11 edycja Konkursu Polska w Unii

Opublikowano 20 marca 2014 roku

Tegoroczne obchody współrealizowane są wraz z Polskim Stowarzyszeniem Badań Wspólnoty Europejskiej (PECSA) w ramach ogólnopolskiego projektu Akademia Młodego Europejczyka, który wpisuje się w europejski Program Jean Monnet. Projekt jest współfinansowany przez Narodowy Bank Polski w ramach promowania edukacji ekonomicznej w naszym kraju oraz przez Komisję Europejską i Agencję Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA).

Zbliżająca się 10 rocznica największego w historii UE rozszerzenia będzie doskonałą okazją do dokonania podsumowań na temat jego następstw podczas Konferencji Naukowej  10 lat Polski w Unii Europejskiej – ocena i perspektywy, na którą również już dziś serdecznie zapraszamy młodzież wraz nauczycielami.  Do udziału w konferencji zaprosiliśmy przedstawicieli polskich i zagranicznych ośrodków akademickich oraz placówek naukowo – badawczych. Przyjęli zaproszenie m.in.:  prof. dr hab. Danuta Huebner była komisarz ds. rozwoju regionalnego, prof. dr hab. Alojzy Nowak Dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Zbigniew Czachór z Uniwersytetu w Poznaniu, Ewa Synowiec Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, prof. Willem Molle z Erasmus University w Rotterdamie, prof. dr hab. Dariusz Rosati.

Podsumowaniem obchodów będzie uroczyste ogłoszenie wyników i nagrodzenie laureatów konkursu Polska w Unii. Co roku bierze w nim udział ok. 100 szkół, ok. 1000 uczniów. Uwieńczeniem wydarzeń dnia będzie występ Kabaretu Czesuaf.

 

Zakres materiału konkursu „Polska w Unii” – etap I

I. Fundamentalne zasady integracji europejskiej
II. Podstawy prawa wspólnotowego
III. System instytucjonalny i rola Parlamentu Europejskiego
IV. Funkcjonowanie rynku wewnętrznego UE

 

W kolejnych etapach zakres tematyczny poszerzony zostanie o następujące zagadnienia:

- członkostwo Polski w UE,

- rozszerzenie, etapy, zasady integracji
- efekty członkostwa w RW i strefie euro
- funkcjonowanie waluty euro, EBC, ESBC i EUROSYSTEM
- koszty i korzyści wejścia do strefy euro