Oxford debates of high school students at FoE UG

Posted on 2022-12-13

09.12.2022 r. odbyły się debaty ćwierćfinałowe w ramach III edycji Turnieju Debat Oksfordzkich organizowanego na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego.

W debatach zmierzyło się 8 drużyn licealistów z woj. pomorskiego, a poprowadzili ją i oceniali doświadczeni w debatowaniu studenci UG wraz z kadrą akademicką.

Tematyka debat w ramach turnieju dotyczy aktualnych problemów wpisujących się w idee zrównoważonego rozwoju, tj. kwestii ekonomicznych, gospodarczych, środowiskowych, klimatycznych, a młodzież pod kierunkiem opiekunów dydaktycznych ze szkół ponadpodstawowych miała okazję zgłębiać te zagadnienia i następnie prezentować wieloaspektowe spojrzenie na każdy z podejmowanych kolejno tematów.

W debacie dotyczącej tezy „Telemedycyna jest przyszłością systemu opieki zdrowotnej” zmierzyły się II Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Sopocie oraz Salezjańskie Liceum im. św. Jana Bosko w Rumi.

W debacie dotyczącej tezy „W Polsce powinny zostać wprowadzone mandaty progresywne” debatowały Sopockie Autonomiczne Liceum oraz X Liceum Ogólnokształcące w Gdyni im. Gdyńskich Nauczycieli Bohaterów II Wojny Światowej.

W debacie „Media społecznościowe powinny podlegać cenzurze państwowej” wzięli udział uczniowie reprezentujący I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku i I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Sopocie.

Debata dotycząca tezy „W polskim systemie edukacji powinien zostać wprowadzony model bonów oświatowych” obejmowała uczestnictwo uczniów II Liceum Ogólnokształcące im. dr. Władysława Pniewskiego w Gdańsku oraz XII Sportowego LO w Gdańsku.

Poziom debat był wysoki i nierzadko o wygranej decydowały niewielkie różnice ewaluacji.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom umiejętności debatowania na  wysokim poziomie merytorycznym!

Wszyscy uczestnicy etapu ćwierćfinałowego wezmą także udział w warsztatach kompetencyjnych 19.12.2022 r.

II etap (półfinałowy) odbędzie się 10.01.2023 r. i zmierzą się w nim zwycięzcy ćwierćfinałowego etapu międzyszkolnego, którymi są:

  • Salezjańskie Liceum im. św. Jana Bosko w Rumi,
  • X Liceum Ogólnokształcące w Gdyni im. Gdyńskich Nauczycieli Bohaterów II Wojny Światowej,
  • I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sopocie,
  • II Liceum Ogólnokształcące im. dr. Władysława Pniewskiego w Gdańsku.


Już teraz zapraszamy!Patronat honorowy nad tegorocznym turniejem objęły: Dziekan Wydziału Ekonomicznego UG dr hab. Monika Bąk, prof. UG oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Gdańsku dr hab. Beata Majecka, prof. UG
 
Komitet Organizacyjny:

dr Magdalena Markiewicz, mgr Dominik Aziewicz

W organizacji i przygotowaniu merytorycznym debat biorą aktywny udział studenci Wydziału Ekonomicznego UG oraz Wydziału Prawa i Administracji UG.
 

Kontakt:

Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego                                                                     

ul. Armii Krajowej 119/121, Sopot

ekonomia@ug.edu.pl