Absolwenci FMiB o nas i o sobie

Marcin Okuniewski 

 

 

Marcin Okuniewski absolwent pierwszego rocznika FMiB (obrona 13/7/2004); z urodzenia, wyboru i  z zamiłowania gdańszczanin; hobbystyczny pasjonat triatlonu (Iron Man) i hokeja na lodzie, w startach triatlonowych i biegowych wspiera i promuje akcję www.pomagamynatalii.pl; współautor pierwszego wydania podręcznika Finanse, bankowość i rynki finansowe, red. E. Pietrzak, M. Markiewicz, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2006.

 

 

 

 

 

Studia

Creme de la creme na Wydziale Ekonomicznym…


Specjalność Finanse Międzynarodowe i Bankowość zadebiutowała wraz z moim wyborem specjalizacji na studiach. Byłem pierwszym rocznikiem na specjalności FMiB, która od samego początku okazała się być creme de la creme na Wydziale Ekonomicznym UG. Możliwość wyjazdu na stypendium zagraniczne było wówczas rzadkością na polskich uczelniach, ale studenci Instytutu Handlu Zagranicznego byli uprzywilejowani w dostępie do bardzo szerokiej oferty tego, co teraz najpewniej jest standardem. Tak to 13 lipca 2004 roku, na 3 dni po moich urodzinach, 73 dniach członkostwa Polski w Unii Europejskiej, semestrze studiów w Copenhagen Business School, kilkumiesięcznych praktykach i z zaakceptowaną ofertą pracy w KPMG oraz wielu godzinach wykładów i ćwiczeń złożyłem egzamin magisterski u niezapomnianego śp. Profesora Edmunda Pietrzaka.

 
od lewej Marcin Okuniewski, Joanna Strzelecka, prof. Edmund Pietrzak,
Krzysztof Piernicki, fot. archiwum prywatne


Praca zawodowa

Na własnej skórze przekonałem się, że zajęcia ze studiów przynoszą pożądane efekty…

Pierwszą pracę podjąłem (a w zasadzie kontynuowałem po stażu) w Departamencie Bankowości i Instytucji Finansowych w KPMG w Warszawie. Zdobyłem doświadczenia w audycie departamentów skarbu największych polskich banków (m.in. Citi Bank Handlowy i Millennium) i odkryłem, że audyt (praca biegłego rewidenta) jest tym, czego w życiu nie chcę robić. Przygodę w KPMG kontynuowałem w doradztwie w Departamencie Zarządzania Ryzykiem i Efektywnością Przedsiębiorstw. Brałem udział w projektach doradczych m. in. dla Poczty Polskiej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Narodowego Funduszu Zdrowia, Ministerstwa Zdrowia.
Po 3 latach na "warszawskich parkietach" powróciłem do ukochanego Trójmiasta jako menedżer ryzyka Grupy Ergo Hestia, a następnie menedżer projektów. Tak to znajomość sektora bankowego z KPMG uzupełniłem o praktyczne poznanie sektora ubezpieczeniowego, poprzez pracę w Grupie Ergo Hestia, a następnie w STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi, prowadząc różne projekty. Po kilku latach w ubezpieczeniach przyszedł czas na zmiany i przejście na drugą stronę rynku finansowego - popytową.
Obecnie pracuję w Gdańsk Shipyard Group jako zastępca dyrektora finansowego, zmagając się z trudnościami zarządzania finansami w trudnym przemyśle stoczniowym oraz w spółce produkującej wieże wiatrowe. Na własnej skórze przekonałem się, że pozornie mało ciekawe i abstrakcyjne zajęcia ze studiów przynoszą pożądane efekty, załatwiając gwarancje bankowe, otwierając akredytywy, negocjując kontrakty, ustalając formuły INCOTERMS i tworząc struktury finansowania kolejnych kontraktów jako dyrektor ekonomiczno-finansowy w Oddziale Mostostal Chojnice.


sporządzono 12 listopada 2013  r.

 

 

Krzysztof Piernicki 

 


Krzysztof Piernicki absolwent pierwszego rocznika FMiB (obrona 13/7/2004); posiadacz prestiżowego w branży finansowej dyplomu CFA (Chartered Financial Analyst), współautor podręcznika Finanse, bankowość i rynki finansowe, red. E. Pietrzak, M. Markiewicz, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2006.



 

 

Studia


...do studiowania na FMiB przyciągała uznana kadra profesorska oraz nowatorskie narzędzia…


Od momentu rozpoczęcia nauki na Wydziale Ekonomicznym UG szczególnie interesowałem się zagadnieniami rynków finansowych, w związku z tym, wybór specjalności Finanse Międzynarodowe i Bankowość wydawał się naturalny. Obok ciekawego programu zajęć, do studiowania na FMiB przyciągała uznana kadra profesorska oraz nowatorskie narzędzia, jak choćby pierwszy w Polsce akademicki dealing room. 
13 lipca 2004 r. obroniłem pracę magisterską, dotyczącą opcji walutowych, przygotowaną pod kierunkiem Profesora Edmunda Pietrzaka.


Praca zawodowa

...wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie studiowania na specjalności Finanse Międzynarodowe i Bankowość okazały się nieocenione w pracy zawodowej...


W dotychczasowej karierze zawodowej zdobyłem doświadczenie z zakresu doradztwa biznesowego i audytu w firmach z tzw. Wielkiej Czwórki (Ernst&Young oraz Deloitte), pełniłem funkcje menadżerskie z zakresu finansów, a także pracowałem na stanowisku dyrektora w Banku Meritum. Obecnie współpracuję z firmami doradzając w zakresie kontrolingu i zarządzania finansami.


sporządzono 13 listopada 2013 r.

 

 

 

 

Lilia Neumann

 


Lilia Neumann absolwentka specjalności  FMiB, na kierunku ekonomia (obrona 28/09/2006)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Studia


...miałam możliwość studiowania w Belgii w ramach programu wymiany studentów Socrates/Erasmus ...


Studia wspominam jako wspaniały czas zgłębiania wiedzy, poznawania fascynujących i zawsze życzliwych ludzi oraz odkrywania i korzystania z możliwości, jakie świat finansów roztacza przed studentami Wydziału Ekonomicznego UG. Miałam możliwość studiowania w Belgii w ramach programu wymiany studentów Socrates/Erasmus i poznania studentów z innych krajów studiujących na Wydziale Ekonomicznym. Będąc członkiem Koła Finansów Międzynarodowych odwiedziłam Giełdę Papierów Wartościowych oraz Giełdę Towarową w Warszawie, a także brałam udział w szkoleniach i spotkaniach dot. finansów m.in. organizowanych przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.


Praca zawodowa


Na piątym roku studiów rozpoczęłam pracę w Open Finance, potem pracowałam w Multibanku i Aliorbanku, od 2012 r. pracuję na Wydziale Ekonomicznym UG w Katedrze Makroekonomii.


sporządzono 26 listopada 2013 r.

 

 

 

 

Magda Kandybowicz

 


Magda Kandybowicz (Mieczkowska) absolwentka specjalności FMiB na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze  (obrona 26/06/2012).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Studia


...oprócz poszerzania swojej wiedzy z finansów, bankowości itp., poznałam przesympatycznych ludzi oraz nawiązałam wiele wartościowych przyjaźni...


Studia na Wydziale Ekonomicznym są i zawsze będą dla mnie miłym wspomnieniem. Niezmiernie pozytywnym atutem studiów jest specjalistyczna wiedza przekazywana w ramach specjalności FMiB. Oprócz poszerzania swojej wiedzy z finansów, bankowości itp., poznałam przesympatycznych ludzi oraz nawiązałam wiele wartościowych przyjaźni. Kolejnym niezwykłym doświadczeniem podczas studiów był wyjazd do Berlina w ramach wymiany międzynarodowej studentów. W czerwcu 2012 r. obroniłam pracę mgr napisaną pod kierunkiem Pani Profesor D. Marciniak-Neider.


Praca zawodowa


Jeżeli chodzi o pracę zawodową to jestem na samym początku drogi. Podczas studiów pracowałam w bankowości, co pozwoliło mi zapoznać się z funkcjonowaniem jednego z największych na świecie banków. Kolejne doświadczenia zdobywałam w niemieckiej firmie zajmującej się audytem. Jestem pewna, że dla wszystkich absolwentów, czas i wysiłek poświęcony na studiach był doskonałą inwestycją w przyszłość zawodową.


sporządzono 15 grudnia 2013 r.

 

 

 

Agnieszka Lewińska-Mach

 


Agnieszka Lewińska-Mach absolwentka specjalności FMiB na kierunku ekonomia  (obrona 05/04/2006). W IX edycji konkursu Warty i Kredyt Banku na najlepsze prace magisterskie otrzymała wyróżnienie za pracę pt.: "Szwedzki system bankowy" (promotor prof. dr hab. D. Marciniak-Neider). Współautorka sukcesu współpracy Uniwersytetu Gdańskiego z Thomson Reuters – w 2007 r. razem z Konradem Lipskim, gdy w firmie pojawiła się idea współpracy z trójmiejską uczelnią, zgłosili się z tą propozycją do swojej Alma Mater.

 

 

Studia


...informacje od pracowników Zakładu oraz ogłoszenia na wydziale pozwoliły brać udział w wielu konkursach organizowanych przez różne firmy i korzystać ze szkoleń oraz uczestniczyć w stażach...


Studia pozwalały rozwinąć zainteresowania, zwłaszcza w zakresie specjalizacji FMiB. Kompetentna i przede wszystkim życzliwa kadra umożliwiała konsultowanie wielu nurtujących zagadnień. Propozycje i informacje od pracowników Zakładu oraz ogłoszenia na wydziale pozwoliły brać udział w wielu konkursach organizowanych przez różne firmy (np. Skandia) i korzystać ze szkoleń oraz uczestniczyć w stażach, a nawet otrzymywać zlecenia. Dzięki tym praktycznym aspektom studenci nabierali niezbędnych w dzisiejszych czasach umiejętności, jak i nawet otrzymywali oferty pracy.


Praca zawodowa


Kariera zawodowa: tłumaczenia, staże w podmiotach gospodarczych z różnych sektorów, praca w firmie logistycznej, ubezpieczeniowej, a potem działającej w branży europejskiego consultingu i rekrutacji. Od 2007 r. praca w Thomson Reuters w Gdyni, ostatnio na stanowisku Team Leadera. Dzięki współpracy Thomson Reuters z Wydziałem Ekonomicznym uczestniczyła w tworzeniu i otwarciu Thomson Reuters Data Suite (TRDS) w 2008 r., dzięki której studenci mogą korzystać z zajęć, danych i produktów Thomson Reuters, zdawać egzaminy certyfikowane przez TR, a także oglądać najświeższe informacje z kraju i ze świata na infopoint umieszczonym przy wejściu do wydziału. Współpraca obejmuje też zajęcia prowadzone przez pracowników Thomson Reuters oraz uczestnictwo pracowników TR w wykładach na WE UG.


sporządzono 23 grudnia 2013 r.

 

 

Joanna Rek


Joanna Rek absolwentka specjalności FMiB na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Studia


...był to czas, w którym poznałam niezwykłych ludzi oraz zgłębiłam wiedzę dotyczącą finansów...


Studia na Wydziale Ekonomicznym wspominam z uśmiechem na twarzy. Był to czas, w którym poznałam niezwykłych ludzi oraz zgłębiłam wiedzę dotyczącą finansów. Podczas studiów uczestniczyłam w programie wymiany zagranicznej studentów w ramach programu Erasmus+, dzięki której mogłam spędzić semestr nauki za granicą w Finlandii, gdzie poznałam studentów z całego świata oraz odwiedziłam wiele miejsc. Będąc członkiem Koła Naukowego Strateg miałam możliwość prowadzenia szkoleń w więzieniach mających na celu aktywizację zawodową osadzonych, a także współorganizowałam Konferencję Project Management. W czerwcu 2018 r. obroniłam pracę magisterską napisaną pod kierunkiem Pani prof. Danuty Marciniak-Neider.


Praca zawodowa


Obecnie jestem na samym początku rozpoczęcia kariery zawodowej. Podczas studiów odbyłam staż w urzędzie skarbowym oraz banku. Ze względu na fakt, że moją największą pasją są podróże, kończąc studia zdecydowałam się na udział w programie Work&Travel, który umożliwił mi podjęcie pracy w Stanach Zjednoczonych, a następie ich zwiedzenie. Jednakże, swoją przyszłość zawodową ściśle wiążę z pracą w sektorze finansowym.


sporządzono 09 lipca 2018 r.