Polsko-łotewskie seminarium logistyczne

Opublikowano 04 listopada 2019 roku

W dniu 23.10.2019 gościliśmy na Wydziale Ekonomicznym UG grupę przedstawicieli łotewskich instytucji i uczelni zajmujących się tematyką logistyki. Gospodarzem spotkania był dr Ernest Czermański, Kierownik Zakładu Gospodarki Morskiej Katedry Transportu i Handlu Morskiego. Ze strony łotewskiej uczestniczyli przedstawiciele łotewskiego edukacyjnego centrum kompetencyjnego (Professional Education Competence Centre Riga Technical College), Wyższej Szkoły Technicznej w Rydze (Riga Technical University) oraz zaproszeni eksperci: prof. zw. dr hab. Włodzimierz Rydzkowski oraz dr Maria Matusiewicz. Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego reprezentowali na spotkaniu Prodziekan ds. Nauki, Pan dr hab. Przemysław Borkowski, prof. UG oraz dr Małgorzata Bielenia. Na wstępie słowa powitania wygłosiła Pani Prorektor ds. Informatyzacji i Umiędzynarodowienia, dr hab. Aneta Oniszczuk-Jastrząbek, prof. UG podkreślając także szeroką ofertę edukacyjną naszej uczelni, w szczególności zaś dorobek naukowy Wydziału Ekonomicznego w dziedzinie logistyki.

W części merytorycznej przedstawione zostały cztery prezentacje. Pierwszą z nich, zatytułowaną Logistics in Poland poprowadził prof. zw. dr hab. Włodzimierz Rydzkowski, który zaprezentował makroekonomiczne uwarunkowania rynku usług logistycznych w Polsce obejmujące: czynniki prorozwojowe polskiej gospodarki (konsumpcja wewnętrzna ciągniona rządowymi transferami społecznymi, eksport oraz inwestycje prywatne), elementy rozwoju infrastruktury logistycznej kraju oraz kluczowe megatrendy w przyszłym rozwoju rynku TSL. Wśród nich za kluczowe uznał on digitalizację procesów. oraz logistyki. Kolejne wystąpienie, dr Marii Matusiewicz zatytułowane Logistics in Poland. Current state and opportunities for development, stanowiło mikroekonomiczną analizę polskiego rynku usług logistycznych. Omówione zostały czynniki niezbędne dla efektywnego konkurowania na rynku dzięki m.in. infrastrukturze, zasobom ludzkim, przyjaznemu ustawodawstwu, ICT oraz innowacjom. Prelegentka zwróciła uwagę na fakt, iż obecnie logistyka znajduje się pod presją zmieniających sie wymagań klientów, zmieniającego się rynku i nadchodzących nowych technologii. Za główne czynniki determinujące rozwój logistyki w Polsce uznała: bardzo duże zasoby taboru drogowego, funkcjonowanie głębokowodnego terminala kontenerowego w gdańskim porcie oraz dostęp do sieci szerokich torów (w Sławkowie). Ponadto podkreśliła, iż obecnie Polska jest największym beneficjentem środków UE, które w dużej mierze przeznaczane są na inwestycje infrastrukturalne. Prelegentka poruszyła m.in. kwestie: infrastruktury magazynowej w Polsce, wskazała liderów rynku TSL i omówiła zatrudnienie w logistyce. Zwróciła również uwagę na problemy wynikające z zatłoczenia miast. Na koniec wspomniała o E-commerce, interesariuszach miejskich i ich celach, zrównoważonych narzędziach city logistics. Na zakończenie wskazała fizyczny Internet jako przyszłość logistyki.

Trzecie wystąpienie, zatytułowane Polish maritime logistics and transport przedstawione zostało przez dr Ernesta Czermańskiego. Prelegent zwrócił uwagę na następujące elementy: przyszłość gospodarki morskiej, polskie porty morskie, usługi w głębi lądu oraz inwestycje w polskie porty morskie do 2030 r. Z przedstawionych danych wynika, iż ostatnie lata to okres silnego rozwoju polskiego rynku usług portowych oraz logistycznych. Co do przyszłości zaś, plany inwestycyjne podstawowych polskich portów morskich wskazują na spodziewaną kontynuację tego trendu. Świadczy o tym łączna wartość podjętych w tych portach inwestycji wynosząca 25 mld PLN w perspektywie najbliższych 11 lat. Praktycznie każdy port realizuje obecnie kluczowe dla siebie inwestycje – w Gdańsku Port Centralny, w Gdyni – Port Zewnętrzny, w Świnoujściu zaś – terminal intermodalny. Kolejno głos zabrał Prodziekan ds. Nauki, dr hab. Przemysław Borkowski, profesor UG, który syntetycznie przybliżył gościom strukturę Wydziału, potencjał naukowy i dydaktyczny oraz dotychczasowe osiągnięcia w zakresie współpracy międzynarodowej pracowników Wydziału.

Spotkanie zakończono interesującą dyskusją nad możliwościami współpracy naszego Wydziału z partnerami z Łotwy, jej obszarami i potencjalnymi celami. Przybyłych gości interesowało w szczególności detale oferty edukacyjnej i pozaedukacyjnej dla studentów, wspierania ich procesu kształcenia i funkcjonowania w mieście, a także współpracy pomiędzy uczelniami wyższymi. Ponadto, zebrani zadeklarowali chęć bliższej współpracy w przyszłości w obszarze transportu i logistyki w Regionie Morza Bałtyckiego.