Podręcznik spedytora

Opublikowano 28 kwietnia 2023 roku

Pod red. prof. dr hab. Danuty Marciniak-Neider oraz prof. dr. hab. Janusza Neidera ukazało się VIII wydanie Podręcznika spedytora. Na jego podstawie, a także w wyniku prowadzonych szkoleń, podjętych przez PISiL w 1997 r. we współpracy z ówczesnym Instytutem Handlu Zagranicznego UG, spedytorzy uzyskują nobilitujący i ceniony w branży TSL certyfikat FIATA Diploma in Freight Forwarding.

PODRĘCZNIK SPEDYTORA

TRANSPORT • SPEDYCJA • LOGISTYKA

red. Danuta Marciniak-Neider i Janusz Neider

Polska Izba Spedycji i Logistyki, Gdynia 2023

Wydanie VIII

Jak pisze we wstępie Marek Tarczyński, Przewodniczący Rady Polskiej Izby Spedycji i Logistyki, „Podręcznik spedytora, pierwotnie redagowany zgodnie z wymogami szkoleń FIATA, w celu uzyskania FIATA Diploma in Freight Forwarding, wydanie po wydaniu stawał się powszechnie uznanym kompendium wiedzy spedycyjnej. Przedstawia on szerokie spektrum zagadnień współczesnego transportu, spedycji i logistyki. Odznacza się holistycznym podejściem, dostrzegając wzajemne relacje skomplikowanego mechanizmu funkcjonowania łańcuchów dostaw. Opisując zjawiska globalne, czy regionalne nie traci z oczu naszej krajowej specyfiki. Dzięki przystępnej formie, pomimo pokaźnej objętości, po prostu uczy i pomaga w pracy. Ukazujące się co kilka lat nowe wydania, obrazują aktualny stan branży TSL i nie są li tylko wznowieniami, a próbą opisu i zrozumienia zmieniającego się transportu. (…) Podręcznik jest swoistą summą wiedzy o transporcie. powściągliwie zatytułowanej Podręcznikiem spedytora”.

Wśród elitarnego grona 19 269 posiadaczy FIATA Diploma in Freight Forwarding na świecie, jest 880 spedytorów z Polski.

26 autorów podręcznika to zarówno menedżerowie i prawnicy (20 osób) z wieloletnim doświadczeniem w zakresie omawianych zagadnień, w tym członkowie Rady Ekspertów Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, jak i pracownicy naukowi.

Książka ta jest dorobkiem przede wszystkim absolwentów sopockiego ośrodka nauk ekonomicznych i sopockiej szkoły transportu, gdyż zdecydowana większość autorów (36 osób z 50 w ponad 20-letniej historii podręcznika) stanowili i stanowią jego absolwenci – najstarsi z Wyższej Szkoły Handlu Morskiego i Wyższej Szkoły Ekonomicznej, a potem kolejno z Wydziału Ekonomiki Transportu i Wydziału Ekonomicznego.

Warto dodać, że podręcznik stanowi też źródło aktualnej wiedzy dla nauczycieli zawodu, przygotowujących uczniów do udziału  w Ogólnopolskiej Olimpiadzie  Spedycyjno-Logistycznej, organizowanej przez Wydział Ekonomiczny.

Treść podręcznika przedstawiono w 27 rozdziałach, w formie 756 pytań i odpowiedzi. Tekst pierwszego wydania z 2002 r. liczył 450 stron, a łączna objętość VIII wydania wynosi 1100 stron, zawartych w dwóch tomach.

SPIS TREŚCI

FIATA Certificate for the Training Program tittled FIATA Diploma in Freight Forwarding submitted by PIFFA
FIATA Diploma in Freight Forwarding
Od redaktorów