Oxford debates of high school students at FoE UG

Posted on 2023-01-1410.01.2023 r. odbył się etap półfinałowy III edycji Turnieju Debat Oksfordzkich organizowanego na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego.

W debatach turniejowych zmierzyły się drużyny licealistów z woj. pomorskiego, a poprowadzili ją i oceniali doświadczeni w debatowaniu studenci UG wraz z kadrą akademicką.

Tematyka debat w ramach turnieju dotyczy aktualnych problemów wpisujących się w idee zrównoważonego rozwoju, tj. kwestii ekonomicznych, gospodarczych, środowiskowych, klimatycznych, a młodzież pod kierunkiem opiekunów dydaktycznych ze szkół ponadpodstawowych miała okazję zgłębiać te zagadnienia i następnie prezentować wieloaspektowe spojrzenie na każdy z podejmowanych kolejno tematów.

Debatantów i licznie zgromadzoną publiczność powitały Prodziekan Wydziału Ekonomicznego dr Magdalena Markiewicz oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Gdańsku dr hab. Beata Majecka, prof. UG.

W debacie dotyczącej tezy Należy ujednolicić wiek emerytalny bez względu na płeć zmierzyły się:


X Liceum Ogólnokształcące w Gdyni im. Gdyńskich Nauczycieli Bohaterów II Wojny Światowej (propozycja)
oraz
Salezjańskie Liceum im. św. Jana Bosko w Rumi  (opozycja).


Wygrała strona opozycji. 
W debacie dotyczącej tezy „Rozwój e-commerce wpływa negatywnie na realizację celów zrównoważonego rozwoju” debatowali uczniowie reprezentujący:


I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Marii Skłodowskiej – Curie w
Sopocie (propozycja)
oraz
II Liceum Ogólnokształcące im. dr. Władysława Pniewskiego w Gdańsku (opozycja).


Ponownie wygrała strona opozycji.


W debacie o puchar Turnieju zmierzą się zatem Salezjańskie Liceum im. św. Jana Bosko w Rumi oraz II Liceum Ogólnokształcące im. dr. Władysława Pniewskiego w Gdańsku, natomiast 
X Liceum Ogólnokształcące w Gdyni im. Gdyńskich Nauczycieli Bohaterów II Wojny Światowej oraz I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Sopocie wezmą udział w debacie o III miejsce.

 

Poziom debat był wysoki i nierzadko o wygranej decydowały niewielkie różnice ewaluacji.Szczególnym wydarzeniem była Debata mistrzowska, w której debatowali uczniowie 2 zwycięskich drużyn z I edycji i II edycji turnieju z roku 2021/2022, tj.  II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Pniewskiego w Gdańsku (propozycja) oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Sopocie (opozycja).

 

Debata ta dotyczyła tezy Wysokość podatku od dochodów przedsiębiorstw w Unii Europejskiej powinna zostać ujednolicona.

 

Po niezwykle emocjonującej i zaciętej debacie, która przebiegała na bardzo wysokim poziomie merytorycznym i poruszała wiele płaszczyzn sporu, wygrała strona opozycji. Uczestnicy i debatanci jeszcze długo pod debacie dyskutowali o wielu aspektach tej niezwykle ważnej i aktualnej tematyki.


Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i już teraz zapraszamy na debaty finałowe w lutym 2023 r.!

Patronat honorowy nad tegorocznym turniejem objęły: Dziekan Wydziału Ekonomicznego UG dr hab. Monika Bąk, prof. UG oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Gdańsku dr hab. Beata Majecka, prof. UG.
 
Komitet Organizacyjny:

dr Magdalena Markiewicz, mgr Dominik Aziewicz

W organizacji i przygotowaniu merytorycznym debat biorą aktywny udział studenci Wydziału Ekonomicznego UG oraz Wydziału Prawa i Administracji UG.
 
Turniej debat wspierany jest przez członków Koła Naukowego Tutees.
Kontakt:
Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego                                                                     
ul. Armii Krajowej 119/121, Sopot
ekonomia@ug.edu.pl