Spotkanie Rady Ekspertów Wydziału Ekonomicznego

Opublikowano 15 czerwca 2018 roku

7 czerwca 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie Rady Ekspertów Wydziału Ekonomicznego UG. Miejscem spotkania był Instytut Konfucjusza afiliowany przy Uniwersytecie Gdańskim.
Uczestników powitali: Dziekan Wydziału Ekonomicznego, dr hab. Monika Bąk, prof. UG, Dyrektor Instytutu Konfucjusza, dr Wojciech Bizon oraz Zhao Xiuzhen, Konsul Generalna CHRL w Polsce.

Tematem przewodnim spotkania był „Biznes za Wielkim Murem”.

W części merytorycznej przewidziano dwa wystąpienia oraz panel ekspercki.

Pierwsze wystąpienie należało do pierwszego sekretarza handlowego Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, pana Wang Hao, który w niezwykle ciekawy i syntetyczny sposób przedstawił ideę Nowego Jedwabnego Szlaku, historię relacji handlowych Polska – Chiny, kamienie milowe procesu zacieśniania stosunków polsko-chińskich oraz dane ekonomiczne dotyczące tego procesu, w tym strukturę i dynamikę rozwoju handlu i inwestycji. Pan Hao Wang wskazał perspektywy i możliwości rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy partnerami polskimi i chińskimi.

Drugie wystąpienie, pani dr Wu Lan, prof. UG, dotyczyło różnic kulturowych między Polską a Chinami, spostrzeżeń dotyczących postrzegania ważnych aspektów wzajemnej współpracy. Pani prof. Wu Lan wspomniała również o zbliżającym się Święcie Smoczych Łodzi – ważnym elemencie chińskiej kultury.

Następnym punktem agendy był panel z udziałem ekspertów pt. Doświadczenia, możliwości i szanse na rozwinięcie współpracy polsko-chińskiej.

W panelu uczestniczyli: pan Sławomir Halbryt (Prezes Zarządu Sescom S. A. i Prezes Zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza), pan Maciej Kotarski (Logistics Director, Olivia Business Centre), pani prof. dr hab. Ewa Oziewicz (Dyrektor Instytutu Handlu Zagranicznego, założycielka Centrum Azji Wschodniej), pan Tadeusz Pisarczyk (Dyrektor Żeglugowy z Szanghaju w latach 2005-2017, Chipolbrok S.A.), pan Jakub Różewski (Broker Eksportowy, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia), pan Rafał Stepnowski (Prezes Zarządu, Jeppesen).

Podczas niezwykle ciekawej dyskusji goście dzielili się swoimi doświadczeniami, opiniami i spostrzeżeniami na temat inwestycji przyciąganych do Trójmiasta, szans i możliwości wspierania współpracy, oceny potencjału eksportowego. Szczególną uwagę poświęcano różnicom kulturowym, prawnym i społecznym, jakie występują w relacjach polsko-chińskich, problemom w ramach współpracy, jakie mogą napotkać przedsiębiorcy oraz sposobom radzenia sobie z nimi. Paneliści odnosili się również do wielu komentarzy oraz pytań ze strony gości.

Moderatorem dyskusji była dr Magdalena Markiewicz, prodziekan ds. rozwoju i współpracy z biznesem Wydziału Ekonomicznego.

Niezwykle ciekawe spostrzeżenia i rekomendacje okazały się bardzo przydatne w świetle pytania, jakie kompetencje i umiejętności powinien mieć absolwent uczelni, aby osiągnąć sukces w świecie biznesu międzynarodowego. Spotkanie było kolejnym dowodem efektywnej współpracy kadry akademickiej Wydziału Ekonomicznego ze środowiskiem przedsiębiorców w kontekście bieżących wyzwań gospodarki, nauki i biznesu.

Atmosfera i sceneria spotkania sprzyjały bliższemu poznaniu chińskiej historii i kultury, przewidziano bowiem m.in. tradycyjną ceremonię parzenia herbaty i kaligraficzne pamiątki dla gości.