Inauguracja roku akademickiego 2020/2021

Posted on 2020-10-01

Sopot, 1 października 2020 r.

Szanowni Państwo Pracownicy Wydziału           
Drodzy Doktoranci i Studenci
Przyjaciele Wydziału!

Inauguracja roku akademickiego to wyjątkowy i uroczysty moment w życiu społeczności akademickiej. W tym roku okoliczności, w których się znajdujemy są niezwykłe. To pierwsze rozpoczęcie roku akademickiego, gdy nie możemy spotkać się na Wydziale podczas uroczystości, która gromadziła studentów pierwszego roku świętujących immatrykulację (czyli akt przyjęcia w poczet studentów uczelni), studentów wyższych roczników, doktorantów, pracowników i zaproszonych gości. To była też okazja do wysłuchania wykładu inauguracyjnego, uczestniczenia w promocjach doktorskich, wręczeniu nagród, odznaczeń oraz dyplomów uzyskania stopnia doktora habilitowanego. A przede wszystkim spotkanie w dużym gronie przyjaznych osób; spotkanie, które dodawało sił u progu rozpoczynającego się roku akademickiego. To, co było atutem tej uroczystości okazało się być dziś kluczową przeszkodą w jej zorganizowaniu.


Inauguracja roku akademickiego sprzyja podsumowaniu poprzedniego okresu. Rok akademicki 2019/2020 był nietypowy, przerwany niedługo po rozpoczęciu semestru letniego pandemią i wymuszoną blokadą. Niestety, aż do końca semestru, sesji egzaminacyjnej oraz okresu egzaminów licencjackich i magisterskich pracowaliśmy w systemie zdalnym. W tych niesprzyjających okolicznościach do końca września 2020 r. studia ukończyło 917 studentów I i II stopnia na kierunkach ekonomia, międzynarodowe stosunki gospodarcze oraz biznes i technologia ekologiczna. Łącznie w roku akademickim 2019/2020 odbyło się sześć obron doktorskich, z czego pięć w formie on-line. Stopień doktora habilitowanego uzyskało siedmiu  naszych pracowników, a jednej osobie nadano tytuł profesora.


Od jutra, 2 października 2020 r. zajęcia na naszym wydziale będą odbywały się w formie hybrydowej, głównie zdalnie, ale z wyjątkami w postaci niektórych ćwiczeń i seminariów stacjonarnych, co zapewni bezpośredni kontakt z uczelnią i wykładowcami. Podczas obecności w budynku wszyscy pracownicy i studenci są zobowiązani do przestrzegania wymogów bezpieczeństwa zgodnych z bieżącymi zaleceniami Ministerstwa Zdrowia dotyczącymi obostrzeń w poszczególnych strefach COVID-19, zarządzeniami Rektora i komunikatami wydziałowymi. Zapewniam ponadto, że przygotowaliśmy się do nowych wyzwań przez odmienne niż zwykle planowanie zajęć, wykorzystywanie większych sal i auli do prowadzenia zajęć, zwiększoną częstotliwość sprzątania i miejscowego dezynfekowania pomieszczeń oraz przestrzeni wspólnych. Rozpoczęcie studiów w warunkach nauczania hybrydowego oznacza stresujący czas dla naszych studentów, dlatego zorganizowaliśmy dni adaptacyjne z poszczególnymi grupami studentów pierwszego roku oraz wyznaczyliśmy opiekunów grup, którzy będą na bieżąco odpowiadać na pytania i reagować w przypadku wątpliwości. Dziekanaty i Biuro Dziekana pracują stacjonarnie, ale z uwzględnieniem szczególnej bieżącej sytuacji, dlatego proszę stosować się do zaleceń odpowiedniego dystansu, osłony twarzy i limitu osób przed wejściem do pokojów.


Wyzwaniem zarówno dla wykładowców, jak i studentów jest proces nauczania zdalnego. Dysponujemy obecnie doświadczeniem pracy w semestrze letnim oraz nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Zdajemy sobie jednak sprawę, że same narzędzia, jakkolwiek doskonałe by nie były, nie są wystarczające, aby zapewnić wysoką efektywność procesu zdalnego uczenia się. Zaangażowanie obu stron, wykładowców i studentów jest niezbędne, abyśmy mogli osiągnąć oczekiwane wyniki naszej pracy.

 

Drodzy Studenci, a w szczególności Studenci pierwszego roku,
życzę, aby najbliższe miesiące były czasem utwierdzającym Was w przekonaniu, że podjęliście dobrą decyzję i studiujecie w miejscu, w którym możecie rozszerzać swoje horyzonty, przyswajać nową wiedzę w atrakcyjny sposób, czerpać z mądrości innych oraz dyskutować w atmosferze tolerancji i szacunku (nawet, jeśli w pewnym okresie studiów będą to jedynie dyskusje on-line).

 

Drodzy Wykładowcy, Koleżanki i Koledzy, Pracownicy Wydziału,
wobec zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości pełnej wyzwań na poziomie centralnym (zmiana struktur ministerialnych odpowiedzialnych za szkolnictwo wyższe), zmieniającego się porządku legislacyjnego (zapowiadane zmiany ustawy o szkolnictwie wyższym), a również w świetle ostatnich wydarzeń w naszej Alma Mater, tym bardziej pracujmy nad rozwojem Wydziału Ekonomicznego zgodnie z naszą misją, którą jest osiąganie cenionych wyników badań ekonomicznych, kształcenie studentów według wysokich standardów i wymogów rynku pracy oraz włączanie się w rozwiązywanie aktualnych problemów życia społeczno-gospodarczego. Życzę Państwu wytrwałości w realizacji aspiracji zawodowych oraz sukcesów naukowych i dydaktycznych.

Quid Te Non Necaverit, Certe Confirmabit!

 

Dziekan Wydziału Ekonomicznego
Uniwersytetu Gdańskiego
dr hab. Monika Bąk
profesor Uniwersytetu Gdańskiego