Na zdjęciu:
Od góry: prof. zw. dr hab. Krzysztof Szałucki,
Od lewej stoją: mgr Violetta Wilusz, dr hab. Michał Suchanek, dr hab. Andrzej Letkiewicz prof. UG,
dr Adam Mytlewski (pracownik do końca 2019 roku), dr Joanna Fryca-Knop,
Od lewej siedzą: dr Małgorzata Jarocka, mgr Agnieszka Miłosz, dr hab. Beata Majecka prof. UG, dr Joanna Krupska,
dr Joanna Hartenberger-Liszek,
Katedra Ekonomii i Funkcjonowania Przedsiębiorstw Transportowych jest jednostką akademicką, działającą w ramach Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Pracownicy Katedry prowadzą działalność badawczą i dydaktyczną w szeroko rozumianym zakresie funkcjonowania, finansów, zachowań, diagnozowania, audytu przedsiębiorstw oraz praktycznego zastosowania wiedzy ekonomicznej.
Działalność statutowa Katedry wynika przede wszystkim z kształtowania przez lata podstawowych profili badań. Obejmują one:
W ramach oferty edukacyjnej Katedra Ekonomiki i Funkcjonowania Przedsiębiorstw Transportowych prowadzi następujące specjalności na kierunku ekonomia:
Jednocześnie pracownicy Katedry, w toku studiów licencjackich, magisterskich i podyplomowych, prowadzą zajęcia obejmujące przedmioty specjalizacyjne na specjalnościach: „Ekonomika transportu i logistyka”, „Biznes i technologia ekologiczna” „Finanse w przedsiębiorstwach” „International business” oraz seminaria doktoranckie na studiach doktoranckich z ekonomii.
Pracownicy Katedry Ekonomiki i Funkcjonowania Przedsiębiorstw Transportowych rozwijają działania projektowe oraz eksperckie (szkolenia i związane z nimi kursy), które są poświęcone praktycznemu wykorzystaniu wiedzy ekonomicznej w procesach gospodarowania. Największą grupę badań przeprowadzonych przez pracowników stanowią badania przedsiębiorstw transportowych, ze szczególnym uwzględnieniem transportu drogowego (regularnych przewozów autobusowych i transportu ładunków). Efektem tych działań są prace badawcze, ekspertyzy, materiały konsultingowe i doradcze dla licznych podmiotów życia gospodarczego oraz władz miejskich i jednostek samorządu terytorialnego.
Pracownicy Katedry mogą poszczycić się znaczącym udziałem w pracach nad Programami Rozwoju Programu Nauki Unii Europejskiej, programami operacyjnymi lub programami prywatyzacyjnymi. Poszczególni pracownicy Katedry biorą również czynny udział w życiu gospodarczym występując w roli konsultantów lub zarządzających obszarami księgowości i finansów organizacji i przedsiębiorstw różnych sektorów gospodarki oraz jednostek samorządu terytorialnego.