Szlachetna Paczka na WE

Opublikowano 24 listopada 2015 roku

Zbliżają się Święta, ale nie dla wszystkich jest to czas radosny, a my możemy to zmienić. Wspomóżmy potrzebujących w tym szczególnym w roku okresie, każda pomoc ma znaczenie.

Dary można przekazywać w środę 2 grudnia przy głównym wejściu na Wydział w godz. 9.00-15.00.
Każdy Darczyńca może liczyć na słodki poczęstunek!

Zjedz ciasto - wspomóż Paczkę!

Zapraszamy Pracowników i Studentów do wsparcia akcji i zachęcamy do zapoznania się z potrzebami Rodzin, którymi się zaopiekujemy.

Opis Rodziny I:

Pani Katarzyna (36 l.) i pan Stanisław (40 l.) wychowują trójkę wspaniałych dzieci: Anię (12 l.), Jadzię (11 l.) i Michałka(7 l.). Tworzą sympatyczna i kochającą się rodzinę. Dobrze radzili sobie do momentu choroby Pani Katarzyny. To wydarzenie bardzo skomplikowało ich życie. Mamę czeka długotrwałe leczenie. Stara się i dba, by dzieci tego nie odczuwały. Rodzina utrzymuje się z pensji Pana Stanisława (2000 zł) oraz zasiłków rodzinnych i stałych (453 zł). Po odliczeniu kosztów mieszkania (760 zł) i leczenia (300 zł), na osobę pozostaje 279 zł. Pani Kasia chciałaby w przyszłości wrócić do pracy i opiekować się starszymi ludźmi. Ceni ich za doświadczenie i życiową mądrość. Jest optymistką i wszystkich obdarza uśmiechem. Wśród najważniejszych potrzeb wymienia żywność, która przy pięcioosobowej rodzinie szybko się kończy. Na drugim miejscu stawia środki czystości które są niezbędne, a dużo kosztują. Cała trójka dzieci uczęszcza do szkoły,więc przydałyby się także artykuły szkolne.

Potrzeby Rodziny:

żywność trwała: herbata, kasza, cukier, konserwy mięsne, kawa, makaron, olej, ryż, mąka, warzywa w puszkach, kisiele, budynie, galaretki, kakao, bakalie, przyprawy, koncentrat pomidorowy, majonez, ketchup

środki czystości: proszek do prania, płyn do mycia naczyń, mydło/żel myjący, pasta do zębów, płyny czyszczące, szampon, szczoteczka do zębów

pomoce szkolne: zeszyty, farbki, papier kolorowy, bloki, klej, nożyczki, przybory do pisania, kredki, plastelina, bibuła, krepa, ołówki, przyrządy geometryczne, cyrkiel

wyposażenie mieszkania: kołdra, ręczniki, pościel, poduszka

specjalne upominki: Anna - globus, Jadwiga - gra plaszowa, Michał - piłka, Katarzyna - kosmetyki, Stanisław - kosmetyki

Opis Rodziny II:

Pani Maryla (62 l.) mieszka samotnie. Pani Maryla choruje na stwardnienie rozsiane od 20 lat. 13 lat walczyła z chorobą i poruszała się sama, jednak choroba bardzo szybko postępuje i od 7 lat Pani Maryla porusza się na wózku. Od tego czasu do Pani Maryli przychodzą opiekunki, jednak musi ona płacić za ich opiekę (400zł miesięcznie). Jest to dla bardzo duży wydatek, ponieważ jej emerytura wynosi 1420 zł. Po odliczeniu kosztów mieszkania oraz leczenia zostaje jej 271 zł na miesiąc. Czasami Pani Maryla ma nieprzewidziane wydatki, takie jak dodatkowa wizyta u lekarza bądź leki, wtedy nie zostaje jej nic na życie i opiekunki przynoszą Pani żywność z własnego domu. Pani Maryla ma bardzo małe mieszkanie na parterze-ma tylko jeden pokój, kuchnie i łazienkę. Ma również balkon. Marzy o tym, by mieć podjazd na wózek inwalidzki, ponieważ, gdy jest w miarę ciepło i nie istnieje ryzyko poślizgnięcia trzy opiekunki znoszą wózek wraz z Panią Marylą na dół, jednak, gdy na dworze jest mokro nie ma możliwości wychodzenia z domu. Pani Maryla pomimo choroby i tego, że jest przykuta do wózka inwalidzkiego bądź łóżka- uwielbia, gdy odwiedzają ją goście, jest bardzo ciepłą i rozmowną osobą. Pani Maryla w najważniejszych potrzebach wymienia kosztowne pampersy oraz żywność, ponieważ, gdy musi ona dodatkowo udać się do lekarza lub wykupić kosztowne leki nie zawsze starcza jej na to pieniędzy. Kolejną potrzebą jest kołdra, ponieważ Pani Maryla 2/3 doby spędza w łóżku. Gdy wychodzą opiekunki jest ona przykuta do łóżka, a od czasu do czasu przydałoby się zmienić kołdrę na nową.

Potrzeby Rodziny:

żywność trwała: herbata, kasza, cukier, konserwy mięsne, kawa, makaron, olej, konserwy rybne, ryż, mąka, dżem, warzywa w puszkach

środki czystości: proszek do prania, płyn do mycia naczyń, mydło/żel myjący, pasta do zębów, płyny czyszczące, szampon, szczoteczka do zębów, chusteczki nawilżane, ręczniki papierowe

wyposażenie mieszkania: kołdra, koc, ręczniki, pościel, poduszka

Chętnych do przygotowywania paczki prosimy o kontakt: a.fornalska@ug.edu.pl