Podsumowanie Obchodów Dnia Europy 2019

Opublikowano 15 maja 2019 roku

Podsumowanie Obchodów Dnia Europy 2019

9 maja 2019 roku  odbyły się na Wydziale Ekonomicznym UG -  Obchody Dnia Europy organizowane po raz szesnasty przez Ośrodek Badań Integracji Europejskiej Wydziału Ekonomicznego i po raz czwarty wraz z Biurem Poselskim Jarosława Wałęsy. Obchody odbyły się przy wsparciu Pani Dziekan Wydziału Ekonomicznego pod Honorowym Patronatem Rektora Uniwersytetu Gdańskiego.

W opinii uczestników Obchody Dnia Europy były bardzo udane.  Uczestniczyło w nich łącznie ok. 300 osób. Była to również zasługa gości  Pani Małgorzaty Kidawy – Błońskiej Marszałka Sejmu RP i Pana prof. Witolda Orłowskiego, wybitnego ekonomisty, Rektora Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Głównym  tematem  przyświecającym  wystąpieniom i  dyskusji  w  panelu dyskusyjnym było podsumowanie 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej.   Została poruszona najbardziej aktualna problematyka integracji europejskiej.  Dyskusja dotyczyła głównie wyzwań stojących przed Polską i UE.

Obchody Dnia Europy połączone były  tradycyjnie z  podsumowaniem Konkursu Polska w Unii  skierowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

W konkursie wzięło udział 365 uczniów, a do II etapu zakwalifikowało się 116. Podczas Obchodów Dnia Europy wręczone zostały nagrody finalistom. Dla 10 najlepszych uczniów Poseł Jarosław Wałęsa ufundował wyjazd do Parlamentu Europejskiego.  Oprócz tego nagrodą za I i II miejsce były tablety - ufundowane przez Rektora Uniwersytetu Gdańskiego oraz przez Panią Dziekan Wydziału Ekonomicznego. Nagrodą za III miejsce był smartphone - ufundowany przez Ośrodek Badań Integracji Europejskiej.

Wszyscy uczestnicy II etapu Konkursu otrzymali dyplomy i upominki: zestawy kosmetyków Ziaja, książki  oraz upominki od Posła Jarosława Wałęsy.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w Obchodach – zaproszonym gościom, sponsorom, młodzieży i nauczycielom ze szkół ponadgimnazjalnych, studentom i pracownikom UG.

Wierzymy, że takie spotkania mają sens, że prowokują i zachęcają  do dalszej dyskusji, refleksji nad stanem integracji europejskiej oraz roli, jaką ma pełnić w niej Polska.

Wyniki II etapu  Konkursu „Polska w Unii“ 2019 r.

1. Bartela Krzysztof
  2. Storozum Nikodem