FoE students at the EFC Academy 2022

Posted on 2022-06-28

Studentki i Studenci Wydziału Ekonomicznego UG wzięli udział w „Akademii EKF”, jak również w debatach XII Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie, który odbywał się w dniach 6-8.06.2022 r.

W projekcie „Akademia EKF”, który skupia wyróżniających się studentów oraz absolwentów z uczelni w Polsce i z zagranicy, wzięła w tym roku udział grupa studentów Wydziału Ekonomicznego UG: Kamila Kubik, Mikołaj Waszczeniuk, Łukasz Wicki, Zofia Wieczorkowska, Natalia Wolińska, jak również absolwentka WE UG Martyna Komenda.

Przygotowali oni eseje, które zostały opublikowane w monografii pt. „Co zmienilibyśmy w Polsce i Europie?”.

  • Zofia Wieczorkowska, Czas na kolej – puste słowa czy solenna obietnica?
  • Martyna Komenda, Cyfrowi giganci – bezrefleksyjne podążanie za maksymalizacją zysku jest passé. Świadome zarządzanie wartością firmy z uwzględnieniem kosztów społecznych sposobem na wzrost przedsiębiorstwa i dobrobytu ludzkości
  • Łukasz Wicki, Czas ulepszyć cyfrowych gigantów – (nie)poradnik egzystencjalny
  • Natalia Wolińska, Dolina Krzemowa a technologiczny american dream
  • Kamila Kubik, Możliwości niesienia pomocy przez światowe przedsiębiorstwa.



Europejski Kongres Finansowy organizowany jest w Sopocie co roku i jest forum wymiany poglądów nt. bieżących spraw i trendów w zakresie finansów, ekonomii, gospodarki, prawa, w tym rynku kredytowego, kapitałowego, nieruchomości, ale również finansów publicznych, polityki banku centralnego, wyzwań cyberbezpieczeństwa i digitalizacji, a wszystkie te obszary omawiane są na tle zmian globalnych, regionalnych i lokalnych.

Akademia to miejsce, które zrzesza najlepsze talenty z polskich uczelni i jest niezwykle ważna z punktu widzenia świata finansów, ponieważ to właśnie tutaj można stworzyć zalążek do znacznie lepiej prosperującego sektora bankowości i finansów jaki znamy dzisiaj.
Jest to również społeczność szalenie ciekawych i ambitnych osób, które chcą mieć rzeczywisty wpływ na otaczający ich świat więc już samo znalezienie się w tym gronie daje niesamowitą motywację do działania. Możliwość spotkania i rozmowy z najznamienitszymi osobistościami nie tylko polskiej, ale i zagranicznej sfery finansowej gwarantuje przeżycia i wnioski, których skutki odczuwa się przez bardzo długi okres po opuszczeniu konferencji.

Mimo tego, że XI edycja Europejskiego Kongresu Finansowego jest już za nami, społeczność Akademii i jej działania dopiero nabierają rozmachu. W tym roku miałem możliwość po raz drugi uczestniczyć w konferencji w ramach AEKF dzięki przygotowanemu przeze mnie esejowi "Czas ulepszyć cyfrowych gigantów - (nie)poradnik egzystencjalny".


Łukasz Wicki
Wydział Ekonomiczny UG
Kierunek Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze
Specjalność Finanse Międzynarodowe i Bankowość




XII edycja tegorocznej Akademii Europejskiego Kongresu Finansowego była dla mnie wyjątkowym wydarzeniem, ze względu na zdobytą przeze mnie możliwość publikacji eseju pod tytułem „Możliwość niesienia pomocy przez światowe przedsiębiorstwa” w monografii „Co zmienilibyśmy w Polsce i Europie?”.

W czasie trwania kongresu miałam niezwykłą przyjemność uczestniczyć w inspirujących spotkaniach z liderami, którzy dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu z pasją przekazywali nam swoją wiedzę. Liczne wystąpienia przedstawicieli świata biznesu oraz wyczerpujące debaty były możliwością do pogłębienia swojej wiedzy z zakresu ekonomii oraz finansów. Akademię EKF tworzą wspaniali młodzi ludzie, którzy swoją osobowością, pomysłowością i charyzmą wpływają na innych. Jestem pewna, że kontakty nawiązane w czasie trwania Europejskiego Kongresu Finansowego będą znajomościami na lata.
Akademio - dziękuję, że mogłam być częścią tak wspaniałego wydarzenia!


Kamila Kubik
Wydział Ekonomiczny UG
Kierunek Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze
Specjalność Finanse Międzynarodowe i Bankowość



W trakcie XII Kongresu odbyły się trzy debaty podsumowujące równoległe panele mające miejsce podczas trzech dni trwania wydarzenia, omawiające makroekonomiczne wyzwania i prognozy dla sektora finansowego, wyzwania ryzyka bankowego, jak również obszar wyzwań technologicznych dla sektora finansowego. Podsumowanie Kongresu ma miejsce podczas debaty prezesów największych polskich banków, którzy wyznaczają mapę wyzwań stojących przed sektorem bankowym.

Serdecznie gratulujemy naszym Studentom udziału w Akademii EKF!

Link do publikacji:
https://www.efcongress.com/wp-content/uploads/2022/06/AEFC2022-final.pdf