Zielona ekonomia na Pikniku Fahrenheita

Opublikowano 01 czerwca 2023 roku

28 maja 2023 r. studenci i pracownicy Wydziału Ekonomicznego UG wzięli udział w organizacji Pikniku Fahrenheita, który odbywał się na Górze Gradowej w Gdańsku, na terenie Hevelianum, skupiając społeczność akademicką Uczelni Farhrenheita (FarU), czyli Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tegoroczny Piknik Nauki Fahrenheita upłynął pod hasłem „Nauka z klimatem”. Organizatorzy nawiązywali do celów zrównoważonego rozwoju zapraszając gości do wspólnej zabawy, doświadczania i odkrywania nauki z innej strony.

Naszym hasłem była „Zielona ekonomia z Wydziałem Ekonomicznym UG”.

Zielona ekonomia, czy zielona gospodarka to taka, która zmniejsza poziom ryzyka środowiskowego, redukuje zużycie zasobów naturalnych, a jednocześnie wpływa na poprawę dobrobytu ludzi.

Bycie ekologicznym to nie tylko koncepcja życiowa, ale realna korzyść w codziennym życiu osobistym i zawodowym. Poprzez zabawy i quizy uczestnicy poznawali z Wydziałem Ekonomicznym idee slowfood, fair trade, zielonych finansów i zielonego biznesu!

Na dzieci czekały zabawy i kolorowanki związane z zieloną i błękitną ekonomią. W ramach opowieści „Od muszelek do współczesnego pieniądza” można było także dowiedzieć się, z jakich krajów pochodzą pieniądze. W ramach hasła „Ekologia dla zysku” pokazaliśmy, że istnieje mnóstwo okazji do zielonego liczenia na co dzień i zielonego oszczędzania.

Nasze codzienne czynności mogą być zielone, a dzięki stosowaniu na co dzień idei Fair Trade, czyli Sprawiedliwego Handlu możemy wyrównywać nierówności dochodowe i wspierać rozwój gospodarczy oraz ochronę środowiska.

Miasteczko uniwersyteckie tętniło życiem, a przygotowane atrakcje były dopasowane do odbiorców, którymi były w większości rodziny z dziećmi. Nasze stoisko cieszyło się do samego końca ogromnym powodzeniem, z czego ogromnie się cieszymy!

Pozytywne nastawienie pracowników i niezwykle zaangażowanych studentów oraz ich cierpliwe i pełne uśmiechu podejście do uczestników sprawiły, że zjawiska ekonomiczne okazały się bliskie każdej rodzinie : ).

Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestnikom za przybycie, zainteresowanie i aktywne uczestniczenie w przygotowanych atrakcjach!

Dziękujemy naszym Studentom i Pracownikom za wspaniałą współpracę przy Pikniku Nauki Fahrenheita!

W przygotowanie i przeprowadzenie wydarzenia ze strony Wydziału Ekonomicznego zaangażowani byli: studenci z kierunków #Ekonomia oraz #Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze,
a także z kół naukowych (Koło Naukowe Finansów Międzynarodowych, Koło Naukowe Hazet, Koło Naukowe Start UP).


Studenci uczestniczący w Pikniku Fahrenheita:


Maria Kokoć, Urszula Karpiel, Jagoda Dunia, Natalia Gorzałczyńska, Anna Blitek,
Dominik Chomczyk, Oskar Bielecki, Agata Wotzka
Magdalena Kozieł, Wiktoria Klinkosz, Paweł Jankowski,  Karolina Kostecka


Organizacja i opieka nad wydarzeniem Piknik Fahrenheita ze strony WE:


dr Magdalena Markiewicz, dr Ewa Ignaciuk, dr Monika Grottel oraz dr Monika Szmelter