Prof. dr hab. Edmund Pietrzak

Edmund Pietrzak urodził się w 1946 r. w Lęborku. Zarówno studia, jak i późniejsza kariera naukowo-dydaktyczna Profesora związana była z Wydziałem Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Był wybitnym znawcą problematyki finansów międzynarodowych i rynków finansowych, uznanym specjalistą z zakresu polityki makroekonomicznej. W okresie transformacji w Polsce był współtwórcą budowy rynkowego systemu finansowego. W latach 1998-2002 współtworzył założenia polskiego prawa dewizowego, a także innych ustaw, jako ekspert Sejmu i Senatu.

 

 

Był twórcą Zakładu Międzynarodowych Stosunków Walutowych Uniwersytetu Gdańskiego, a następnie jego kierownikiem w latach 1986-2007. Znakomity nauczyciel akademicki, twórca i opiekun specjalności Finanse międzynarodowe i bankowość na Wydziale Ekonomicznym. Prof. Edmund Pietrzak był autorem nowatorskich na polskim rynku publikacji, w tym: Międzynarodowy rynek walutowy i finansowy (1991, współautorstwo z K. Szymańskim), Wymienialność złotego (1996) - nagrodzona w konkursie Banku Handlowego w Warszawie SA za szczególne osiągnięcia w zakresie myśli teoretycznej w sferze ekonomii i finansów oraz Międzynarodowe operacje walutowe (1992). W 2003 r., dzięki inicjatywie prof. Edmunda Pietrzaka, został uruchomiony dealing room, jedyne w Polsce laboratorium komputerowe umożliwiające symulację pracy dealera walutowego, a uzyskanie w 2002 r. nagrody w konkursie Prezydenta RP ”Super Pracownia 2002” umożliwiło wyposażenie dealing roomu w sprzęt.
Współpracował z krajowymi uczelniami ekonomicznymi, bankami i przedsiębiorstwami, a także czołowymi giełdami zagranicznymi, m.in. Chicago Mercantile Exchange, Chicago Board of Trade, Chicago Board  Options Exchange, Philadelphia Stock Exchange, American Stock Exchange oraz New York Stock Exchange. Jako visiting professor przebywał w Graduate School of Business (University of Chicago) i Wharton School of Finance (University of Pennsylvania).


Wieloletni Członek Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. W latach 1992-1997 członek Rady Naukowej przy Prezesie Narodowego Banku Polskiego. W latach 2002-2005 doradca ekonomiczny Prezydenta RP. Wieloletni członek Rady Nadzorczej Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego "Dom" SA oraz członek Rady Nadzorczej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. w latach 2004-2006. Zmarł w 2007 r.

 

Wielki zwolennik rozumu i rozwoju, autorytet dla wielu pokoleń studentów, niezawodny promotor utalentowanej młodzieży. Myśliciel i marzyciel.