel. Od trzech lat realizowana jest także wymiana studentów z Artevelde Hogeschool z Belgii (https://ekonom.ug.edu.pl/web/news/index.html?lang=pl&ao=wydarzenia&action=ViewNews&item=ViewNews&IdNews=4998), którą opiekuje się dr Monika Grottel.

 

Istotnym efektem współpracy jest udział pracowników Uniwersytetu Gdańskiego w projektach finansowanych ze środków Erasmus+ (a wcześniej Programu Socrates/Erasmus).


Jednym z pierwszych projektów realizowanych po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej w latach 2004-2007, we współpracy z 14 partnerami NICE Network, był projekt Interpersonal and Intercultural Competence for the Enlarged Europe – IICEE (liderem projektu był Thames Valley University z Londynu, obecnie University of West London). Uczestniczyły w nim prof. dr hab. Ewa Oziewicz oraz dr Urszula Mrzygłód.


W Katedrze Biznesu Międzynarodowego w latach 2021-2023 realizowany był projekt DigiMates – Development of Innovative, Gamified and Interactive Method for Advanced e-Teaching and e-Learning of Skills (program Erasmus+ KA226 Partnership for Digital Education Readiness). Konsorcjum projektu tworzyło 5 uczelni: University of Ljubljana (lider; Słowenia), Dokuz Eylul University (Turcja), Heilbronn University of Applied Sciences (Niemcy), University of Leon (Hiszpania) i Uniwersytet Gdański. Projekt miał na celu poszerzenie umiejętności nauczycieli, bazując na elementach gamifikacji przy wykorzystaniu technologii cyfrowych i wymianie najlepszych praktyk pomiędzy różnymi ośrodkami naukowymi. Kierownikiem projektu po stronie Uniwersytetu Gdańskiego była dr hab. Joanna Bednarz, prof. UG, a zespół tworzyli również: dr Magdalena Markiewicz, dr Aleksandra Aziewicz, dr Tomasz Michałowski i mgr Przemysław Wysiński (więcej na temat projektu http://www.ef.uni-lj.si/DigiMates i https://ekonom.ug.edu.pl/web/wydzial/index.html?lang=pl&ao=digimates).


Kolejny projekt będący efektem współpracy w ramach sieci NICE Network z programu Erasmus+ to Partnership for Innovation of Exact Supporting Courses in Economics and Management Study Programmes – PICEM, który był realizowany przez zespół z Wydziału Zarządzania UG. Liderem projektu był Uniwersytet Tomas Bata (Czechy) a partnerami: University of Leon (Hiszpania), University of Huddersfield (Wielka Brytania) i Uniwersytet Gdański. Jego celem było wdrożenie innowacyjnych metod dydaktycznych w nauczaniu przedmiotów takich jak: matematyka, statystyka i ekonometria, dzięki wymianie doświadczeń z kadrą naukowo-dydaktyczną instytucji partnerskich (więcej na temat projektu https://wzr.ug.edu.pl/picem/).

 

Przed laty, współpraca w ramach sieci NICE Network zaowocowała podpisaniem jednej z pierwszych w Polsce i na Uniwersytecie Gdańskim umowy o podwójnych dyplomach z Hochschule fur Technik und Wirtschaft Dresden (obok takiej umowy z Fachhochschule Kiel). Kolejną umowę podpisano w 2010 r. z University of Applied Sciences Upper Austria, School of Business and Management w Steyr w Austrii.Dzięki tej umowie studenci specjalności International Business mieli możliwość studiowania za granicą i uzyskania jednocześnie dyplomu UG i uczelni zagranicznej (https://ekonom.ug.edu.pl/web/international/index.html?lang=pl&ao=double_diploma_program).


Obecnie finalizowane są prace zmierzające do podpisania umowy o podwójnych dyplomach z inną uczelnią współpracującą w sieci nicejskiej, Brno University of Technology. Pierwsza pilotażowa edycja planowana jest na rok akademicki 2024/2025 (więcej na ten temat https://ekonom.ug.edu.pl/web/news/?lang=pl&ao=wydarzenia&action=ViewNews&item=ViewNews&IdNews=5447).

 

 

Opracowanie: Joanna Bednarz, Ewa Oziewicz