Wykład Prof. Bilianga Hu z Pekinu

Opublikowano 17 maja 2017 roku

Zapraszamy na specjalny wykład gościnny profesora Bilianga Hu, Dziekana Instytutu Wschodzących Rynków Uniwersytetu Normal w Pekinie, zatytułowany „The Belt and Road Initiative and the Transformation of Globalization”

Wykład odbędzie się w dniu 25 maja 2017 r. (czwartek) w godzinach 10.00-11.15 w sali C-301 na Wydziale Ekonomicznym.

Rola Chin w światowej gospodarce zmienia się w ostatnich dekadach, a kanałami transmisji tych zmian są handel międzynarodowy, w tym zmiana struktury i kierunku przepływu towarów o różnym stopniu zaawansowania technologicznego, inwestycje i finanse międzynarodowe (co obejmuje bezpośrednie inwestycje zagraniczne, kwestię rezerw walutowych i zmiany na rynkach walutowych) oraz udział w międzynarodowych instytucjach. Nowy Jedwabny Szlak bazujący na The Belt and Road Initiative stał się obecnie jedną z kluczowych koncepcji rozwoju gospodarczego Państwa Środka. Zakłada ona utworzenie korytarzy transportowych łączących Chiny z Unią Europejską, najważniejszym partnerem handlowym Chin, jak również z ważnymi hubami, portami i miastami w krajach azjatyckich i afrykańskich.

Profesor Hu Biliang jest profesorem ekonomii na uniwersytecie w Pekinie, Dziekanem Emerging Markets Institute oraz Dyrektorem The Belt and Road Research Institute.

Uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych w Szkole Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Witten w Herdecke w Niemczech, stopień magistra nauk ścisłych w Asian Institute of Technology w Bangkoku w Tajlandii i Uniwersytecie w Dortmundzie w Niemczech, a następnie przez 2,5 roku uczestniczył w programie post-doc w the Kennedy School of Government of Harvard University.

Przed rozpoczęciem pracy na uniwersytecie w Pekinie był wykładowcą ekonomii rozwoju w Chińskiej Akademii Nauk Społecznych pełniąc obowiązki profesora nadzwyczajnego na początku lat 90. i profesora po 1998 r.

Pracował także jako ekonomista w Banku Światowym, Chief China Economist i wiceprzewodniczący SG Securities Asia Limited z siedzibą w Hongkongu. Posiada również doświadczenie prywatnego przedsiębiorcy z branży IT.